جلوی پیری زودرس پوستتان را اینگونه بگیرید


تاریخ :دوشنبه,۲۸ آبان ۱۳۹۷
تعداد بازدید :758


پیری زودرس پوست عوامل متعدد و زیادی از جمله قرار گرفتن پوست در معرض نور آفتاب، تغذیه نامناسب، کم خوابی، استرس، اخم و خنده، استعمال دخانیات، کم آبی و بسیاری عوامل دیگر دارد که برخی از آن‌ها را می‌توانیم کنترل کنیم و برخی هم از دست ما خارج‌اند.

چه نشانه‌هایی در پوست، بیان گر پوستی جوان و سالم است؟

گذشت زمان باعث می‌شود ضخامت لایه‌های زیرین پوست افزایش پیدا کند و ترمیم آن کندتر صورت گیرد. هر چه خاصیت ارتجاعی و چربی‌های لایه‌های زیرین پوست کاهش پیدا کند، به دنبال آن شادابی، طراوت و زیبایی پوست کمتر می‌شود.

چروک‌های ریزی بر سطح پوست ظاهر می‌شود و ممکن است پوست دچار افتادگی شود. چین و چروک خصوصاً در ناحیه صورت دو نوع است. چروک‌های ریزی که در اثر تابش نور آفتاب و گذشت زمان به‌وجود آمده است و بیشتر در افرادی با سن بالاتر از ۳۰۰ سال مشاهده  می‌شود و نوع دیگر چروک‌هایی که حاصل انقباضات عضلانی است در اثر عواملی مانند خنده یا اخم کردن در صورت ظاهر می‌شود.

چه عواملی باعث پیری پوست می‌شود؟

پیر شدن پوست نیز همانند همه‌ی بیماری‌های پوستی دارای عواملی است که با دوری از آن‌ها می‌توانید همیشه پوست جوان و شادابی داشته باشید.

1-فقدان رطوبت: پوست خشک نه تنها ایجاد ناراحتی می‌کند، بلکه بدلیل نبودن آب کافی  در سطح پوست، آنزیم‌های پوست عملکرد صحیحی نخواهند داشت. در نتیجه پوست نمی‌تواند به طور خودکار التهابات ناشی از آلودگی، مصرف قند زیاد و نور خورشید را التیام بخشد. بنابر این استفاده از مواد مرطوب کننده بسیار مهم است.

2-آلودگی: آلودگی‌های موجود در محیط اطراف ارمغان دنیای مدرن است و البته موثرترین  دشمن برای سلامت و شادابی پوست می‌باشد.

3-ژنتیک: سهم عمده ای از خاصیت و کیفیت پوست مربوط به ژنی است که شما از والدین  خود کسب کرده‌اید. و باید گفت که در این مورد نمی‌توان کاری انجام داد.

4-دخانیات: دخانیات باعث از بین رفتن کلاژن- یکی از مهم‌ترین پروتئین‌های ساختاری  پوست- می‌شود. و نتیجه آن بروز علائم پیری نظیر چین و چروک پوستی و عدم استحکام پوست است. همچنین مانع از خونرسانی کافی به پوست می‌شود.

5-خورشید: اشعه فرابنفش خورشید عامل تخریبی سلامت و جوانی پوست است. این  اشعه باعث ایجاد التهاب پوستی و تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود که کلاژن را تخریب می‌کند. بعلاوه عامل سرطان پوست نیز می‌باشد. تنها راه مقابله با این عامل طبیعی اجتناب از قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید است. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، حتی زمانی که قصد خارج شدن از منزل را ندارید نیز می‌تواند مفید باشد.

 


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد