لیزر موهای زائد چگونه است | هزینه لیزر موهای زائد بیکینی چقدر است

مزایای و عوارض لیزر موهای زائد چیست؟+مراحل انجام لیزر موهای زائد


تاریخ :شنبه,۲۳ شهریور ۱۳۹۸
تعداد بازدید :334


لیزر موهای زائد:

لیزر مو به فرآیند برداشتن موی ناخواسته در نواحی مختلفی از بدن مانند صورت، پشت لب، پیشانی، گوش ها، گردن، شکم و ناحیه تناسلی، پوست صورت، چانه و گونه ها رشد می کند به وسیله ی مواجهه با پالس های نور لیزر است که فولیکول مو را تخریب می کند . که باعث خلاص شدن از سالن های اپیلاسیون، تیغ، مومک، موبر و دستگاه اپیلیدی همچنین جوش ها و موهای زیر پوستی می شود.

مراحل انجام لیزر موهایزائد:

1-ابتدا پزشک عینک های مخصوصی را به بیمار می دهد تا از چشم های او در برابر نور لیزر محافظت کند و همچنین پوست بیمار را با ژلی سرد می پوشاند.

2-پزشک، دستگاه لیزر را روی نواحی مورد نظر قرار می دهد تا نور لیزر وارد فولیکول های مو بشود و سپس رنگدانه های موجود در فولیکول مو، نور لیزر را جذب کرده و در نهایت ریشه مو از بین برود.

3-زمان انجام لیزر بسیار کوتاه است؛ مثلا لیزر بالای لب کمتر از یک دقیقه طول می کشد و لیزر نواحی بزرگتری مثل شکم حدودا یک ساعت طول می کشد.

4-درست قبل از انجام عمل لیزر موهای زائد، موهایی که در معرض لیزر قرار خواهند گرفت تا چند میلیمتر بالاتر از سطح پوست بریده و کوتاه می شوند.

5-تجهیزات دستگاه لیزر با توجه محل، رنگ و ضخامت موهای زائد مورد هدف، در محل مناسب تنظیم و آماده لیزر می شوند.

6-با توجه به منبع لیزر یا نور شما و تکنسین دستگاه باید از عینک ها مخصوص به چشم خود داشته باشید.

7-پوست قسمت هایی از بدن شما که تحت لیزر موهای زاید قرار می گیرد، با استفاده از ژل های سرد و یا با استفاده از دستگاه خنک کننده مخصوص و حرفه ای، خنک شده و در برابر لیزر محافظت می شوند.

8-البته این ژل ها و دستگاه خنک کننده به لیزر اجازه می دهند به راحتی در پوست نفوذ کرده و ریشه مو را از بین ببرند.

9-در مرحله بعد تکنسین یک پالس لیزر یا نور را به منطقه مورد نظر تابش می دهد و چند لحظه صبر می کند تا از تنظیم دقیق دستگاه مطمئن شود و البته حساسیت های احتمالی بدن شما و واکنش های بد پوست شما را می سنجد.

10-بعد از اتمام لیزر موهای زاید بدن شما، ممکن است از بسته های یخ، کرم ضد التهاب یا لوسیون یا آب سرد برای کاهش هرگونه ناراحتی یا درد روی اعضای بدن شما که مورد لیزر موهای زائد قرار گرفته اند، استفاده شود.

11-درمان بعدی و جلسه بعدی لیزر موهای زاید شما احتمالا به 4 تا 6 هفته بعد موکول می شود. جلسات مکرر لیزر موهای زائد تا زمان حذف کامل موهای زائد شما ادامه خواهد داشت.

12-برخورد پالس های لیزر در هنگام عمل لیزر موهای زائد مانند برخورد یک کش لاستیکی به بدن شما خواهد بود و حس تقریبا مشابهی ایجاد خواهد کرد.

عملکرد لیزر موهای زائد چگونه است؟

نور لیزر هر چیزی که تیره رنگ باشد را حرارت داده و می سوزاند. با حرارت دادن و سوزاندن موی تیره رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می بیند و از بین می رود. هرکدام از موهای بدن ما دارای یک چرخه ی رشد و استراحت هستند. در یک زمان مشخص اکثر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن ها در فاز رشد هستند.

اگر هنگام لیزر موهای زائد ، فولیکول مو در فاز استراحت باشد، اشعه لیزر بر آن اثری ندارد. به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فاصله های زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول های فعال مو سوخته می شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی موها از بین می روند.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

عوامل زیادی بر نتیجه لیزر موهای زائد تاثیر گذار هستن که با تشخیص پزشک متخصص برای برطرف کردن موهای زائد بدن از دستگاه های متفاوتی استفاده می شود .

بسته به رنگ مو , نوع پوست , ضخامت مو و ناحیه درمان لیزر موهای زائد برای زمانبندی جلسات لیزر مو یکی از دستگاه های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 1. لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت

2. لیزر موهای زائد با لیزر روبی ( یاقوت )

 1. لیزر تور پالسی بالا
 2. لیزر ND:YAG
 3. لیزر موهای زائد با استفاده از لیزر دایود

مقایسه دستگاه های لیزر برای رفع موهای زائد

1- ليزر الكساندرايت با طول موج ٧٥٥ نانومتر؛

لیزر الکساندریت (Apogee) یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر دنیا برای رفع موهای زائد است، این لیزر توسط شرکت آمریکایی Cynosure ساخته شده است. از ویژگی های منحصر به فرد این دستگاه فوق العاده قابلیت تنظیم طول موج و میزان انرژی مورد نیاز برای درمان انواع مختلف مو و پوست است.

جوش بعد از لیزر موهای زائد

در میان روش های موجود در دنیا برای از بین بردن موهای زائد، این دستگاه دارای بیشترین کارایی و کمترین خطر است. لیزر موهای زائد با لیزر الکساندرایت برای طولانی مدت باقی خواهد ماند و هیچ عوارضی ندارد و انتظارات بیمار را برآورده می‎کند.

لیزر الکساندرایت برای نژاد ایرانی که دارای موهای ضخیم تری هستند مناسب تر است .

کاربردهای دیگر دستگاه الکساندرایت

علاوه بر رفع موهای زائد، از دستگاه الکساندرایت برای موارد زیر هم استفاده می شود:

1-درمان لکه های پیری

2-درمان خال های مادرزادی

3-درمان واریس سیاهرگ ها

4-پاک کردن انواع تاتو

5-پاکسازی پوست

6-برطرف کردن اختلالات عروق وریدی (طی 1 تا 3 جلسه)

۲- لیزر دایود با طول موج 810 نانومتر:

این لیزر برای تمام انواع پوست حتی پوست های تیره قابل استفاده است و به علت قدرت نفوذ زیاد به عمق پوست، می تواند موهای که زیر پوست قراردارند را نیز از بین ببرد. در حال حاضر بهترین لیزر دایود؛ لیزر Lightsheer ساخت کمپانی Lumenis آمریکاست.

درباره لیزر موهای زائد

٣- ليزر ان دى ياگ (Nd-YAG) با طول موج ١٠٦٤ نانومتر؛

اين ليزر براى رفع موهاى زائد در پوست هاى تيره و بسيارتيره (نوع ۵ و ۶) كاربرد دارد و استفاده از آن برای به موارد خاص مى باشد.

درمان جوش بعد از لیزر موهای زائد

۴- IPL

كه به علت ارزان و در دسترس بودن و سهولت استفاده، بسيار رايج شده است اصلاً ليزر نيست و در واقع نور شديد پالسى است كه توسط يك لامپ گزنون توليد مى شود و مانند ليزر روى سطح پوست تابيده مى شود، اما هم از نظر تأثير روى موهاى زائد و هم تعداد جلسات درمانى با لیزر موهای زائد متفاوت است.

درمان سوختگی لیزر موهای زائد

انتخاب ليزر مناسب

چگونه مناسبترین لیزر موهای زائد را انتخاب كنيم؟ جواب اين سؤال بسته به اينكه بخواهيد فقط بخش كوچكى از بدن مثلاً زيربغل خود را ليزر كنيد يا از موهاى زائد كل بدن خلاص شويد، از چند صد هزار تا چند میليون تومان ارزش دارد، چون اگر اشتباهاً به مراكزى كه دستگاه ليزر خوبى ندارند يا از آى پى ال نامناسب استفاده مى كنند، مراجعه كنيد، پولى كه پرداخت مى كنيد را از دست مى دهيد و موهاى زائد هم بعد از چند ماه دوباره برميگردند.

پس مهمترين نكته اينست كه در مورد نوع و كیفيت دستگاه ليزر جايى كه قرار است براى رفع موهاى زائد خود به آن مراجعه كنيد، مطمئن شويد، درحال حاضر يكى از بهترين دستگاه های لیزر موهای زائد، لیزر الکساندرایت Gentlelase است كه با كمترين تعداد جلسات درمانى (بطورميانگين ۵-۳ جلسه) و اثر بخشى بهتر و درد کمتر، نسبت به ليزرهاى دیگر؛ توانایی از بین بردن انواع موهاى زائد و حتى موهاى زيرپوستى را دارد.

اگر كسب اطلاعات لازم در مورد نوع و مدل و كمپانى سازنده دستگاه ليزر، برايتان مقدور نبود، ساده ترين و مطمئن ترين راه، تست ليزر روى قسمتى از پوستتان است.

چه کسانی می توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

همه کس اعم از زنان و مردان می تواند در تمام قسمت های بدن خود از لیزر موهای زائد استفاده کند، هرچقدر رنگ موها تیره تر باشد لیزر بر آن تاثیر بیشتری خواهد داشت، البته خصوصیات و ویژگی های فردی شخص نیز در نظر گرفته می شود و قوانین جاری در مورد کاربرد لیزر نیز در کلیه ی موارد اجرا می شود.

معمولاً فرد برای استفاده از لیزرموهای زائد باید حداقل 12 سال داشته باشد.

آیا مردان هم می توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند؟

به دلیل اینکه بطور معمول، مردان موهای ضخیمتری نسبت به خانمها دارند؛ معمولاً بعد از تراشیدن موهای زائد، دچار عوارض آزاردهنده ای مثل سوزش و خارش و گاهی جوش و کورک در ناحیه مورد نظر می شوند؛ بخصوص در نواحی تناسلی و زیر بغل که موهای آن باید بطور مرتب تمیز شود، لیزر موهای زائد می تواند بهترین گزینه باشد. لازم به ذکر است که لیزر موهای زائد درصورتیکه بطور صحیح انجام شود، خطری برای باروری مردان ایجاد نمی کند.

عوارض لیزر موهای زائد صورت

چه افرادی برای انجام لیزر مناسب نیستند؟

۱-وجود اختلالات هورمونی

۲-مصرف دارو های خاص

۳-وجود بعضی بیماریها

۴-سابقه گوشت اضافه در محل عمل

۵-سابقه تبخال مکرر

۶-سابقه عفونت فعال مثل جوشهای چرکی

۷-برنزه بودن

۸-وجود تاتو یا خال یا کک و مک در محل لیزر

۹-مصرف ایزوترتینویین

۱۰-مصرف داروهای حاوی طلا

۱۱-سابقه بیماریهایی مثل لوپوس

۱۲-افراد باردار

رنگ پوست در لیزر موهای زائد تاثیر دارد؟

در پاسخ به این سوال که آیا رنگ پوست می تواند معیار مهمی برای لیزر درمانی باشد باید گفت بله، افرادی که دارای پوست تیره تری هستند یا از سولاریوم استفاده می کنند امکان سوختگی و یا آسیب های پوستی با لیزر بیشتر است . در این صورت از لیزر کردن موهای زائد خود به شدت بپرهیزید و حتما با پزشک متخصص پوست خود مشورت نمایید . لیزر موهای زائد برای این افراد و توسط افرادی که تخصص کافی را در این زمینه ندارند برای افرادی که دارای پوست تیره تری هستند چیزی به جز سوختگی را به همراه نخواهد داشت و باعث ایجاد لک پوستی برای این افراد خواهد بود و این عوارض گاهی تا آخر عمر با بیمار همراه خواهد بود .

نکاتی مهم در مورد لیزر موهای زائد بدن و پس از آن:

1. باید ناحیه مورد نظر لیزر را قبل از انجام بتراشید.

2. برای تسکین دردها از ژلی که داده می شود و رسانا می باشد استعمال نمایید.

3. باید حتما از عینک محافظی که داده می شود استفاده نمایید

 1. از شما خواسته خواهد شد تا هر ناراحتی که در مورد لیزر موهای زائد دارید بیان کنید (حتما درد خود را بروز دهید) تا تنظیمات لیزر برای شما آسان تر و با تاثیرتر باشد.
 2. تا سه روز اول پس از لیزر موهای زائد از رفتن به سونا و استخر دوری کنید
 3. پقبل از اینکه به پیاده روی بروید از فیلتر uv(کرم ضد آفتاب حداقل ۳۰) استفاده کنید.
 4. حداقل یک هفته بعد از لیزر در مقابل معرض نور آفتاب قرار نگیرید.

*باید توجه داشته باشید در برخی از بیماران که سابقه عارضه در لیزر مو های زائد در آنها دیده شده احتمال رخ دادن عارض در آنها زیادتر می باشد . پزشک پیش از شروع از روش تست کردن استفاده می نماید و یک ناحیه را لیزر می نماید و در هفته ی بعدی پزشک آن را بررسی می کند و اگر مشکلی وجود نداشته باشد نسبت به شروع لیزر برای صورت و بدن اقدام می نماید.

*در گاهی اوقات پس از چند ساعت حالت قرمزی ایجاد شده از لیزر از بین می رود و همچنین برای چنین مواقعی پس از لیزر استفاده از پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی کافی است .باید ناحیه که تحت درمان است از اشعه ی خورشید محافظت شود که به همین دلیل از فرآورده های ضدآفتاب با spf بالا استفاده می شد.

*برای انواع پوست ها و مو ( موهای ضخیم و نازک پوست های تیره و روشن ) لیزر الکساندرایت بسیار مناسب است و به همین دلیل این دستگاه برای نژاد های ایرانی توصیه می شود.

*به منظور کاهش درد و التهاب به جز ترکیبات بی حس کننده و ضد درد ضمن لیزر می توان از روش های مختلفی برای سرد کردن پوست استفاده کرد . این روش ها می تواند شامل موارد استفاده از ژل سرد، شیشه های سرد و اسپری های سرد کننده باشد . در میان تمامی این روش ها استفاده از ژل سرد می تواند کمترین تاثیر را داشته باشد و اسپری سرد کننده بیشترین تاثیر را داشته باشد .

مزایای لیزر موهای زائد

1- بدون عارضه:در بین دستگاههای لیزر موهای زائد عوارض لیزر موهای زائد با دستگاه لیزر الکساندرایت بسیار کم است.

2- بدون درد:اگر لیزر موهای زائد با دستگاه بهترین دستگاه (Alex) آمریکا با پیشرفته ترین دستگاه خنک کننده صورت بگیرد بدون وجود هیچ گونه دردی می باشد و همچنین بصورت کاملا دائمی است.

3- اثر بخشی سریع:نیاز به هیچ نوع بستری نمی باشد و شما سریعا می توانید بعد از لیزر موهای زائد به فعالیت های خود ادامه بدهید.

4- در برابر روش های دیگر می تواند بدون ناراحتی و درد باشد .

5- این تکنولوژی توسط FAD برای کاهش موهای زائد به صورت دائمی تایید شده است.

6- پوست در این روش درگیر نخواهد شد.

7- به وسیله لیزر موهای زائد ، رفع آنها اثر بخش تر می باشد.

8- به سرعت می توان مناطق وسیعی را درمان نمود.

9- در این روش تغییر رنگدانه و ایجاد زخم به ندرت اتفاق می افتد.

10- این فرآیند به سرعت صورت می گیرد و بسته به ناحیه ی لیزر ممکن است از چند دقیقه تاچند ساعت به طول بینجامد.

11- خوشبختانه بنابر مناطق حساس بدن قابل تنظیم می باشد و در لیزرموهای زائد زیر بغل عوارض آن بسیار کم است.

12- شما می توانید در فاصله ی کمی این نتایج را مشاهده کنید .

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

برخی عوارض جانبی نرمال ممکن است پس از درمان لیزر مو بوجود آیند که شامل خارش، پوست صورتی، سرخی، ورم پیرامون قسمت درمان یا تورم فولیکل ها می باشند. این عوارض جانبی به ندرت بیش از دو الی سه روز ماندگار می باشند. دو مورد از عوارض جانبی جدی و رایج شامل جوش و بی رنگی پوست می باشند.

از علائم تاثیر گذار لیزر موهای زائد می توان به مواردی چون :

1.کاهش تعداد موها

2.کاهش سرعت رشد موها

3.نازک تر شدن موها

4.کمرنگ تر شدن موها

هزینه هر جلسه لیزر موهای زائد چقدر است؟

هرینه هر جلسه لیزر موهایزائد به عوامل مختلفی بستگی دارد و همین موارد باعث می شود کلینیک های مختلف قیمت های متفاوتی ارایه دهند.

عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه:

-دستگاه و نوع لیزر:مهمترین عامل در تعیین قیمت هر جلسه از لیزر شما وابسته به نوع دستگاه لیزر می باشد.

-منطقه مورد نظر برای لیزر موهایزائد:واحد اندازه گیری لیزر شات می باشد.هرچقدر منطقه وسیعتر باشد تعداد شات بیشتری نیاز است.عموما به طور میانگین برای نواحی مختلف با توجه به میانگین تعداد شات های استفاده شده یک قیمت ثابت در نظر میگیرند.

-موقعیت کلینیک و فرد متخصص انجام لیزر:موقعیت کلینیک و این که آیا پزشک متخصص انجام می دهد یا اپراتور درقیمت و هزینه لیزر درمانی تاثیرگذار است.

ناحیه لیزر موهای زائد در بانوان:

عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی مردان

ناحیه لیزر موهای زائد در آقایان :

لیزر موهای زائد

emamiclinic.com


منبع:مجله اینترنتی پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

 • مقالات
 • دکتر
 • بیمارستان
 • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد