هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

لوتپردنول - Loteprednol

تعداد بازدید : 1353
لوتپردنول یک استروئید است که از آزاد شدن موادی که سبب ایجاد التهاب می گردند جلوگیری می کند. لوتپردنول چشمی برای کاهش التهابات چشم ناشی از جراحی، عفونت، آلرژی یا سایر علل به کار می رود.لوتپردنول چشمی همچنین ممکن است در مواردی غیر از موارد گفته شده در این راهنمای دارویی به کار رود.

مکانیسم اثر لوتپردنول


کورتیکواستروئیدها پاسخ های التهابی از جمله تورم، اتساع مویرگ ها، مهاجرت لوکوسیت ها و ایجاد زخم را مهار می کنند. لوتپردنول حلالیت بالایی در چربی دارد و به سرعت وارد سلول ها شده، موجب القاء تولید لیپوکورتین ها می شود. لیپوکورتین ها پروتئین هایی هستند که فعالیت پروستاگلاندین ها و لوکوترین ها را تعدیل می کنند.

فارماکودینامیک


لوتپردنول اتابونات (LE) استروئیدی ضعیف است که به دسته ی منحصر به فردی از گلوکوکورتیکوئیدها تعلق دارد. توانایی نفوذ لوتپردنول اتابونات به چشم و پوست، همچون استروئیدهای قوی، بسیار خوب است.

این دارو به عنوان یک عامل موضعی برای درمان حالت های التهابی چشم که به استروئیدها پاسخ می دهند، استفاده می شود؛ از جمله التهاب ملتحمه آلرژیک، التهاب مشیمیه (uveitis) و عنبیه (iritis).

فارماکوکینتیک


جذب: به دنبال استعمال چشمی، وارد کیسه ی ملتحمه شده و در نهایت با ورود به مایعات، جذب سیستمیک اندکی خواهد داشت.

متابولیسم: به متابولیت های غیرفعال اسید کربوکسیلیک تبدیل می شود.

شروع اثر: در درمان التهاب ملتحمه، علائم التهاب حدود 2 ساعت بعد از استفاده کاهش می یابد.

موارد مصرف لوتپردنول


التهاب مشیمیه , التهاب ملتحمه1 , التهاب ملتحمه آلرژیک , التهاب قرنیه , آکنه روزاسه , التهاب اجسام مژگانی (cyclitis) , التهاب پس از اعمال جراحی چشم

مقدار مصرف لوتپردنول


بزرگسالان:

التهاب ملتحمه آلرژیک فصلی:

 • سوسپانسیون 2% : 1 قطره در چشم مبتلا 4 بار در روز

وضعیت های التهابی که به استروئید پاسخ می دهند:

برای درمان وضعیت های التهابی ملتحمه چشم، پلک، قرنیه و بخش قدامی کره چشم که به استروئیدها پاسخ می دهند تجویز می شود (مثل التهاب آلرژیک ملتحمه، آکنه روزاسه، التهاب قرنیه، superficial punctate که اختلال چشمی ناشی از مرگ سلول ها بر روی سطح قرنیه است، زگیل چشمی، التهاب مشیمیه، التهاب عنبیه و ...).

 • سوسپانسیون 5% : 1-2 قطره در کیسه ملتحمه ی چشم مبتلا، چهار بار در روز؛ در صورت نیاز ممکن است در هفته ی ابتدایی درمان، دوز تا هر ساعت 1 قطره نیز افزایش یابد.

اگر علائم و نشانه ها تا 2 روز بعد کاهش نیافت، نیاز به بازبینی دوز وجود دارد.

التهاب چشمی بعد از عمل جراحی:

 • سوسپانسیون یا ژل 5% : 1-2 قطره در کیسه ی ملتحمه ی چشم، 4 بار در روز، 24 ساعت پس از جراحی آغاز شود و تا 2 هفته بعد از عمل جراحی ادامه یابد.
 • پماد 5% : 4 بار در روز، مقدار کمی (حدود 0.5 اینچ یا 1.2 سانتی متر) از پماد در کیسه ملتحمه استعال شود، 24 ساعت پس از جراحی آغاز شود و تا 2 هفته بعد از عمل جراحی ادامه یابد.

کودکان:

ایمنی و اثربخشی آن به اثبات نرسیده است.

هشدارها


 • در صورت وجود حساسیت به لوتپردنول یا دیگر استروئیدها و یا وجود هریک از عفونت های قارچی، باکتریایی یا ویروسی (از جمله هرپس و آبله مرغان) در چشم، نباید از لوتپردنول استفاده گردد.
نباید نوک قطره چکان لمس گردد یا مستقیماً روی چشم قرار گیرد، قطره چکان آلوده ممکن است سبب عفونت چشم شود و می تواند مشکلات جدی بینایی ایجاد نماید.

نکات قابل توصیه


 • تنها برای مصرف موضعی به کار رود. برای جلوگیری از آلودگی، از تماس قطره چکان یا نوک آن با پلک ها یا سایر سطوح بپرهیزید.
 • قبل از مصرف، لنزهای تماسی را از چشم خارج کنید؛ هنگامی که برای درمان التهاب ملتحمه فصلی به کار می رود، پس از استفاده از دارو برای استفاده مجدد لنز ها حداقل 10 دقیقه صبر کنید؛ اگر چشم ها قرمز هستند از لنز استفاده نکنید.
 • در صورت عدم بهبود علائم پس از 2 روز، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم عفونت چشمی جدید، همچون تورم، قرمزی، تحریک یا ترشحات چشمی در شما ظاهر شد، همچنین اگر بعد استفاده از دارو مشکلات بینایی یا درد شدید و سوزش اتفاق افتاد، استفاده از لوتپردنول را متوقف کنید و با پزشک خود صحبت کنید.
 • ژل: هنگامی که بطری بسته است، آن را وارونه کرده و تکان دهید تا نوک لوله پر شود، سپس دارو را استعمال کنید.
سوسپانسیون: پیش از مصرف خوب تکان دهید.

عوارض جانبی لوتپردنول


تاری دید , گلوکوم , کاتاراکت , احساس سوزش در چشم , عدم تحمل نور , افزایش فشار داخل چشم , خارش چشم , افزایش احتمال عفونت های ثانویه , تاخیر در بهبود زخم

(درصد فراوانی عوارض ذکر شده مشخص نشده است)

تداخلات دارویی لوتپردنول


دیکلوفناک , واکسن آبله , بروموفناک , فلوربی پروفن , سوپروفن , نپافناک چشمی

موارد منع مصرف لوتپردنول


گلوکوم , حساسیت به این دارو یا هر یک اجزای فرمولاسیون , التهاب قرینه مربوط به هرپس سیمپلکس یا واکسینا ویروس , عفونت چشمی (قارچی) , عفونت چشمی (ویروسی) , سل چشمی (ocular tuberculosis)

منع مصرف مطلق: التهاب قرینه مربوط به هرپس سیمپلکس یا واکسینا ویروس ، عفونت چشمی (قارچی)، عفونت چشمی (ویروسی)، سل چشمی (ocular tuberculosis) منع مصرف نسبی: گلوکوم

مصرف در بارداری لوتپردنول


C

مصرف در شیردهی لوتپردنول


تاکنون گزارشی مبنی بر این که کورتیکواستروئیدهای چشمی برای نوزادان شیرخوار مشکلی ایجاد کرده اند، وجود نداشته است.

دارو های مشابه لوتپردنول


فلورومتولون , فلوسینولون , پردنیزولون

اشکال دارو


قطره چشمی 0.5% , قطره چشمی
 
کلمات کلیدیاین مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید
دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

 • مقالات
 • دکتر
 • بیمارستان
 • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد