ایمپلنت دندان چیست و چند مرحله دارد؟ | قیمت ایمپلنت دندان | مجله پادرا

ایمپلنت دندان چیست و ایمپلنت دندان چند مرحله دارد؟


تاریخ :شنبه,۶ مهر ۱۳۹۸
تعداد بازدید :399


ایمپلنت دندان ، پایه ایست که موجب نگهداری روکش دندان در محیط دهان می شود لذا هیچگونه وابستگی به ریشه دندان های مجاور خود ندارد و از استحکام خاصی برخوردار است و به عنوان جایگزین دائمی برای دندان از دست رفته کاربرد دارد.

ایمپلنت

امروزه با پیشرفت علم در زمینه دندان پزشکی راهکارهای مختلفی برای درمان این دندان ها اختراع شده است.

یکی از این راهکارها ایمپلنت دندان است که امروزه توسط پزشکان توصیه می شود و بهترین درمان برای دندان های از دست رفته است.

جنس ایمپلنت های دندانی چیست؟

از تیتانیوم ساخته می شوند و با اینکه یک عضو خارجی محسوب می شوند. اما سازگاری بسیار خوبی با بدن دارند. این امر سبب می شود تا فیکسچر و استخوان فک به راحتی با هم جوش بخورند و فرد درمانی موفقیت آمیز داشته باشد. خوشبختانه 98 درصد از جراحی ها با موفقیت انجام شده و نتیجه خوبی حاصل می شود.

ایمپلنت دندان

از ایمپلنت دندان چه موقع استفاده می شود؟

-اگر بین دندان های جلو فاصله باشد برای مثال در اثر نبود یک دندان

-زمانی که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد.

-زمانی که کلیه دندان های یک یا هر دو فک از دست رفته باشد.

مزایای ایمپلنت دندانی چیست؟

۱-بهبود ظاهر شما

از مزایای عمده ایمپلنت های دندانی این است که باعث حفظ استخوان شده.از بدتر شدن ساختار صورت جلوگیری می کند ، بنابراین ایمپلنت دندانی ،ظاهر صورت را بهبود می بخشد. هنگامی که بیشتر دندان های طبیعی به خطر افتاده و یا از دست می روند، هیچ چیزی در استخوان برای تحریک رشد آن، جا به جا نمی شود.

بدن انسان تصور می کند که فک بالا برای حمایت از دندان ها ضروری نیست و بنابراین، فک بالا شروع به انحلال می کند. این امر موجب وخامت سریع ساختار صورت می شود: لب ها به هم چسبیده ، صورتی افتاده و چین و چروک نیز در اطراف دهان ایجاد می شوند تا “خطوط ماریوننت” ایجاد شوند.

این باعث می شود که سن فرد خیلی بیشتر به نظر برسد. با ایمپلنت های دندانی، چین وچروک ها و فروپاشی ساختار صورت از بین می رود و شما می توانید تا ۲۰ سال جوان تر شده و از لبخند خود لذت ببرید.

۲-دریافت نتایج فوری

ایمپلنت دندانی یک راه حل مادام العمر برای دندان های از دست رفته شما بوده و به شما کمک می کند تا بهبود قابل توجهی در توانایی جویدن، ثبات دندان و راحتی کلی تجربه کنید.

به یاد داشته باشید که ایمپلنت طبق شرایط هر فردی متفاوت است، بنابراین پزشکان قادر خواهند بود تا یک دوره زمانی دقیق تر را برای چگونگی جایگزینی دندان ها در مشاوره به شما ارائه دهند.

۳-بازگرداندن اعتماد به نفس و تجدید اعتماد

ایمپلنت های دندانی به شما کمک می کنند تا در مورد خودتان احساس خوبی داشته باشید.زیرا آنها به شما اجازه می دهند به راحتی غذا خورده ، حالت چهره مناسب و لبخند زیبا داشته باشید. ایمپلنت های دندانی مانند دندان های واقعی شما بوده و احساس ناراحتی از آن نخواهید داشت.

۴-در موقعیت های روزمره راحت باشید

بر خلاف پروتزهای دندانی، شما هرگزنیازی ندارید دندان های جایگزین با ایمپلنت را بردارید. شما می توانید با استفاده از نخ دندان، دندان ها را تمیز کرده ودر خوردن، نوشیدن و خوابیدن کاملا راحت باشید زیرا آنها کاملا دائمی هستند.

۵-دندان های خود را به حالت طبیعی خود بازگردانید

ایمپلنت های دندانی نزدیک ترین و شبیه ترین دندان ها به دندان های طبیعی هستند . هنگامی که کل دندان – از جمله ریشه – جایگزین می شود، مانند دندان های طبیعی عمل می کند.

همه چیز در دهان شما طبیعی خواهد بود و هیچ کس نمی داند که شما یک لبخند جدید پشتیبانی شده با ایمپلنت دارید. مگر اینکه به آنها بگویید. مزایای استفاده از ایمپلنت دندانی عبارتند از: بازگرداندن لبخند به وضعیت طبیعی خود. سلامت دندان های طبیعی .

جایگزینی دندان با پل های پشتیبانی شده با دندان های سنتی اغلب نیاز به خرد کردن دندان هایی دارد. که در مجاورت دندان از دست رفته قرار دارند. ساختار دندان طبیعی از دست رفته هرگز جایگزین نمی شود. پروتزهای جزئی دارای حلقه هایی هستند که بر روی دندان های مجاور قرار می گیرند، که بر روی این دندان ها تاثیر می گذارد.

جایگزینی دندان های از دست رفته با ایمپلنت ، دندان های مجاور طبیعی را شامل نمی شود، ایمپلنت های دندانی به شما اجازه می دهد تا بتوانید دندان های طبیعی خود را نگه دارید.

۶-بهبود کلی کیفیت زندگی شما

ایمپلنت دندان اجازه می دهد که لبخند و چهره شما طبیعی تر باشد و این موضوع باعث افزایش راحتی و اطمینان درهنگام لبخند زدن، صحبت کردن و غذا خوردن می شود.

اگر پروتزها با دندانهای ایمپلنت جایگزین شوند، کیفیت زندگی شما به طور قابل توجهی بهبود خواهد یافت. زیرا شما قادر به خوردن انواع غذاها خواهید بود و قادر خواهید بود به راحتی صحبت کرده و لبخند بزنید. کاشت دندان ها؛ کیفیت زندگی مخصوصا عادات غذایی شما را را بهبود می بخشد .

ایمپلنت دندانی با بهبود سلامت دهان و دندان، سلامت کلی شما را بهبود می بخشد. ایمپلنت های دندانی ، در کاهش بیماری های پریودنتال، عفونت مزمن ناشی از باکتری و بیماری های التهابی کمک می کند.

از آنجا که ایمپلنت های دندانی همانند دندان های طبیعی هستند ، مراقبت از آنها نیز شبیه مراقبت از دندان های طبیعی است. با نگهداری روزمره (مسواک زدن و نخ دندان) و بررسی های منظم، از لبخندی شاد و سالم برخوردار خواهید شد.

مدت زمان درمان ایمپلنت چقدر است؟

مدت زمان درمان ایمپلنت برای همه بیماران یکسان نیست. برای مثال اگر بیمار با مشکل تحلیل استخوان مواجه نباشد و استخوان فک او قوی باشد کاشت فوری دندان برایش انجام شده و مشکل بی دندانی او حل می شود. طول این درمان یک روز تا یک هفته است.در صورتی که شرایط بیمار اینگونه نباشد از روش معمول کاشت دندان استفاده خواهد شد. حداقل مدت درمان در این روش برای فک پایین سه ماه و فک بالا شش ماه خواهد بود. طی این مدت جراحی و جایگذاری روکش دائمی انجام می شود. توجه کنید که اگر بیمار به فرآیندپیوند یا گرفت استخوان و انجام لیفت سینوس احتیاج داشته باشد مدت درمان می تواند تا یکسال ادامه پیدا کند.

مراحل ایمپلنت دندان:

1-مشاوره اولیه کاشت دندان

-قبل از هر کاری، شما یک متخصص ایمپلنت دندان ، که آموزش های عالی و حرفه ای در زمینه ترمیم دندان بوسیله ایمپلنت را دیده است را ملاقات خواهید کرد.

ایمپلنت چیست

-دندان پزشک شما یک معاینه جامع و کامل انجام خواهد داد. طی معاینه، او پیشینه پزشکی و دندان پزشکی شما را مرور خواهد کرد، از دندان شما عکس خواهد گرفت، و از دندان و لثه شما قالب گیری خواهد کرد تا بتواند مدل آن را بسازد.

-در برخی موارد، ممکن است دکتر از شما بخواهد تا از دندان خود سی تی اسکن تهیه کنید. سی تی اسکن به دکتر شما این امکان را می دهد تا بتواند میزان استخوان موجود در فک برای نگهداری ایمپلنت را تشخیص دهد.سی تی اسکن همچنین جای اعصاب و سینوس ها که بالای دندان های بالایی قرار دارند را نشان خواهد داد که باعث جلوگیری از آسیب به آنها حین جراحی ایمپلنت می شود.

-اگر عکس دندان نشان دهد که فک شما تراکم استخوان کافی برای نگه داشتن و تحمل ایمپلنت دندان را ندارد، دندان پزشک شما گزینه هایی برای ساخت و افزایش تراکم استخوان را مطرح می کند که شامل پیوند استخوان یا دیسترکشن(Distraction) استخوان می باشد.(پیوند استخوان عبارت است از اضافه کردن پودر استخوان به فک. Distraction روشی است که بوسیله جراحی در جاهایی که استخوان بیش¬تری مورد نیاز است، با جدا کردن استخوان¬ موجود بوسیله ی پین و پیچ، باعث رشد و تولید استخوان بیشتر توسط بدن می شود.اگر شما به یکی از این روش ها نیاز پیدا کنید، بین ۴ تا ۱۲ ماه طول می کشد تا استخوان آماده ی ایمپلنت شود.)

2-جراحی اول – قراردادن ایمپلنت

-هنگامی که استخوان کافی دارید تا ایمپلنت دندان را به خوبی نگه دارد، برای مرحله اول که شامل کاشت ایمپلنت یا چندین ایمپلنت است آماده هستید.

قیمت ایمپلنت دندان

-یک پریودنتیست، جراح دهان و دندان یا دندان پزشک عمومی که در زمینه انجام ایمپلنتولوژی مهارت داشته باشد، این مرحله را انجام می دهد.

-کاربرد ایمپلنت به عنوان ریشه ی دندان رایج ترین نوع ایمپلنت است.

-ایمپلنت در استخوان فک و در جای خالی دندان از دست رفته قرار داده می شود.

-پس از جراحی اول، متخصص ۴ الی ۵ ماه (اگر ایمپلنت در فک پایین کار گذاشته شده باشد) و ۶ الی ۷ ماه (اگر ایمپلنت در فک بالا کار گذاشته شده باشد) صبر خواهد کرد.

-در این مدت استخوان و ایمپلنت باهم آمیخته شده و به عبارتی جوش می خورند.

3-جراحی دوم و قراردادن هیلینگ کلار یا تاج دندان

-هنگامی که ایمپلنت با استخوان آمیخته شده و یکی شدند، می توانید برای جراحی دوم اقدام کنید.

ایمپلنت دندان چند مرحله دارد

-متخصص ایمپلنت شما با گرفتن عکس از دندانتان تایید خواهد کرد که آیا ایمپلنت آماده جراحی دوم هست یا نه.

-این جراحی نسبت به جراحی اول ساده تر است. برش جدیدی در لثه داده می شود تا سر ایمپلنت ها نمایان گردد.

-پس از نمایان شدن سر ایمپلنت، یک کلار که به آن هیلینگ کپ میگویند، روی آن قرار می گیرد. کلار به بافت لثه کمک می کند تا به درستی ترمیم شود.

-کلار به مدت ۱۰ الی ۱۴ روز روی ایمپلنت قرار دارد. اگر از دندان مصنوعی متحرک استفاده می کردید، دندان پزشک شما آن را با این شرایط سازگار می کند.در نتیجه می توانید در این مدت از آن استفاده کنید.

-پس از اینکه بافت لثه ی اطراف کلار ترمیم شد، کلار برداشته می شود. سپس یک اباتمنت داخل ایمپلنت پیچ می شود.

-یک اباتمنت (اباتمنت بوسیله ابزاری مخصوص روی ایمپلنت پیچ شده و محکم می شود به طوری که شل نشود.)و تاج موقت روی ایمپلنت قرار داده می شود.

-پس از اتصال اباتمنت به ایمپلنت، تاج دندان روی اباتمنت قرار می گیرد. در بعضی موارد، ممکن است اباتمنت و تاج پس از نمایان شدن سر ایمپلت در جراحی دوم همزمان کار گذاشته شود که دیگر نیازی به هیلینگ کپ نخواهید داشت.

-تاج موقت به مدت چهار تا شش هفته قرار خواهد داشت. لثه اطراف آن التیام می یابد و مانند لثه اطراف دندان های طبیعی شما خواهد شد.

-تاج موقت نسبت به تاج دائمی از مواد نرم تری ساخته شده است. مواد نر -تر به محافظت از ایمپلنت در برابر فشار ناشی از جویدن کمک می کند و به استخوان فک فرصت می دهد تا به تدریج قوی تر شود و استحکام یابد.

4-قراردادن تاج دائمی

-هنگامی که شما تاج موقت خود را در دهان دارید، تاج دائمی شما ساخته خواهد شد. ساخته شدن تاج دائمی ممکن است ۲ تا ۳ هفته یا کمتر طول بکشد.

ایمپلنت دو دندان کنار هم

-تاج دائمی از روی فرم دندان ها و بافت لثه ی شما که شامل اباتمنت است ساخته می شود.

-تاج را می توان به اباتمنت سمان (چسباندن) یا پیچ کرد.

-تاجی که بوسیله سمان کردن در جایش قرار گیرد جلوه بهتری دارد، زیرا برای پیچ کردن تاج یک روزنه لازم است درحالیکه در سمان کردن مورد نیاز نیست و در تاج دیده نمی شود.اما، اگر دندان پزشک شما بخواهد تاج را بردارد یا به ایمپلنت یا بافت لثه دسترسی پیدا کند، تاج هایی که بوسیله پیچ کردن در محل نصب شده باشند بهتر هستند و راحت تر این امکان را برای پزشک شما فراهم می کنند.

5-مراقبت و نگهداری از ایمپلنت

-مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان دقیقا شبیه به نگهداری دندان های طبیعیتان است.

ایمپلنت دیجیتال دندان چیست

-بسیار مهم است که روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

-اگر مشکلی داشتید، پیش از نوبت چکاپ ۶ ماهه به دندان پزشک خود مراجعه کنید. پس از جراحی ایمپلنت تا مدتی شما نیاز به مراقبت های خاصی خواهید داشت

ایمپلنت فوری چیست؟

در بعضی موارد خاص اگر شرایط استخوانی خیلی مساعد باشد میتوان بلافاصله تاج را به ریشه کاشته شده متصل کرد ولی احتمال شکست درمان تا 20% افزایش می یابد.

ایمپلنت کامل دندان

برای انجام این کار باید عرض و طول استخوان ایده آل باشد و تراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی 60 نیوتن بست. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه باشد که در هنگام جویدن به فیکسچر فشار وارد نشود و نیز باید از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد.

بهتر است ایمپلنت فوری فقط برای 6 دندان قدامی انجام میشود که جنبه زیبایی دارند و در نواحی خلفی به خاطر افزایش فشار بهتر است که اینکار انجام نشود.

بعد از مدت پنج ماه روکش موقت با روکش اصلی تعویض میشود.

شرایط لازم برای انجام ایمپلنت فوری :

1- 6 دندان قدام بالا و یا فک پایین بصورت گروهی یا تک تک وجود حداقل 6 میلیمتر عرض استخوان

2- وجود حداقل 13 میلیمتر طول مفید استخوان

3- تیپ یک یا دو یا حداکثر 3 استخوانی ( از نظر تراکم)

4- گیر اولیه 35 الی 60 نیوتن

5- رعایت بهداشت دهان ودندان

6- عدم وجود براکسیزم ( دندان قروچه)

بهترین برندهای ایمپلنت دندان در دنیا کدام اند؟

میزان اعتبار کاشت دندان به فاکتور هایی از قبیل: قدمت، پژوهش های انجام شده و درصد موفقیت آن بستگی دارد. بهترین تولید کننده ایمپلنت در سطح جهان کشور آمریکاست که سابقه زیادی در طراحی و ساخت آن دارد. یکی دیگر از موارد قابل اهمیت در زمینه سابقه یک برند اینست که در صورت نیاز به تعویض قطعه بعد از چند سال بتوان آن را از همان برند تهیه نمود.

قیمت روکش ایمپلنت

بهترین برند های ایمپلنت دندان در دنیا مطالعات پژوهشی زیادی انجام می دهند تا بتوانند در هر شرایطی نیاز بیمار را برطرف سازند. برای بیماران دیابتی اکثرا از ایمپلنت آمریکایی برای کاشت دندان استفاده خواهد شد چون به کل شرایط و نیاز های بیمار در ساخت این نوع توجه ویژه شده است.

همانطور که ذکر شد پایه های آن از جنس تیتانیوم هستند و تنها درصد خلوص و سطح آن ها با یکدیگر فرق دارد ، در صورتی که درصد خلوص پایینی داشته باشد از سطح قیمت پایین تری برخوردار بوده و عمر کمتری دارد ،در نتیجه احتمال شکست در درمان با این نمونه ها بیشتر خواهد بود. بهتر است از برند های که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و شهرت زیادی ندارند استفاده نشود.نوع برند در انتخاب پایه بسیار موثر است. برند های شناخته شده کشور آمریکا نوعی پاسپورت خدماتی در اختیار بیماران خود قرار می دهند. بدین معنا که در صورت بروز هرگونه مشکل ناشی از پایین بودن کیفیت ، او می تواند در هر کشوری که حضور دارد به صورت رایگان مجددا نسبت به درمان خود اقدام نماید.

روش های مختلف کاشت دندان چیست؟

روش های کاشت به دو صورت است:

1-با برش لثه (flap)

در روش اول جراح لثه را برش می دهد تا به قسمت مرزی استخوان برسد. با استفاده از ابزار جراحی، لثه کنار زده شده تا وی بتواند قسمت دریل استخوان را واضح ببیند. زمانی از این روش استفاده می شود که استخوان باریک است و باید دید مستقیم به استخوان داشت. عیب این تکنیک اینست که درد و لطمه به لثه و استخوان وارد خواهد شد.

2-بدون برش لثه (flapless)

در صورتی که استخوان باریک نبوده و دارای قطر کافی باشد از روش بدون برش لثه استفاده خواهد شد. از آنجایی که این روش دیجیتال بوده و با استفاده از راهنمای جراحی انجام می شود، بدون خطای دستی می باشد. گاید یا راهنما همانند یک شابلون روی فک قرار گرفته و موجب می شود که میزان خطا در دریل اشتباه و غیرعمود فک بسیار کم شود. بدین صورت طول عمر بیشتری خواهد داشت. طی این روش نیازی به بخیه زدن فک نیست و سطح آسیب به بافت های نرم و سخت دهان و دندان حداقل ممکن است.

گاید جراحی چیست؟

یکی از ابزار های نوین علم دندانپزشکی استفاده از گاید جراحی یا راهنمای جراحی است که در بیشتر عمل ها از آن استفاده خواهد شد. برای استفاده از سریجیکال گاید از قالب گیری و تصاویر سه بعدی دهان بیمار استفاده خواهد شد تا بتوان قالب مناسب را تهیه نمود.

پزشک اطلاعات مورد نیاز از آناتومی فک بیمار را وارد نرم افزار کرده و قطعه مورد نظر درون آزمایشگاه ساخته می شود. پس از آماده شدن، هنگام جراحی از آن استفاده خواهد شد. گاید جراحی یا راهنمای جراحی میزان دقت را بالا برده و زمان جراحی را کاهش خواهد داد. هر چه دقت جراحی بالاتر رود درصد موفقیت کاشت دندان نیز بیشتر می شود.

آیا کاشت ایمپلنت درد دارد؟

آستانه درد در بیماران مختلف متفاوت می باشد. بسیاری از بیماران تصور زیادی از درد داشته اند اما پس از کاشت دندان متوجه شده اند که درد زیادی ندارد. فرآیند کاشت با حسی موضعی همراه است لذا بیمار دردی را حس نخواهد کرد. ابزار های مختلف جراحی در روند درمان مورد استفاده قرار می گیرند و استریل بودن محیط بروز هرگونه خطر عفونت یا آلودگی را کاهش می دهد.

انجام دستورالعمل های بعد از جراحی بسیار حائز اهمیت است و در صورت تجویز پزشک باید از دارو های آنتی بیوتیک یا مسکن استفاده کرد تا میزان درد یا بروز عفونت به حداقل ممکن برسد. برخی از بیماران به دلیل اینکه درد خیلی کمی دارند از هیچگونه دارویی استفاده نمی کنند.

فرق بریج دندان با ایمپلنت چیست ؟

افرادی که دندان خود را از دست می دهند با گزینه های درمانی مختلفی از جمله: کاشت دندان، بریج دندان و دندان مصنوعی روبرو می باشند. بریج یعنی پل. در بریج دندان، اصل سالم بودن دندان های کناری دندان از دست رفته است. سپس دندان های کناری تراشیده می شوند و یک روکش سه تایی برای دندان ها طراحی می شود. بدین ترتیب دندان هایی که تراشیده شده اند از بریج پشتیبانی کرده و پایه دندان از دست رفته محسوب خواهند شد.

بریج دندان:بریج دندان روشی سریع و بدون نیاز به جراحی می باشد و طی دو الی سه جلسه درمانی به اتمام خواهد رسید. از آنجایی که بریج دندان هیچگونه رابطه مکانیکی با لثه و استخوان ندارد در نتیجه این امری بدیهی است که استخوان ناحیه کم کم تحلیل رفته و سبب بروز مشکل شود. این امر موجب کاهش عمر بریج دندان، افزایش مشکلات بهداشتی، ضعیف شدن دندان های مجاور و افزایش خطر پوسیدگی خواهد شد.

ایمپلنت دندان: تحلیل استخوان صورت نمی گیرد. پایه ایمپلنت جایگزین ریشه دندان بوده و همانند ریشه دندان همه فشار هایی که با جویدن حاصل می شود به استخوان وارد خواهد شد. در حقیقت مانند یک دندان طبیعی برای فرد کاربرد دارد، از عمر و پایداری بیشتری برخوردار است و از ظاهر دندان و عملیات جویدن غذا خیلی بهتر پشتیبانی می کند.

جنس روکش دندان چیست ؟

روکش های دندان در دو دسته تقسیم بندی خواهند شد:

1- روکش pfm (در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته ای موجب استحکام روکش می شود و پرسلن یا چینی روی آن، منجر به زیبایی روکش می شود.)

مراحل ایمپلنت دندان جلو

مزایای روکش PFM:

استحکام بالاتر در مقایسه با روکش فول سرام

فیتنس خوب فلز با دندان ( عمر این روکش از تمام فلز کمتر و از تمام سرامیک بیشتر است)

معایب روکش PFM:

-سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است.

-احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش ( اگر ترک کم باشد راه حل آن ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش است)

-در برخی موارد (به ویژه بعد از تحلیل لثه) فلز لبه روکش دیده میشود، که نازیباست.

-به این دلیل که قسمت زیرین روکش pfm فلز است بعد از یک مدت کوتاه از گذشت کاشت ممکن است لثه ها سیاه شوند.

2-روکش زیرکونیا(در این میان روکش های زیرکونیا تفاوت دارند و قسمت زیرین آن ها از سرامیک است. در نتیجه آن ها مشابه و همرنگ با دندان های طبیعی می باشند و لثه ها هیچگونه آسیبی نخواهند دید.)

ایمپلنت

مزایایی روکش زیرکونیا عبارتند از:

-هیچ گونه واکنش حساسیت زایی در حفره دهانی ایجاد نمیکند.

-در صورت ساخت صحیح، استحکام آن ها حتی بیشتر از ۵۰ سال است.

-همه ی انواع ترمیم دندانسازی با زیرکونیوم امکان پذیر می باشد از جمله بریج

-روکش دندانی زیرکونیم کاملا شفاف است.

این روکش سازگاری عالی با بدن دارند.

-فوق العاده سخت هستند و حاشیه سیاه بوجود نمی آورد.

-عاری از فلز هستند

-باعث بوی بد دهان نمی شود.

-طول عمر دندان را تضمین می کند.

-زیر کونیا کاملا ضد اسید است و از جذب آلودگی جلوگیری می کند بنابراین تمیز کردن دندانها را آسانتر میکند.

معایب روکش زیرکونیا:

-هزینه روکش زیرکونیا در مقایسه با روکش pfm بالاتر است.

اگر گلیز نشده باشد منجر به سایش دندان مقابل میشود.-

*سطح کیفیتی این دو روکش مانند یکدیگر است و با توجه به تشخیص پزشک و شرایطی که یک بیمار دارد از یکی از این دو روکش استفاده خواهد شد.

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟

-افراد بسیار جوانی که فک آنها به حد کافی رشد نکرده است.

-بانوانی که باردار هستند.

-افراد سیگاری (کشیدن سیگار باترمیم طبیعی بافت های بدن تداخل می کند و احتمال موفق بودن ایمپلنت دندان را کاهش میدهد )

-افرادی که الکلی یا معتاد هستند.

-افرادی که پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن داشته اند.

-افرادی که بیماری های مزمن مثل فشار خون بالا، دیابت ، هموفیلی و بیماری های بافت همبند داشته اند.

-افرادی که داروهای خاصی مثل استروئید و کورتن استفاده می کنند.

-افرادی که دندان قروچه دارند، می باشند که احتمال شکست ایمپلنت دندان در این افراد زیاد است.

برای کاشت ایمپلنت در افراد بیمار باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

در حالت کلی می توان گفت بله، اما باید مراقب بود تا در بعضی موارد خاص برای بیمار مشکلی به وجود نیاید. برای مثال :

*با کنترل دیابت در افراد دیابتی و استفاده از برند های مخصوص برای آن ها می توان روند درمانی را به گونه ای پیش برد که سبب جوش خوردن سریع پایه و استخوان شد.

*برخی از مراجعه کنندگان دارای بیماری قلبی می باشند، ممکن است هنگام جراحی با خونریزی و یا ایجاد مشکلاتی روبرو شوند به این علت که این بیماران از دارو های رقیق کننده خون استفاده می کنند لذا ،با کنترل شرایط این بیماران مانند قطع موقت دارو های رقیق کننده خون و یکسری اقدامات مورد نیاز می توان به آن ها کمک کرد تا کاشت دندان بدون ایجاد مشکلات جانبی برایشان انجام گیرد.

*همچنین در افراد سیگاری و افرادی که از مشروبات الکلی استفاده می کنند حتما باید این نکته را به آن ها گوشزد کرد. که مصرف خود را تا زمانی که پایه به صورت کامل به استخوان جوش می خورد تا حد ممکن کاهش دهند تا با شکست در درمان مواجه نشوند.

سن مناسب برای ایمپلنت کردن چند سال است؟

باید تا سن 18 سالگی صبر کرد تا اسکلت صورت شکل کامل خود را پیدا کند. در غیر این صورت ممکن است در آینده به خاطر رشد فک و صورت ایمپلنت دندانی کوتاه تر به نظر برسد. در بعضی موارد مثلا اگر چند ایمپلنت دندانی در یک ناحیه کاشته شده باشد و پروتزی به شکل بریج روی ایمپلنت ها نصب شده باشد. مقاومت بریج مانع از رشد اسکلتال در آن ناحیه میشود و بنابر این بیمار دچار دفرمتی صورت میشود .ولی پس از سن 18 سالگی هیچ محدودیتی وجود ندارد و تا هر سنی میتوان ایمپلنت دندانی انجام داد.

در سنین پایین تر برای تک دندان میشود ایمپلنت دندانی انجام داد ولی باید پروتز ایمپلنت دندانی بعد از 18 سالگی تعویض شود تا اندازه آن با دندان های مجاور تناسب داشته باشد.

در صورتی که ایمپلنتها با طرحها و قطرها و زوایای مختلف از هم کاشته شوند . بهتر است که با روکش آنی به یکدیگر متصل شوند و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که میتوانند در تحمل فشارهای جویدن به کمک هم بیایند.

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

علاوه بر ریسک های جراحی، این امکان نیز وجود دارد که ایمپلنت دندان شما موفقیت آمیز نبوده یا خراب شود.

-اگر ایمپلنت عفونت کند که بسیار نادر است یا اینکه بایت دندان ها به درستی تنطیم نشده باشد، ایمپلنت موفقی نبوده است.

-به علاوه، آسیاب کردن بوسیله دندان ها فشار زیادی بر ایمپلنت وارد می کند که ممکن است باعث تضعیف استخوان و شکسته شدن ایمپلنت و خراب شدن آن شود.

-باید بدانید که وقتی ایمپلنت برای دندان های پایین استفاده می شود. هنگام سوراخ کردن استخوان برای قرار دادن ایمپلنت عصبی که در سرتاسر فک پایین وجود دارد در برخی موارد ممکن است آسیب ببیند و این ممکن است باعث بی حس شدن یا مورمور شدن(سوزش) شود.

-این موارد در صورت بروز معمولا در قسمت پایین لب، چانه یا یک طرف زبان می باشند.

-این کرختی و بی حسی می تواند به صورت موقت و تا زمانی باشد که عصب بهبود یابد، یا به صورت دائمی باشد.

-اما آسیب دیدن عصب رایج نیست. عکس و سیتی اسکن به دندان پزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد عصب کجا قرار دارد که احتمال آسیب دیدن آن را به حداقل می رساند.

-در فک بالا، این ریسک وجود دارد که هنگام سوراخ کردن استخوان فک یکی از سینوس ها یا حفره بینی شما سوراخ شده و آسیب ببیند که ممکن است باعث عفونت شود.

*برای کمک به دندان پزشک شما در تشخیص محل قرارگرفتن سینوس ها و عصب ها، پیش از عمل جراحی شما یک عکس (x-Ray) مخصوص گرفته خواهد شد.

معایب و مشکلات ایمپلنت دندانی

۱-هزینه ایمپلنت های دندانی

هزینه روش (ها) احتمالا شایع ترین عیب ایمپلنت دندانی است. هزینه ایمپلنت های دندانی چقدر است؟ هزینه پیوند استخوان سینوس چقدر است؟ تاج دندان چقدر است؟ این سوالاتی است که اکثر افراد در مورد هزینه های ایمپلنت دندان می پرسند.

به یاد داشته باشید که ایمپلنت ها بخشی از بدن خواهند شد و بنابراین باید از یک جراح حرفه ای برای این کار استفاده شود. هزینه ایمپلنت نیز بستگی به دشواری و یا سهولت روش دارد.

۲-بیمه دندانپزشکی معمولا پروتز ایمپلنت را پوشش نمی دهد

عدم پوشش دهی بیمه دندانپزشکی یکی دیگر از ضعف های مربوط به روش ایمپلنت است.اکثر بیمه های دندانپزشکی ایمپلنت های دندانی، پیوند استخوانی سینوسی و غیره را پوشش نمی دهند.

۳-ایمپلنت های دندانی نیاز به جراحی دارند

یکی دیگر از معایب ایمپلنت های دندانی این است که نیاز به عمل جراحی دارد. ایمپلنت باید به استخوان شما منتقل شود. جراحی بدون خطر نیست .میزان عوارض ایمپلنت دندانی حدود ۱٪ است، اما میانگین آن در حدود ۵-۱۰٪ است.

اغلب خطرها ی مربوط به ایمپلنت نیزشامل عفونت، خونریزی طولانی مدت، آسیب رساندن به دندان های دیگر، آسیب عصبی، تاخیردر بهبود استخوان، شکستگی فک و بسیاری موارد دیگر است.علاوه براین شناخت و چگونگی درمان سریع پس از بروز مشکلات ایمپلنت، کلیدی است

۴-جایگزینی ترمیم

یکی دیگر از معایب ایمپلنت های دندانی این است که دندان ها باید روزی جایگزین شوند. اگر دچار overdenture یا یک پل کامل ایمپلنت ثابت با دندان های پلاستیکی شوید، این دندان ها از بین می روند و باید جایگزین شوند.تاج چینی یا پل روی ایمپلنت می تواند تراشه یا شکستن نیز داشته باشد. دندان هایی که در بالای ایمپلنت قرار می گیرند، از دندان های بدون ایمپلنت متفاوت نیستند.

ساخت دندانهای ایمپلنت اغلب پیچیده تر و پرهزینه تر از عمل جراحی و پیوند استخوان … است. علاوه بر این، با گذشت زمان ممکن است استخوان های اطراف ایمپلنت های دندانی خود از دست بدهید.

کاهش وافتادگی استخوان در طول سال ها طبیعی است.اما اگراستخوان های فک به طور کامل از بین برود، ممکن است مجبور شوید کل ایمپلنت را جایگزین کنید. جراحی اصلی و طراحی اصلی ساخت دندان ها عامل مهمی در سلامتی درازمدت ایمپلنت های دندانی است.

بنابراین، یک دندانپزشک ایمپلنت بسیار ماهر را انتخاب کنید. در بدترین حالت باید گفت که معایب پروسه ایمپلنت دندان یک واقعیت بوده و وجود دارد وبه طور کلی شما با ایمپلنت دندانی با توجه به قبول خطرات و یا معایب کار، این کار را انجام داده اید. البته ، ایمپلنت های دندانی در بسیاری از موارد زمانی که دندان ها از بین می روند بهترین گزینه است.

شایعات اشتباه درباره ایمپلنت چیست؟

در رابطه با جراحی ایمپلنت شایعات زیادی از مردم شنیده می شود، مانند: بعد از جراحی ایمپلنت سرتان را نباید خم کنید، بعد از جراحی ایمپلنت نباید سرما بخورید، قرار دادن ایمپلنت در دهان باعث ایجاد عفونت می شود و بسیاری از شایعات دیگر. که باید گفت این باورهای غلط هیچ گونه توجیه علمی ندارد و تنها شایعاتی بیش نیست.بهتر است قبل از جراحی ایمپلنت با دندان پزشک خود مشورت کنید و سوالات خود را بپرسید تا شک و تردیدها از بین برود.

هزینه کاشت ایمپلنت دندان چقدر است؟

قیمت برای همه بیماران یکسان نیست. درمان با توجه به ساده یا پیچیده بودن آن روند مختلف و هزینه متفاوتی را دربر خواهد داشت.

ایمپلنت دندان

شرایط بیماران از جمله: نیاز به کشیدن دندان ها، شرایط استخوان ها و سینوس های فک بالا و نوع برند مورد استفاده در قیمت آن بسیار موثر خواهد بود.

افراد با برخی از بیماری های خاص مانند افراد دیابتی باید حتما از برند های خاصی استفاده کنند. در نتیجه برای این بیماران، افراد سیگاری و آن هایی که نیاز به کاشت فوری دندان دارند از برند های خاصی استفاده خواهد شد که هزینه های متفاوتی دارند.

توجه کنید برخی از بیماران که مدت زیادی در فکین خود دندانی نداشته اند. این افراد جهت کاشت ایمپلنت نیازمند پیوند استخوان هستند. چون استخوان به مرور زمان تحلیل رفته و امکان کاشت بدون انجام پیوند را بسیار کم کرده است. ممکن است نیاز به جراحی سینوس لیفت که با توجه به شرایط بیمار ممکن است لیفت باز یا بسته باشد. نیز وجود داشته باشد و این امر نیز بر روی قیمت تاثیر دارد.

*تشخیص و تصمیم گیری در رابطه با این امر از طریق مشاوره با متخصص انجام می شود.

قیمت ایمپلنت به عوامل زیادی دیگری بستگی دارد که زیر به تعدادی از آنها اشاره میشود:

1-برند سازنده خود ایمپلنت

2-متخصص کاشت ایمپلنت که مهمترین عامل موثر در قیمت ایمپلنت میباشد.

3-آیا ایمپلنت شما ضمانت میشود؟ (ایمپلنت با ضانت)

توصیه های خانگی برای مراقبت از ایمپلنت دندان

۱-مسواک زدن

مسواک های برقی به علت عملکرد بهتر در پاک سازی دندان تایید شده اند. توصیه می شود برای مراقبت از ایمپلنت دندان با مسواکی که نرم است به مدت ۲ دقیقه ی کامل دندان هایتان را مسواک بزنید. مسواک هایی که به صورت کوچکتر و شبیه به دندان های نیش هستند برای تمیز کردن قسمت هایی که دسترسی مشکل تری دارند مناسب تر هستند.

۲-ابزارهای کمکی برای سطوح ما بین دندان ها

آب پاش هایی که با فشار زیاد مابین دندان ها قرار گرفته و جرم ها را پاک می کنند. (آب فشان ها) برای از بین بردن باکتری های عمقی دندان تا عمق ۶ میلی متر مناسب هستند. بیماران باید تکنیک های مناسب را فرا گرفته و بهتر است برای مراقبت از ایمپلنت دندان از این نوع آب پاش ها بر روی فشار کم استفاده کنند.9+

بهتر است از مسواک های قسمتی مخصوص برای لثه دارند استفاده شود. در صورت پیشنهاد کردن نخ دندان، بهتر است نوع نخ دندان هم مشخص کرد تا اثری بر روی دندان ها و همچنین ایمپلنت نگذارد.

۳-خمیر دندان و دهان شویه های بدون نسخه

همانطور که در مطالب بالا ذکر شده، استفاده از مسواک برقی و خمیر دندان مناسب برای از بین بردن جرم مناسب است. برای افرادی که به دنبال خمیر دندان و دهان شوی هستند، بهتر است از ترکیباتی که برای لثه مضر نیست و ضد میکروب است، استفاده کنند.

منابع : irisclinic.com dmcc.pro nabzema.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد