بیمارستان فقیهی شیراز

بیمارستان فقیهی شیراز


تاریخ : 2017-09-11T12:41:00+04:30تعداد بازدید :2825


در سال 1286 هجری شمسی مرحوم حیدر علی خان عز الملوک در محل فعلی بیمارستان یک مریضخانه احداث نمود و نصف درآمد حاصل از عایدات یک روستا در منطقه درود زن را وقف درمان بیماران بی بضاعت آن نمود . در سال 1322 توسط شهرداری وقت در این محل یک بیمارستان مجهز احداث گردید. بيمارستان شهيد دكتر فقيهي در سال 1322 با نام بيمارستان سعدي تاسيس شد يكي از بنيانگذاران اين بيمارستان كه به يكصد تختخوابي معروف بود، مرحوم علي اصغرخان حكمت شيرازي است كه از بودجه اداره صحيه و شهرداري شيراز آن را ساخت. ایشان در خاطرات 27 اسفند 1323 چنين مي نويسد : "بيمارستان سعدي، اين بيمارستان به موجب نذر عهدي كه به درگاه الهي نمودم و خداوند توفيق فرمود در سال 1318 باني شدم در آن تاريخ به خدمت وزارت كشور مشغول بودم و امور صحيه نيز جزو آن وزارت بود. در سال 1317 روزي در بابا كوهي متوجه شدم كه شيراز بيمارستاني كه كفاف حاجات فقرا و بيماران بينوا را نمايد ندارد . با خداوند عهد كردم كه هرگاه موفقيتي حاصل شود به ساختن عمارت مخصوص بيمارستان اقدام نمايم . اين آرزو بر آمد نقشه آن را كه براي يك بيمارستان مكمل صد تختخوابي تهيه شده بود از طرف مهندس سيرو فرانسوي ترسيم و از بودجه اداره صحيه و شهرداري شيراز پرداخته شد" .
 
داستان ساختن آن را در يادداشتهاي روز 3/1/1327 خود در ضمن كتاب «ره آورد حكمت» كه بخشي از يادداشتهاي روزانه او است چنين گزارش كرده‌است كه «اين بيمارستان كه به يكصد تختخوابي معروف است در سال 1317 كه در شيراز مهجور و منزوي بودم(پس از آنكه رضا‌شاه بر حكمت خشم گرفت و او را از وزارت فرهنگ و معارف و صنايع مستظرفه بر كنار ساخت و حكمت از بيم به شيراز گريخت) نذر كردم و خداوند توفيق داد در سال بعد 1318 آن را شروع كردم و اكنون بيمارستان آبرومندي است كه دكتر قربان رئيس بهداري آن را اداره مي نمايد و چندين نفر از دكترهاي جوان درآنجا مشغول به كارهستند و آموزشگاه بهداري كه شعبه‌اي از دانشكده طب تهران مي‌باشد و براي طبابت جوانان را تربيت مي نمايد نيز داير است.در آنجا سالن تشريح و كتابخانه نيز دارند. در امانت و دقت حكمت همين بس در سال بعد كه به شيراز مي‌آيد، از توسعه بيمارستان شاد مي‌شود و دريادداشتهاي روز 23 آذر 1328 خود مي‌افزايد كه امروز صبح «ساعت ده به مريض خانه سعدي رفتم، بناي رفيع و محكم به همت آقاي دكتر قربان رئيس بهداري ساخته ‌شده ‌است كه در آنجا دانشكده پزشكي داير نمايند، بسيار مسرور شدم»بیمارستان سعدی در سال 1325 به آموزشگاه عالی بهداری واگذار گردید که پس از تاسیس دانشکده پزشکی در سال 1328 به دانشکده پزشکی پیوست .
بيمارستان با رياست دكترذبيح الله قربان و با تشكيل چند بخش بستري فعاليت خود را شروع كرد شامل : 
1-بخش داخلي (32 تخت) با رياست دكتر ابوالحسن دهقان ، 2-بخش جراحي (43 تخت )با رياست دكتر محمود صدريه
3-بخش چشم پزشكي (30 تخت) با رياست دكتر نصرت الله بيدل ،4- بخش زنان و زايمان (22 تخت ) با رياست مهدي سيفي
5- بخش اطفال(25 تخت) با رياست حسين خراساني قديمي
بخش جراحی ابتدا شامل بخشهای جراحی عمومی ، جراحی ارتوپدی ، جراحی ارولوژی ، زنان و سپس مغزو اعصاب بود و پس از آن جراحی اطفال ، جراحی پلاستیک و سوختگی اضافه گردید و بتدریج بخش زنان بصورت بخش مستقل از جراحی در آمد. نخستین گام در جهت تشکیل بخش جراحی پس از تاسیس دانشکده پزشکی در سال 1328 برداشـــته شد که با حضـــور آقایان دکتر محمــد تقی میر ، دکتر محـــمود صدریه ، دکتر مهدی سیفی و دکتر حسنعلی فاتح نژاد آموزش دانشجویان و سپس دستیاران جراحی موجودیت یافت و با 25 تخت که در مجموع شامل بیماران جراحی عمومی ، ارتوپدی، یورولوژی و زنان بود شروع به فعالیت نمود. در اواسط سالهای 1327- 1325 در بیمارستان سعدی شیراز اولین بخش چشم پزشکی شامل بخش بیماران بستری با حدود 30 تخت و درمانگاه بیماران سرپایی ایجاد شده استاین بخش مسئولیت آموزش اولین دوره های دانشجویان پزشکی را در شیراز به عهده داشته است. بخش داخلي  با مدیریت مرحوم  آقای دکتر ذبیح ا.. قربان و همکاری استادان دکتر ابوالحسن دهقان، دکتر ابوالقاسم صحت، پرفسور دانا حائری پايه گذاري شد.
در دهه 1330 مرحوم خورشید کلاه قوامی ( عروس مرحوم عز الملک ) درمانگاهی در داخل بیمارستان احداث نمود که تا قبل از نوسازی بیمارستان پا برجا بود.
بخش اتفاقات در سال 1342 با همكاري اداره كل بهداري استان فارس براي معالجه بيماران فوري و مصدومين تصادفات و سوانح تاسيس گرديد. بخش اتفاقات مجهزترين مركز اورژانس شهر شيراز بوده و در تمام مدت 24 ساعت آماده خدمت به بيماران فوري (بد حال) و مجروحين تصادفات و سوانح از قبيل : سيل ، آوار ، تصادف با وسايل نقليه و غيره بوده است. درمانگاههاي بيمارستان سعدي شامل : درمانگاههاي جراحي ، داخلي ، مامايي ، اعصاب ، پوست ، قلب ، كودكان ، گوش و حلق و بيني ، پانسمان و بخشهاي راديولو‍ژي ، بانك خون و آزمايشگاه مي باشد .
در سال 1346گام موثري در راه توسعه بيمارستان برداشته شد و ساختمان بخش كودكان با 50 تختخواب ، بخش خصوصي با 20تختخواب و تالار تاجگذاري با گنجايش 300 صندلي و مجهز به وسايل سمعي بصري و سينما انجام پذيرفت.
در سال 1348 تغييرات اساسي در اطاقهاي عمل بيمارستان سعدي به عمل آمد و اطاقهاي مزبور با جديدترين وسايل جراحي و دستگاههاي بررسي حال بيماران (سيستم مانيتوري) مجهز و براي انجام عملهاي جراحي بزرگ از قبيل جراحي قلب باز و تعويض كليه و مانند آن آماده گرديد. همچنين بيمارستان به دستگاه كليه مصنوعي مجهز گرديدکه با استفاده از اين وسايل چندين عمل تعويض كليه انجام شد. در سال 1349 گام موثر ديگري در پيشرفت بيمارستان برداشته شد و ساختمان بخش قلب و ريه كه مجهز به دستگاههاي كاتتريزاسيون قلب مي باشد خاتمه يافت با افتتاح اين بخش كه مجهز به جديدترين وسايل تشخيص بيماريهاي قلب مي باشد ، مقدمات جراحيهاي قلب باز از هر حيث فراهم شد و چندين عمل جراحي قلب باز با موفقيت كامل انجام شد. بخش پوست در سال 1353 به رياست دكتر منوچهر سديفي آغاز به كار كردند.
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و در پی ترور آقای دکترسید ابراهیم فقیهی (ابتدای دهه شصت) که از رزیدنت های مسلمان ، معتقد و انقلابی رشته ارتوپدی بوده و در این مرکز در حال فعالیت بوده اند ، با اقدام دانشجویان دانشگاه شیراز نام این مرکز از بیمارستان سعدی به بیمارستان شهید دکتر فقیهی تغییر یافته است.
 
 
 آدرس پستي : شيراز – بلوار كريم خان زند – جنب دانشكده پزشكي
 
 تلفن : 32304905-32352220
فاكس :  32331634
  كد پستي :   7134844119
آدرس پست الكترونيكي : faghihihsp@sums.ac.ir
سامانه  ارسال پیام کوتاه 3000849628

 
برچسب ها :


این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد