هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

نيتروفورانتوئين(NITROFURANTOIN) - کلیوی،ادراری،تناسلی

تعداد بازدید : 37870
اطلاعات دارویی

موارد مصرف :

 نيتروفورانتوئين در درمان عفونت هـا ي مجاري ادرار مصرف ميشود.

 مكانيسم اثر :

 به نظر مي رسد نيتروفورانتوئين با دخالت در كار آنزيم هاي باكتريايي، بسته به غلظت، باعـث توقـف رشد يا مرگ باكتري ميشود.

 فارماكوكينتيك:

 جذب اين دارو متغير است . فراهمـي زيستي آن در حضور غذا افزايش مي يابـد . غلظـت دارو در ادرار و كليه ها ز ياد و در سرم خيلي كم است . نيمـه عمـر اين دارو 0/3-1 ساعت است . اين دارو عمدتاً از راه كليوي دفع ميشود.

 موارد منع مصرف :

 اين دارو درعيب كاركليه، نوزادان با سن كمتر از 3 مـاه، كمبـود G6PD و پـورفيري نبايـد مصرف شود.

 هشدارها:

 اين دارو در موارد زير بايد با احتياط فـراوان مصرف شود كم خوني، ديابت، عدم تعادل الكتروليت ها، كمبود ويتامين B و فولات، بيماري ريوي و عيـب كـار كبـد و نوروپـاتي محيطي يا استعداد محيطي از عوارض اين دارو هستند.

 تداخلهاي دارويي :

 آنتي اسيدهـا و موادجـاذب، ايـن دارو را كاهش ميدهند. مصرف همزمان نيتروفورانتوئين با پروبنسيد، به دليل كاهش دفع توبولي، ممكن است سبب بروز مسموميت با نيتروفورانتوئين شود.

نكات قابل توصيه :

 1- اين دارو ممكن است موجب پاسـخ مثبـت كـاذب در آزمون گلوكز ادرارشود.

 2- رنـگ ادرار بيمـار ممكـن اسـت بـه زرد تـا قهـوهاي تغييركند.

 3- بهتر است اين دارو با غذا يا شير مصرف شود. مقدار مصرف بزرگسالان: نيتروفورانتوئين در درمان عفونت هاي حاد بدون عواقب 50 ميليگرم هر 6 ساعت براي 7 روز مصرف ميشود.

 مقدار مصرف :

 دارو در درمان عفونت مزمن شـديد و عودكننده 100 ميليگرم هر 6 ساعت براي 7 روز است كه د رصـورت بـروز تهـوع شـديد مقـدار مـصرف را بايـد كـاهش داد يـا مـصرف آن را قطـع كـرد. مقـدار مـصرف نيتروفورانتـــوئين بـــراي پيـــشگيري از عفونـــت ادراري 50-100 ميليگرم درشب ميباشد. كودكان: مقدار مصرف اين دارو در كودكان با سن بيش از 3 مــاه، در درمــان عفونــت هــاي حــاد بــدون عواقــب 3 mg/kg/day در 4 مقـدار منقـسم و در پيـشگيري از عفونتهاي ادراري 1 mg/kg در شب ميباشد.

 اشكال دارويي :

Tablet: 100 mg

Suspension: 25 mg/5 ml

کلمات کلیدیاین مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذاریددیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید چند تمرین برای درمان افتادگی سینه سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! قرص كلرديازپوكسايد چیست؟ نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد