بیمارستان آیه الله العظمی گلپایگانی

بیمارستان آیه الله العظمی گلپایگانی


تاریخ : 2017-08-20T12:41:00+04:30تعداد بازدید :2644


نیم قرن از فعالیت بیمارستان حضرت آیت‌الله گلپایگانی(ره) در قم می‌گذرد و شاید کمتر کسی در قم باشد و میراث ماندگار این مرجع نام‌آور شیعه را همچون دیگر باقیات و صالحاتی که از خود به یادگار گذاشته نشناسد.

 نیم قرن خدمات درمانی به مردم

 در سال ۱۳۴۰ به دستور حضرت آیت‌الله العظمی گلپایگانی (ره)درمانگاهی به صورت رایگان برای خدمت‌رسانی به مردم، به ویژه روحانیت آغاز به کار کرد؛ پس از قیام خویش، ۱۵ خرداد، ۱۳۴۲ به دلیل جو سیاسی که در شهر ایجاد شده بود، بسیاری از روحانیون و انقلابیون برای استفاده از خدمات درمانی با مشکلاتی روبرو بودند، از این رو وجود یک بیمارستان غیر دولتی به شدت احساس می‌شد.
در این شرایط با دستور عالم فقید حضرت آیت‌الله گلپایگانی(ره) و تلاش‌های پی‌‌گیر‌ مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی گلپایگانی، فرزند معظم‌له، این درمانگاه به بیمارستانی مجهز تبدیل شد که امروز پس از گذشت نیم قرن خدمت‌رسانی به مردم و روحانیون، همچنان کار خود را با قوت ادامه می‌دهد.

 * صدور دفترچه درمانی برای روحانیون

 با توجه به این که روحانیون در گذشته دارای بیمه خدمات درمانی نبودند، با دستور حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی (ره)دفترچه ای برای آنها صادر شد که خدمات درمانی در این بیمارستان برای آنها رایگان بود و هزینه آن را معظم‌له می‌پرداختند.

 * بیمارستان، مأمن مجروحان انقلاب بود

 فعالیت‌های این بیمارستان در زمان انقلاب شکل خاصی گرفت؛ مجروحانی که در جریان انقلاب در سطح شهر، حتی شهر‌های اطراف مجروح می‌شدند، این بیمارستان را به عنوان مأمنی می‌دانستند،‌ از این رو به این بیمارستان می‌آمدند و تحت درمان قرار می‌گرفتند. پس از بهبودی این مجروحان، با توجه به تلاش مأموران برای شناسایی آنها، ‌بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته با پرسنل کمک بیمارستان، به صورت مخفیانه به منازل خود می‌رفتند .

* جنگ تحمیلی، عرصه دیگری از خدمات

 دیگر خدمات این بیمارستان در دوران جنگ تحمیلی بود و نخستین جایی که مجروحان منتقل می‌شدند ‌این بیمارستان بود، به گونه‌ای که آمار مجروحان پذیرش شده در این بیمارستان، بیشتر از بیمارستان‌های دولتی بود. پزشکان و کارکنان بیمارستان حضرت آیت ‌الله العظمی گلپایگانی (ره) به صورت شبانه‌روزی با دل و جان برای نجات و درمان مجروحان تلاش می‌کردند. همین استقبال فراوان از مجروحان جنگی سبب شد که در همان زمان این بیمارستان چندین بار از سوی دشمن بمباران شود و حتی در یک حمله، یکی از ساختمان‌ها به صورت کامل تخریب گردید .

 * بیمارستانی که، جبهه پزشکان بود

 خدماتی که این بیمارستان در دفاع مقدس به رزمندگان ارائه می‌داد،‌ به اندازه‌ای بود که حضرت امام خمینی(ره) درباره یکی از پزشکان که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته باید به مناطق جنگی اعزام می‌شدند، فرموده بود: جبهه این پزشک، ‌بیمارستان آیت‌الله گلپایگانی است ».

 * همچنان مصمم در خدمت‌‌رسانی

 پس از جنگ تحمیلی،‌ این بیمارستان با ۱۷۹تخت فعال که شامل بخش‌های ویژه ICU ، CCU و دیالیز، همچنین بخش‌های بستری چون، بخش فیزیوتراپی، داخلی و جراحی مردان، و زنان و بخش اطفال می‌باشد. مشغول فعالیت است، در کنار این بخش‌ها واحد‌های پاراکلینیک، سنوگرافی، رادیولوژی، آزماشگاه، کولونوسکوپی، اسپیرومتری و شنوایی سنجی نیز فعال و خدمات رسانی می‌نماید. این بیمارستان اولین بیمارستان غیر دولتی است که در استان قم راه‌اندازی شده است؛ امروز نیز بخش اطفال این بیمارستان‌ تنها بخش غیر دولتی اطفال در سطح استان می‌باشد. ۴ سال پیش نیز بافت‌های فرسوده این بیمارستان به بخش‌های تازه که بر اساس اصول و استاندارد‌های روز فعال هستند، منتقل شد. درمانگاه این بیمارستان نیز در کنار بیمارستان در خدمت مراجعان است، به گونه‌ای که مسئولان خدمات درمانی و دانشگاه علوم پزشکی استان، اذعان دارند؛ بیمارستان حضرت آیت ‌الله العظمی گلپایگانی (ره) نقش بزرگی در بخش خدمات‌رسانی به بیماران استان انجام می‌دهد .

 * 6000 جراحی در یک سال

 با تلاش پزشکان و کارکنان این بیمارستان در سال ۸۹ نزدیک به ۶۰۰۰ نفر مورد جراحی عمومی، تخصصی و سرپایی قرار گرفتند .

 * در آینده‌ای نزدیک

 این بیمارستان همواره تلاش می‌کند اهداف خود را آنگونه که حضرت آیت ‌الله العظمی گلپایگانی(ره) می‌خواست، پیش ببرد. از این رو به دلیل توجه زیادی معظم‌له بر راه‌اندازی بخش زایمان‌ در آینده‌ای نزدیک شاهد، راه‌اندازی بخش زنان و زایمان در این بیمارستان خواهیم بود. همچنین راه‌اندزای ICU مجهر با ۱۶تخت که در آینده‌ فعال می‌شود، از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که به زودی بر اساس آخرین استاندارد‌ها در خدمت درمان شهر قرار خواهد گرفت.

* بیمارستان ۱۰۰تختخوابی در گلپایگان

 در کنار بیمارستان حضرت آیت ‌الله العظمی گلپایگانی(ره) قم، به دستور معظم‌‌له، بیمارستان یک صد تختخوابی حضرت آیت‌الله گلپایگانی (ره) در گوگد گلپایگان در استان اصفهان راه‌اندازی شده است که درحال خدمت‌رسانی به بیماران آن منطقه است .

 * 2500میلیون ریال تخفیف رایگان به بیماران

 با توجه به این که بیمارستان حضرت آیت‌ الله العظمی گلپایگانی (ره)، بیمارستان خیریه است، هزینه‌هایی که از بیماران دریافت می‌کند،‌ همانند بیمارستان‌های دولتی است. البته در کنار این تعرفه‌های دولتی، به بیمارانی که در پراخت هزینه‌های درمان مشکل داشته باشند، با تخفیف یا به صورت رایگان خدمات ارائه می‌شود؛ به گونه‌ای که در سال ۸۹ مقدار تخفیف و هزینه خدمات رایگان ارائه شده به بیماران مبلغی نزدیک به ۲۵۰۰میلیون ریال می‌باشد. البته بیمارستان با کمبود‌های مالی نیز در انجام فعالیت‌های خود روبرو است. چون تعرفه‌های آن بر اساس تعرفه بیمارستان‌های دولتی است که دارای بودجه مشخص شده هستند. هر چند کمک‌هایی در سال های اخیر از سوی دولت می‌شود، ولی باز هم درکنار خدمات فراوان و تخفیفاتی که به بیماران داده می‌شود،‌ با کسری مالی روبرو می‌شود.

 * مردم به این بیمارستان نگاهی اعتقادی دارند

 مردمی که به این بیمارستان مراجعه می‌کنند، علاوه بر بعد مادی آن، نگاهی معنوی نیز دارند، بنابراین مراجعه کنندگان علاوه بر درمان، انتظار شفا نیز دارند. بیمارستان نیز تلاش دارد با خدمات خوب، کمک‌ها و تخفیف‌ها رضایت مردم را جلب و حفظ نماید.

 * ابراز رضایت‌مند مراجعه‌کنندگان

در این بیمارستان، فرم‌های نظرسنجی میان همراهان بیماران ارائه می‌شود که در دو نیمه سال جمع‌آوری و مورد بررسی قرار می‌گیرد. بر اساس این نمودار‌ها، میزان رضایت‌مندی در بسیاری از بخش‌ها خوب و در بخش‌هایی نیز عالی است. این رضایت‌مندی، پزشکان و کارکنان این بیمارستان را در انجام خدمات بیشتری مصمم می‌کند .

قم – میدان مطهری – خیابان مولوی – کوچه رهبر – بیمارستان خیریه حضرت آیه الله العظمی گلپایگانی

اطلاعات: ۶۱۶۱۱۱۱ ۳-۰۲۵

نمابر: ۶۱۶۱۱۶۶ ۳- ۰۲۵

پست الکترونیکی :h.golpayegani@yahoo.com :

آدرس وبسایت : http://golpayegani-h.ir
برچسب ها :


این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد