پدرانی که فرزندان باهوش می خواهند بخوانند!


تاریخ :دوشنبه,۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
تعداد بازدید :1330


یک تحقیق جذاب و بسیار جالب نشان داده است مردانی که اهل ورزش هستند به دلیل تغییرات خوبی که در مغز و اسپرم آن ها بوجود می آید فرزندان باهوش تری دارند.

نتیجه این تحقیق هیجان انگیز درباره ارتباط ورزش کردن پدر و داشتن فرزندان باهوش را دربخوانید.

پدران اهل ورزش فرزندان باهوش تری دارند

یافته ها و تحقیقات متعدد تا به امروز نشان داده است ورزش باعث سلامت هر چه بیشتر مغز می شود. حافظه و یادگیری دو فعالیت مهم مغز است که در نتیجه ورزش قوی تر و بهتر می شود. از طرف دیگر ورزش باعث می شود تا ارتباط بین سلول های عصبی مغز بهتر صورت گیرد که نتیجه اش تفکر هوشمندانه است.

مطالعات همچنین نشان داده است که ورزش درست مثل هر فاکتوری از زندگی سالم می تواند بر ژن ها تاثیر بگذارد. تغییراتی پایدار بر ژن ها که حتی می تواند به نسل بعد منتقل شود. این پروسه را اپی ژنتیک epigenetics می نامند. یعنی هر سلولی و ژنی قابلیت بالقوه ای برای تغییر دارد فقط باید این قابلیت را فعال کرد.

پرسش پیش روی محققان

هر چند هنوز محققان در حال بررسی این نکته هستند که آیا تغییرات ساختاری که در مغز در نتیجهورزش به وجود می آید می تواند به طور کامل به نسل بعدی منتقل شود یا نه؟ به عبارت دیگر آیا والدین سالم و ورزشکار ژن خود را به فرزندانشان انتقال می دهند؟ این نکته حداقل در مردان تقریبا به اثبات رسیده است. چرا که ورزش باعث سالم شدن اسپرم ها و در نتیجه فرزندان باهوش می شود

تحقیقات آلمانی ها درمورد ارتباط ورزش پدر و فرزندان باهوش

در مرکز تحقیقات آلمان به نام گوتینگن چندین موش در نسل های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. علت انتخاب موش برای این آزمایش این بود که موش ها از نظر ژنتیکی وقتی به دنیا می آیند یکسان هستند و فقط با تغییر سبک زندگی و نوع تغذیه شان تغییرات ژنتیکی پیدا می کنند.

تمام موش ها در شرایطی نگهداری شدند که حداقل فعالیت بدنی را داشته باشند. وقتی بزرگتر شدند و بهسن باروری رسیدند نیمی از آن ها را به قفس های مجهز که دارای وسایل بازی بود انتقال دادند.

۱۰ هفته بعد از زندگی در این قفس پر از بازی و فعالیت بدنی دانشمندان مغز موش ها را بررسی کردند. موش های فعال نسبت به موش هایی که هنوز در قفس های محدود نگهداری می شدند تغییرات شگرفی داشتند. مغز آن ها فعال تر بود، ارتباط سلول های عصبی مغز بهتر انجام می شد و فعالیت شناختی آن ها عمیق تر بود.

جالب تر از همه زمانی بود وقتی یک موش نر از گروه دوم ( دارای فعالیت ) با یک موش ماده از گروه اول (بدون فعالیت بدنی) جفت گیری دادند فرزندان آن ها از همان ابتدا دارای تغییراتی در مغزشان بودند. یعنی ارتباطات عصبی مغزشان از همان ابتدای به دنیا آمدن قوی تر بود. اتفاقی در مغز پدرشان نیفتاده بود. از همه مهمتر این بود که یادگیری این موش های کوچولو سریع تر بود و حافظه طولانی مدت تری داشتند تا آن چه را یاد گرفته اند به خاطر بیاورند.

نتیجه تحقیق دانشمندان را بر آن داشت تا به سرعت تغییرات را در بدن انسان بررسی کنند.

در 

 انسان چه اتفاقی می افتد؟

با بررسی ژن های موش ها توجه دانشمندان به میکرو آر ان ای  micro RNA  جلب شد. مولکول های بسیار ریزی که با کارکرد درونی ژن ها در ارتباط هستند. با بررسی اسپرم  دونده ها ( که فعال ترین ورزشکاران هستند و دو ماد ورزش ها است) دانشمندان متوجه شدند سطح بالایی از میکرو آر ان ای فقط در ورزشکاران دونده بالغ وجود دارد و در جوان تر ها یا دوندگان آماتور این سطح مشاهده نمی شود. هر چند تا قبل از بلوغ این مولکول های ریز در بدن همه مردان یکسان است.

نکته جالب توجه دیگر اسپرم مردانی که ورزش نمی کردند درست مثل دونده های جوان بود.

آن چه این تحقیقات نشان داد ثابت کرد فعالیت بدنی باعث می شود تا نسل بعدی مغزی فعال تر و ذهنی هوشیار تر و باهوش تر داشته باشد. آندره فیشر Andre Fischer پروفسور مرکز آلمانی بیماری ها عصبی ژنتیکی و نویسنده مقاله می گوید:

«ما اعتقاد داریم که می توان با ورزش تغییرات مثبتی در میکرو آر ان ای ایجاد کرد که حتی تاثیرات همیشگی دارد و مغز نسل های بعدی را متکامل تر می کند.»

هر چند به تحقیقات بیشتری در انسان نیاز داریم تا از تغییر روند تکامل مغز در نسل های بعدی اطمینان حاصل کنید، ولی آن چه مسلم است ورزش باعث گردش خون بیشتر در بدن و در نتیجه اسپرم های سالم تر در مردان می شود.

پروفسور فیشر در مقاله اش نوشته است : «به نظر من ورزش از ژنتیک مهم تر است. ما می توانیم با ورزش مولکول ها را فعال تر کنیم تا نسل بعدی باهوش تر باشد.


منبع:نت نوشت

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد