هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

هیدرالازین - Hydralazine - قلب و عروق

تعداد بازدید : 124
اطلاعات دارویی

موارد مصرف هیدرالازین

هيدرالازين براي درمان زيادي متوسط تا شديد فشار خون به كار مي‌رود.

مکانیسم اثر هیدرالازین

اثر عمده اين دارو، گشاد كردن شريانچه‌ها است، ولي اثر كمي نيز بر وريدها دارد. اين دارو موجب كاهش مقاومت محيطي مي‌گردد و همچنين موجب افزايش سيستميك و كاهش بار قلب مي‌شود.

فارماکوکینتیک هیدرالازین

هيدرالازين پس از مصرف خوراكي به خوبي جذب مي‌شود، ولي متابوليسم عبور اول كبدي دارد. پيوند دارو به پروتئين زياد است. متابوليسم اين دارو كبدي است. نيمه عمر هيدرالازين، 7-3 ساعت است كه در نارسايي كليه افزايش مي‌يابد. اثر دارو از راه خوراكي پس از 45 دقيقه و از راه وريدي پس از 20-10 دقيقه شروع مي‌شود. زمان لازم براي رسيدن به اوج اثر از راه وريدي 30-15 دقيقه و از راه خوراكي 2-1 ساعت است. طول اثر دارو از راه خوراكي يا وريدي 8-3 ساعت است. دفع اين دارو كليوي است.

منع مصرف هیدرالازین

اين دارو در موارد بيماري عروق كرونر، حساسيت مفرط به هيدرالازين و بيماري دريچه ميترال نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی هیدرالازین

تاكي كاردي، احتباس مايعات، تهوع و استفراغ، سردرد، سندرم لوپوس اريتماتوز سيستميك (با مصرف مقادير بيش از mg/day100 به مدت طولاني)، بثورات جلدي، تب، تغيير در شمارش سلول‌هاي خوني، نوريت محيطي و اختلالات خوني با مصرف اين دارو گزارش شده است.

تداخلات دارویی هیدرالازین

اثر ديازوكسايد در صورت مصرف همزمان با هيدرالازين ممكن است تشديد شود.

هشدار ها هیدرالازین

1- اين دارو در موارد زير بايد با احتياط فراوان مصرف شود: بيماري عروق مغزي، آنوريسم آئورت، بيماري قلبي عروقي و عيب كار كليه. 
2- مقدار مصرف مقاير كم هيدرالازين، كاهش بسيار سريع فشار خون ممكن است بروز كند. 
3- به منظور جلوگيري از بروز زيادي ناگهاني فشار خون، مصرف دارو پس از خاتمه درمان بايد به تدريج قطع شود. 
4- اندازه‌گيري فشار خون در طول درمان با اين دارو، در فواصل منظم ضروري است. 
5- در صورت مصرف اين دارو به مدت طولاني، رفلكس تاكي كاردي و احتباس مايع ممكن است بروز نمايد.

توصیه های دارویی هیدرالازین

1- مصرف دارو حتي در صورت احساس بهبودي بايد ادامه يابد. 
2- اين دارو زيادي فشار خون را درمان نمي‌كند، بلكه آن را كنترل مي‌نمايد. از اين رو، مصرف آن ممكن است تا آخر عمر ضروري باشد. 
3- از مصرف ساير داروها، به ويژه داروهاي مقلد سپماتيك كه نياز به نسخه ندارند، بايد خودداري شود.
کلمات کلیدیاین مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذاریددیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. چند تمرین برای درمان افتادگی سینه ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… قرص كلرديازپوكسايد چیست؟ این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد