هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

فورازوليـدون (FURAZOLIDONE) - ضد باکتری

تعداد بازدید : 65523
اطلاعات دارویی

موارد مـصرف :

 فورازوليـدون در درمـان وبـا، اسـهال باكتريــايي (ناشــي از ارگانيــسمهــاي حــساس از جملــه گونههاي سالمونلا، شـيگلا، اسـتافيلوكوك، اش ريـشياكلي، گونـــه هـــاي پروتئـــوس، كامپيلوبـــاكتر و انتربـــاكتر ) و ژيارديازيس مصرف ميشود.

 مكانيسم اثر :

 اين دارو در كار چندين آنزيم باكتريـايي تداخل مي كند. فورازوليدون فلور ميكروبـي روده را بـرهم نميزند و موجب رشد قارچ ها نيز ن ميشود. اين دارو آنزيم مونوآمين اكسيداز را نيز مهار ميكند.

 فارماكوكينتيك:

 جذب اين دارو از راه خـوراكي خـوب است. دفـع دارو عمـدتاً كليـوي اسـت و مقـداري نيـز در مدفوع دفع ميشود. موارد منع مصرف : اين دارو در نوزادان با سن كمتـر از يك ماه نبايد مصرف شود.

 هشدارها:

 درصورت ابتلاي بيمـار بـه كمبـود G6PD بايد با احتياط فراوان مصرف شود.

 عوارض جانبي :

 فورازوليدون ممكن است موجـب بـروز آنمي هموليتيك خفيف و برگشت پذير در بيمـاران مبـتلا به كمبود G6PD شود كه در اين صورت مصرف دارو بايد قطع شود . همچنين، واكنش هاي حساسيت مفرط (شامل تـب، خـارش، درد مفاصـل، بثـورات جلـدي يـا قرمـزي پوست)، كاهش گلبولهاي سفيد خون، اختلالات گوارشي (دردشكم، اسهال، تهوع و اسـتفراغ ) و سـردرد بـا مـصرف اين دارو گزارش شدهاند.

 نكات قابل توصيه :

 1- براي كاهش تحريك گوارشي، مي توان ايـن دارو را بـا غذا مصرف كرد.

 2- در طـول مـصرف ايـن دارو، از مـصرف فـرآوردههـاي حاوي الكل بايد خودداري كرد.

 3- درطول مـصرف ايـن دارو و تـا دوهفتـه بعـد از قطـع مصرف آن، ازمصرف غذا هاي حاوي تيرآمين و آمـين هـاي محرك، دارو هاي كاهنـده اشـتها، قـرص سـرماخوردگي و داروهاي ضد سرفه، مگر با تجويز پزشك بايد پرهيز كرد.

 مقدار مصرف:

بزرگسالان: مقـدار مـصرف ايـن دارو 100 ميلـي گـر م چهار بار در روز براي 5-7 روز (در درمان ژيارديـاز 7-10 روز) است. كودكان: مقدار مصرف فورازوليدون در كودكان بـا سـن بيش از يك ماه 1/25 mg/kg چهار بار در روز براي 5-7 روز (در درمان ژياردياز 0/25-2 mg/kg چهار بار در روز براي 7-10 روز) ميباشد.

 اشكال دارويي:

Suspension: 50 mg/15 ml

Tablet: 100 mg

کلمات کلیدیاین مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذاریددیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید چند تمرین برای درمان افتادگی سینه سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! قرص كلرديازپوكسايد چیست؟ نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد