هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

دومپریدون - Domperidone

گوارشی

تعداد بازدید :1810

فارماکوکینتیک – دینامیک ، مکانسیم اثر:

یک آنتاگونیست دوپامین است ‌که دارای عملکردی مشابه متوکلوپرامید است از این دارو به عنوان یک ضد تهوع برای درمان‌کوتاه مدت‌، تهوع و استفراغ به علل گوناگون استفاده می‌شود. فراهـم‌ زیستی سیستمیک دارو در بیماران ناشتا به دنبال مصرف خوراکـی تنـها %١٥ است هـر چـند کـه در صورت تجویز پس از غذا این میزان افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسدکه پایین بودن این میزان ناشی ازگذر اول کبدی و متابولیسم روده‌ای است‌. فراهم ‌زیستی فرم رکتال دارو مشابه تجویز خوراکـی است بـا ایـن تفاوت‌که اوج غلظت پلاسمایی ظرف یک ساعت حاصل می‌شود در حالی‌که این زمان در مصرف خوراکی حدود ٣٠ دقیقه است‌. بیش از %٩٠ دارو به پروتئین‌های پلاسما متصل مـی‌شود و نیمه‌عمر دفعی نــهایی دارو حدود ٧.٥ ساعت است‌. بخش عمده دارو از راه متابولیسـم از خون پاک می‌شود و ظرف ٢٤ سـاعت حدود %٣٠ از دوز خوراکـی از راه ادرار و به صورت متابولیت‌ها دفع می‌شود. باقی‌مانده دارو طی چند روز بعد از راه مدفوع و در مجموع %١٠ از دارو به فرم دست نخورده دفع می‌شود. این دارو از سد خونی – مـغزی عبور نمی‌کند.

مصرف برحسب اندیکاسیون:

درمان ‌کوتاه مدت تهوع و استفراغ – دیس‌پیسی‌،‌ گاستروپارزی دیابتی، به منظور درمان علامتی

سایر موارد مصرف‌: میگرن – پارکینسونیسم‌

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

FDA رده بندی بارداری : گروه C

مشخص نیست که آیا این دارو برای جنین شما مضر باشد٬ اما اگر شما باردار هستید یا قصد بچه دار شدن پزشک خود را در رابطه با مصرف این دارو در جریان بگذارید.

مطالعات نشان می دهد که این دارو ممکن است تولید و ترکیب شیر را تغییر دهد و هنوز معلوم نیست که آیا این دارو می تواند به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

توجهات پزشکی – پرستاری ، آموزش بیمار – خانواده:

– نباید برای درمان استفراغ‌های مزمن و به طور طولانی استفاده کرد.

– به دلیل بروز عوارض جـانبی شدید و جدی تجـویز وریدی این دارو امروزه صورت نمی‌گیرد.

– این دارو از سد خونی – مـغزی عـبور نمی‌کند و احتمال بروز واکنش‌های خارج هرمی و خواب‌آلودگی آن در مقایسه با متوکلوپرامید بسیار کمتر است‌.

– نحوه ‌مصرف به بیمار آموزش داده شود و از او بخواهید در صورت بروز هرگونه عـارضه جـانبی پزشک را آگاه سازد.

عوارض جانبی

شایع‌ترین‌: کاهش میل جنسی‌، ژنیکوماسیتی‌، گالاکتوره

مهم‌ترین‌: عوارض قلبی‌، واکنش‌های دیستونیک

سایر عوارض‌: عوارض قلبی‌، واکنش‌های دیستونیک

تداخلات دارویی

مصرف دومپریدون با هر یک از داروهای زیر توصیه نمی شود٬ اما ممکن است در برخی داروها غیر قابل اجتناب باشد٬ اگر شما هر یک از داروهای زیر استفاده میکنید حتما پزشک خود را در مصرف آن دارو مطلع سازید .

Amifampridine

سیزاپراید

درونیدرونات

فلوکونازول

کتوکونازول

Mesoridazine

پیموزاید

Piperaquine

Posaconazole

Sparfloxacin

Thioridazine

زیپرازیدون

تداخلات مهم:

– مانند دیگر داروهای آنتاگونیست دوپامین احتمال تئوریک تداخل و آنتاگونیسم اثـر هـیپوپرولاکـتیک بروموکریتپین وجود دارد.

– اثر پروکینتیک دومپریدون ممکن است سبب تغییر در جذب داروهای دیگر شود.

– ضد دردهای اوپیوئیدی و آنتی‌موسکارینی ممکن است اثر پروکینتیک دومپریدون را آنتاگونیزه کنند.

موارد منع مصرف و احتیاط:

استفاده طولانی‌مدت از این دارو توصیه نمی‌شود. نباید برای پیشگیری از تهوع و استفراغ پس از اعـمال جراحی استفاده کرد. به سبب احتمال بروز عوارض جانبی جدی نباید برای افزایش شیر مادر استفاده کرد.

مسمومیت و درمان:

مسمومیت در دوزهای بسیار بالا رخ می‌دهد. مواردی از واکنش‌های دیستونیک و آریـتمی‌های قـلبی و ایست قلب به دنبال تجویز وریدی دارو گزارش شده است‌. درمان حمایتی است‌.

نکات مهم قبل از مصرف دارو

برای دومپریدون، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی

به دکتر خود بگویید اگر شما تا کنون هر گونه واکنش غیر معمول و یا آلرژی به دومپریدون یا هر داروی دیگری دارید. همچنین  اگر شما هر گونه دیگر انواع آلرژی ها، از جمله به مواد غذایی، رنگ ، مواد نگهدارنده، و یا حیوانات دارید

کودکان

کودکان ، مطالعات در دومپریدون تنها در بزرگسالان انجام شده است ، و هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده از دومپریدون در کودکان با استفاده از در سایر گروه های سنی وجود ندارد.

سالمندان

بسیاری از داروها به طور خاص در افراد مسن مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، ممکن است دقیقا به همان شیوه که در افراد جوانتر انجام دهد. اطلاعی در مقایسه با استفاده از دومپریدون در افراد مسن با مصرف در دیگر گروه های سنی وجود ندارد.

توجه :

مطالعات انجام شده در جوندگان نشان می دهد که استفاده طولانی مدت از عوامل مسدود کردن گیرنده های دوپامین در افزایش تومورهای پستان منجر شود

منبع : http://medplus.ir

کلمات کلیدیاین مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذاریددیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد