هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

اسپری ونتالکس چیست؟(اسپری سالبوتامول)

تعداد بازدید : 3474

ترکیب اسپری ونتالکس :

هر پاف اسپری تنفسی ونتالکس حاوی100 میکروگرم سالبوتامول سولفات است. این دارو بدون مواد مخرب لایه اوزون می باشد.

فارماکولوژی اسپری ونتالکس:

سالبوتامول یک آگونیست انتخابی کوتاه اثر گیرنده beta-2می باشد که ماهیچه های صاف ریوی را شل نموده و در نتیجه انقباض برونش برطرف می شود.

عکس اسپری سالبوتامول

کاربرد و موارد استفاده اسپری ونتالکس:

اسپری تنفسی ونتالکس در پیشگیری و کنترل آسم خفیف تا متوسط، اسپاسم برونش ناشی از ورزش و بیماری انسدادی برگشت پذیر راههای هوایی در بیماران بالای 4 سال کاربرد دارد.

شایعترین مورد استفاده از سالبوتامول در بیماری آسم می باشد. سالبوتامول و به طور کلی بتا۲آگونیست ها به عنوان قویترین برونکودیلاتورها و به عنوان خط اول در درمان حمله آسم استفاده می شوند. سالبوتامول هم به عنوان داروی اصلی و سریع الاثر در درمان حمله های آسم و هم به عنوان داروی نگهدارنده در موارد آسم مزمن مورد استفاده قرار می گیرد.

بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD): در موارد عود علایم به صورت تنگی نفس مورد استفاده قرار می گیرد.

برونشیولیت: در موارد خس خس شدید و سختی در تنفس به صورت نبولایز مورد استفاده قرار می گیرد.

دردزایمان زودرس: برای مهار دردهای زایمانی ممکن است به صورت وریدی تجویز گردد.

آسم چیست؟

واژه آسم از زبان یونانی گرفته شده و به معنی تنگی نفس است که طی این بیماری مزمن، لوله های تنفسی ما دچار تورم می شود که در نهایت منجر به این می شود که ما نتوانیم راحت نفس بکشیم و بگوییم تنگی نفس داریم.

آسم بیماری ای است که تاثیر مستقیمی روی ریه ها دارد به این معنی که روی مسیر جریان هوا که وظیفه حمل هوا به داخل ریه ها را دارد تاثیر می گذارد و باعث می شود این مسیر متورم و نازک شود. اینجاست که فرد دچار تنگی نفس می شود.

آسم یکی از بیماری های شایع است. با خوشبینانه ترین آمار ما در کشورمان 7 تا 8 درصد افراد مبتلا به آسم داریم که بیشتر آن ها کودک و نوجوان هستند، اما این بیماری ممکن است در هر سنی پیش بیاید.

اگر یکم واقع بینانه به آمار جهانی آسم فکر کنیم حدود 12 درصد از مردم دنیا مبتلا به آسم هستند، در دنیا اکنون 300 میلیون نفر بیمار مبتلا به آسم وجود دارند.

مقدار و چگونگی مصرف اسپری ونتالکس:

درمان حمله حاد در بیماران مبتلا به آسم:

مقدار مصرف معمول این دارو در بالغین و کودکان بزرگتر از 4 سال یک تا دو پاف استنشاقی هر 4 تا 6 ساعت می باشد. در کودکان زیر 4 سال با نظر پزشک باید استفاده شود.

پیشگیری از تنگی نفس بدنبال فعالیت بدنی: در بالغین و کودکان بزرگتر از 4 سال، دو پاف 15 تا 30 دقیقه قبل از انجام تمرینات ورزشی یا فعالیت بدنی تجویز می شود.

سالبوتامول داروی بدون نسخه نیست. بسته به مشکل شما پزشک معالج دوزاژ بخصوصی از دارو را تجویز می کند. سالبوتامول فقط برای تسکین علایم شما تجویز شده است و به هیچ وجه سبب علاج بیماری شما نمی شود. اسپری سالبوتامول را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر دوز یا قطع مصرف آن بدون مشورت با پزشک جدا پرهیز نمایید. ضمنا دستورات داخل بسته دارو را نیز به دقت مطالعه کنید. اسپری سالبوتامول برای پیشگیری و نیز درمان حملات تنگی نفس بکار می رود. اگر پزشک شما این دارو را جهت پیشگیری از بروز آسم ورزشی تجویز کرده است، لازم است که دارو را 15 تا 20 دقیقه قبل از شروع ورزش استفاده نمایید.

 

قیمت اسپری ونتالکس

 

هشدار در خصوص اسپری ونتالکس:

هنگام فشار دادن اسپری سالبوتامول اطمینان حاصل کنید که دارو وارد حلق شما می شود و به زبان یا دندان های شما برخورد نمی کند. اگر برای کودک خود از اسپری استفاده می کنید، می توانید حین اسپری کردن دارو، بینی وی را بگیرید تا دارو فقط وارد حلق وی گردد. اگر پزشک برای شما محلول استنشاقی دارو را تجویز کرده است، باید از یک نبولایزر (وسیله ای که دارو را به بخار تبدیل می کند) استفاده کنید. از پزشک یا داروساز در خصوص چگونگی استفاده از این وسیله سوال نمایید.

كه از بيماری قلبی و فشار خون بالا رنج می بريد، به دليل تداخل اكثر دارو های اين بيماری ها با سالبوتامول، با پزشک معالجتان حتما مشورت كنيد.

سردردهای خفيف، سرگيجه، خونريزی از بينی و گرگرفتگی و برخی موارد نه چندان مهم، از عوارض اين دارو است، ازاين رو در صورتی كه خيلی اين عوارض شديد نيست، نگران نباشيد.

دارو را حتما از نور و حرارت محافظت كنيد؛ چون بدون آن كه متوجه شويد، خاصيت خود را از دست می دهد.

از تماس آيروسل های استنشاقی با چشم ها بايد اجتناب كرد.

بيشتر از دو استنشاق در یک زمان با فواصل 21 دقيقه ای مصرف نشود.

قرص ها را بايد به طور كامل بلعيد و از له كردن ،شكستن و يا جويدن آنها خودداری نمود.

در صورتی كه پس از مصرف دارو اشكال در تنفس باقی مانده يا بدتر شد،بلافاصله به پزشك اطلاع داده شود.

در صورت بروز خشكی لب و گلو،پس از هر بار مصرف دارو دهان با آب شسته شود.

در صورت ضرورت مصرف همزمان يك آيروسل استنشاقی كورتيكوستروييد با اين دارو، بهتر است آيروسل سالبوتامول 5 دقيقه زودتر مصرف شود

عوارض جانبی اسپری ونتالکس :

شایع ترین علایم گزارش شده سردرد، سرگیجه، افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب، اضطراب، هیجان پذیری، مشکلات خواب، لرزش خفیف دستها، گرگرفتگی، تغییر اشتها، استفراغ، ناراحتی معده، کرامپ های عضلانی، خشکی دهان و سوزش حلق است.

شکل دارویی اسپری ونتالکس:

اسپری های تنفسی ونتالکس در ظروف آلومینیومی همراه با اکچواتورهای پلاستیکی دهانی عرضه می شوند. هر ظرف محتوی 200 پاف می باشد.

 

منابع : سلام دکتر / ویکی پدیا / دلگرم

کلمات کلیدیاین مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید
دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد