کم اشتهایی در کودکان، را چگونه رفع کنیم؟


تاریخ :شنبه,۲۴ مرداد ۱۳۹۴
تعداد بازدید :1418


پرسش: دختر من هفده ماه و نیم سن دارد و از شیر خودم تغذیه می کند. متاسفانه بسیار بد غذا و بی اشتهاست. جز چیزهایی که دوست دارد هیچ چیز نمی خورد. دکترش گفته تا دو سال شیر مادر بخورد اما با وضعیتی که الان دارد و مدام به سینه وابسته است و روزی بیشتر از سی بار شیر من را می خورد طوری که اشتهایی برایش نمی ماند، چکار باید کرد؟ آیا نباید در هجده ماهگی او را از شیر بگیرم تا کمی وزن بگیرد. وزن تولدش : ۲۹۰۰، وزن فعلی : ۸۶۰۰ و قد فعلی ۷۷ در حال حاضر مولتی ویتامین سانستول و شربت مستر زینک و قطره آهن ایروویت می دهم البته قطره آهن را به سختی به او می دهم یعنی به اصطلاح تنبلی ام می آید چون خیلی بد می خورد. ممکن است که یک رژیم غذایی به ا و بدهید؟ با پزشکش که در میان می گذارم می گوید اشکالی ندارد نخورد، در عوض چاق نمی شود که بعدا بخواهید لاغرش کنید!

پاسخ: قد کودک مناسب است اما وزنش کمبود دارد. باید حتما شیر خود را بعد از غذا بدهید. تا غذا نخورده شیر نخورد. تعداد دفعایت شیردهی را کم کنید.

غذای كودكان یك تا دو ساله باید كم حجم ولی مقوی و مناسب و شامل همه گروه های غذایی باشد. مقدار غذای كودک می تواند بر حسب اشتهای او افزایش یابد. نباید انتظار داشته باشیم كه كودكان مانند بزرگترها غذا بخورند چون ظرفیت معده آنان هنوز كوچک است از طرف دیگر به دلیل اینكه حس كنجكاوی كودک جهت آشنا شدن با دنیای خارج تاثیر زیادی بر اشتهای او می گذارد این امر ایجاب می نماید كه وعده های غذایش ۵ تا ۶ بار در شبانه روز باشد كه سه وعده آن وعده های اصلی است كه باید مقوی و پر انرژی باشد دو وعده آن نیز میان وعده است كه باید مناسب و مكمل وعده های اصلی باشند. به عنوان یك راهنمای كلی كه شامل ۳ غذای اصلی و ۲ میان وعده می باشد.

 برنامه غذایی یک كودک دو ساله به شرح زیر است:
 سه وعده غذای اصلی شامل صبحانه، نهار و شام دو میان وعده حدود ۱۰ صبح و ۴ بعداز ظهر نمونه: 
صبحانه: نان، كره، مربا ( یا عسل) پنیر كم نمك و چای كم رنگ.
 نهار: ۳ قاشق غداخوری پر برنج پخته شده (پلو) + یك قاشق غذاخوری پر از حبوبات ( عدس، لوبیا و …) + یك قاشق مربا خوری كره یا روغن + نصف یك پرتقال متوسط. 
شام: ۳ قاشق غذاخوری پر از برنج پخته شده (پلو)‌ + یك قاشق غذا خوری پر گوشت ماهی ( بدون تیغ) + یك قاشق غذاخوری پر از یك نوع سبزی با برگ سبز تیره مثل اسفناج یا گشنیز یا جعفری پخته شده.

صبحانه می تواند شامل یكی از پیشنهادات زیر باشد:
 نان و كره و مربا و چای/ یا نان و كره و عسل و چای/ یا نان و پنیر و گردو/ یا نان و تخم مرغ و پنیر.

نهار: عدس پلو با ۲ قاشق غذاخوری ماست/ یا سبزی پلو با ماهی/ یا سبزی پلو با ماهیچه/ یا كوفته قلقلی با سیب زمینی و هویج/ یا لوبیا چیتی با سیب زمینی و هویج/ یا خوراك گوشت با سیب زمینی و هویج/ یا پلو با نصف سیخ كباب/ یا خورش سبزی با پلو ( سبزی خورش خیلی سرخ نشود) همراه با یك نوع میوه با اندازه متوسط. 

شام: ماكارونی با گوشت چرخ كرده و كمی سبزی/ یا ماكارونی با پنیر رنده شده/ یا لوبیا چیتی همراه با سیب زمینی و كمی روغن زیتون/ یا كوكوی سبزی با نان/ یا كوكوی سیب زمینی با نان/ یا نصف سیخ كباب با نان + دو قاشق غذا خوری ماست.

میان وعده های صبح و بعداز ظهر:
۲ عدد بیسكویت با یك سیب/ یك تكه نان و یك موز/ یك تكه نان با ۲ عدد خرما/ یك تكه نان با یك عدد سیب زمینی متوسط یا ۲ عدد هویج پخته شده/ نان و نصف تخم مرغ پخته شده/ نان و پنیر و خیار/ یك پیاله شله زرد/ یك نعلبكی حلوا/ ۱۰ عدد پسته ریز و نرم شده همراه با یك فنجان آب میوه/۷ عدد بادام ریز و نرم شده با یك فنجان آب میوه/ نصف لیوان ماست با یك عدد خرما و یك تكه نان/ یك تكه نان با كمی كره و پنیر.

 كلاً همانطور كه گفته شد كودكان در این سن دوست دارند كه مواد غذایی را با دست خودشان بردارند. لذا در صورت امكان بهتر است كه غذای آنان شامل یك تكه گوشت یا حبوبات پخته شده همراه با یك نوع سبزی با برگ سبز یا زرد ( اسفناج، كرفس، كدو حلوایی، هویج و …) به اضافه پلو یا نان یا سیب زمینی و هر روز همراه با یك میوه باشد. در غیر اینصورت از همان برنامه غذایی روزانه خانواده مثل خورش سبزی یاخورش قیمه و… می توان با تغییراتی كه در آن داده می شود (مثلاً با نمك و چاشنی كمتر) استفاده نمود.
روغن زیتون یا کره به غذاهایش اضافه کنید. بعد از هر غذا، ۳ عدد خرما بخورد.


منبع:http://niniban.com

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد