کشف جدید برای پایان کچلی و طاسی!


تاریخ :دوشنبه,۸ آبان ۱۳۹۶
تعداد بازدید :1253


دانشمندان راهی کشف کرده‌اند که در آن با استفاده از سلول‌های اولیه می‌توان فولیکول‌های مو را رشد داد و افراد طاس و بیمو را چه گرفتار کچلی موضعی باشند چه دچار طاسی کامل، بار دیگر مودار کرد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا (USC) دریافته‌اند با استفاده از سلولهای اولیه می‌توان تکه‌های پوستی ساخت که به گونه‌ای بالقوه، قابلیت پیوند زدن روی سر افراد مبتلا به ریزش مو را فراهم می‌آورد.
تصور می‌شود که فقط در امریکا، ۵۰ میلیون مرد و ۳۰ میلیون زن مبتلا به ریزش موی موضعی یا طاسی کامل باشند؛ با این حال به نظر می‌رسد راهکار درمانی جدید و امیدوارکننده‌ای یافت شده که با استفاده از آن می‌توان رشد مجدد مو را در این اشخاص عملی کرد.
محققان دانشکده پزشکی این دانشگاه با انتشار جزئیاتی از یافته‌های خود متذکر شده‌اند از طریق سلولهای اولیه‌ای که شباهتی گسترده با سلولهای بنیادی دارند می‌توان به طاسی پایان داد. البته این سلولها، بنا به گفته آنها، برخلاف سلولهای بنیادی قابلیت تقسیم و تکثیر محدودی دارند.

دانشمندان با توجه به شکل توده‌ای سه‌بعدی‌مانند آنها و تشکیل گروه‌هایی با ساختارهای مشابه به یک عضو، این سلولها را در قالب یک کیست پلاریزه طبقه‌بندی کرده، از آنها لایه‌ای پوست‌مانند ساختند که پس از کاشت آن روی موش‌های آزمایشگاهی، این حیوانات توانایی تولید فولیکول‌های مو را پیدا کردند.
چنین نتیجه‌ای امید به درمان افراد مبتلا به طاسی و ریزش مو را در شرایط متفاوتی همچون آلوپسی تا طاسی کامل از طریق فرایند مذکور زنده کرده است.
محققان گفته‌اند که بنا دارند در گام بعدی، آزمایش‌های انسانی را در این زمینه شروع کنند؛ هرچند که زمان خاصی را برای انجام این آزمایش‌ها ذکر نکرده‌اند.


منبع:سلامت نیوز

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد