هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

سلکسیب - CELECOXIB - داروهاي مسکن ،ضد تب ها

تعداد بازدید : 6364
اطلاعات دارویی

رده بارداری : C

موارد مصرف :

سلکسیب براي درمان آرتريت روماتوئيد و استئوآرتريت (تخفيف علائم و نشانه ها) بكارميرود.

مكانيسم اثر :

سلکسیب يك ضـد التهاب غيراسـتروئيدي بوده و داراي اثرات ضد التهاب، ضد درد، ضد تب ميباشد.سلکسیب بـا مهـار آنـزيم سيكلواكـسيژناز COX-II) 2) موجب كاهش توليد پيشساز پروستاگلاندينها ميشود.

فارماكوكينتيك:

جـذب گوارشـي سلکسیب سـريع و نيمـه عمر آن 11 ساعت اسـت . متابوليـسم دارو ع مدتاًكبـدي و دفع آن از طريق مدفوع (57%) و ادرار (37%) ميباشد.

موارد منـع مـصرف :

درصـورت سـابقه يـا ابـتلا بـه بيماريهاي آلرژيك، آنافيلاكـسي، آنژيـوادم، پوليـپ هـاي بيني، حساسيت به اسپيرين و دارو هاي شبه اسپيريني يـا داروهاي سـولفوناميدي و سـابقه برونكواسپاسـم ناشـي از اسپيرين نبايد از اين فرآورده استفاده كرد.

هشدارها :

1- در صورت ابـتلاي بيمـار بـه آسـم، سـابقه زخـم يـا خونريزي گوارشي و براي افراد سـيگاري، وجـود نارسـايي كليوي و كبدي، اين دارو بايد با احتيـاط فـراوان مـصرف شود.

2- به دليل احتمال احتباس مايعات، در بيمـاران مبـتلا به نارسا يي احتقاني قلب، ادم و فشارخون بالا، كـم كـاري قلبي و اعتياد به الكل، ايـن دارو بايـد بـا احتيـاط فـراوان استفاده شود.

3- درصورت كاهش حجم مـايع خـارج سـلولي، قبـل از شروع مصرف دارو بيمـار بايـد بـه ميـزان كـافي مايعـات دريافت كند.

عوارض جانبي :

ادم، بثورات پوسـتي، عفونـت قـسمت فوقاني دستگاه تنفس و برونشيت، التهاب و خـونريزي در دستگاه گوارش، تاكيكاردي، علائم شبه انفلوآنزا و افزايش وزن از عوارض جانبي مهم اين فرآورده ميباشند.

تداخلهاي دارويـي :

مـصرف همزمـان سلکسیب بـا مهاركنندههاي آنزيم مبدل انژيوتانسين، اثر پـائين آورنـده فشارخون اي ن دارو ها را كاهش و خطر نارسايي كليـوي را افزايش مي دهد. مصرف آنتي اسيدها همـراه بـا ايـن دارو ، جذب گوارشي آن را كاهش مـي دهـد . مـصرف آسـپيرين همراه با ايـن دارو عـوارض گوارشـي را تـشديد مـي كنـد.داروهــاي ضــدالتهاب غيراســتروئيدي اثــر داروهــاي مدرتيازيـدي و فورزمايـد را كــاهش و احتمـال نارســايي كليوي را افزايش مي دهند. مصرف اين دارو با ليتيم باعث افزايش غلظت ليتيم به ميزان 17% ميشود.

نكات قابل توصيه:

1- از آنجائي كه اين دارو باعث وخيم ترشدن كم خـوني ميشود، آزمايشات هماتوكريت و هموگلوبين در بيمـاران تحت درمان توصيه ميشود.

2- قطع مصرف دارو بايد به طور تدريجي صورت گيرد.

مقدار مصرف :

بزرگــسالان:

بــراي آرتريــت روماتوئيــد، 100-200 ميليگرم دوبار در روز مصرف شـود . بـراي اسـتئوآرتريت، 200 ميليگرم يك بار در روز يا 100 ميليگـرم دوبـار در روز مصرف ميشود.

اشكال دارويي:

Capsule

 

کلمات کلیدیاین مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذاریددیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. چند تمرین برای درمان افتادگی سینه ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … قرص كلرديازپوكسايد چیست؟ ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد