هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

آمیل نیتریت - Amyl Nitrite

قلب و عروق

تعداد بازدید :850

مصرف در حاملگی : X

فارماکوکینتیک:

آمیل نیتریت به دلیل کاهش فشار شریان سیستمیک و ریوی (پس باز) و با گشاد شدن کردن عروق محیطی و در نتیجه کاهش برون ده قلبی اثر ضدآنژینی خود را اعمال می کند.

پادزهری برای مسمومیت با سیانید است.آمیل نیتریت به دنبال استنشاق به سرعت جذب شده،تشکیل متهموگلوبین را افزایش داده و متهموگلوبین با سیانید متصل شده و سیانومتهوگلوبین غیررسمی را تشکیل می دهد.

متابولیسم دارو کبدی است.شروع اثر دارو،پس از 30 ثانیه و مدت اثر دارو 5-3 دقیقه است تقریباً 33 درصد دارو از راه کلیه دفع می شود.

موارد منع مصرف و احتیاط:

آمیل نیتریت می تواند سبب افزایش فشار داخل چشمی و فشار داخل جمجه ای شود،از این روز استفاده از آن در بیماران مبتلا به گلوکوگ ، خونریزی مغزی یا کسانی که دچار ضربه سر اخیر شده اند باید با احتیاط انجام شود.

تداخلات دارویی : به نیتروگلیسیرین مراجعه نمایید.

عوارض جانبی :

شایع ترین : استنشاق آمیل نیتریت اغلب باعث گرگرفتگی،سردرد و سرگیجه می شود.تهوع،استفراغ،هیپوتانسیون،بی قراری و تا کی کاردی می تواند مشاهده شود.

مهم ترین : افزایش فشار داخلی چشمی و داخل جمجمه ای استنشاق آمیل،بوتیل یا ایزوبوتیل نیتریت باعث ایجاد سردرد،تا کی کاردی،سنکوپ،سایکوز حاد،بالا رفتن فشار داخل چشم،همی پارزی گذرا،متهموگلوبینمی،کم و به ندرت مرگ ناگهانی می شود.

مصرف در بارداری و شیردهی

در مورد ترشح این دارو در شیر اطلاعی در دست نیست.با این حال به دلیل خطر عوارض جانبی احتمالی در شیرخوار،منافع دارو برابر مضار آن باید سنجیده شود.در زمان بارداری نباید استفاده شود.

شرایط نگهداری دارو

در دمای 8 تا 15 درجه سانتیگراد به دور از نور نگهداری شود.

کلمات کلیدیاین مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذاریددیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد