چگونه مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزند خود را بهبود دهید؟


تاریخ :جمعه,۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
تعداد بازدید :656


ساختن محیطی غنی از زبان برای فرزند خود کارساده ای است. متاسفانه در محیط پر مشغله خانواده های امروزی و با سبک زندگی پر مشغله والدینی که مجبورند تمام وقت کار کنند درک این موضوع که بخواهید زمانی را برای فرزند‌‌ تان صرف کنید سخت است. در هر صورت فرصتهای زیادی برای استفاده و تعلیم زبان در شرایط روزمره وجود دارد که محیط خوبی را برای آموزش ایجاد میکند.

چگونه مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزند خود را بهبود دهید؟

1- برای فرزند خود زمان بگذارید.

بدانید که فرزند شما ، زبان و گفتار را از طریق گوش دادن .نگاه کردن .کاوش کردن.تقلید کردن.ورود به تعامل با دیگران و پاسخ دادن به آنها میآموزند. در چند سال ابتدایی بیشتر واکنش های ارتباطی کودک بین او و والدینش.مراقبین و یا شاید خواهر و برادرش برقرار میگردد.اگر شما میخواهید برای افزایش مهارتهای سخنوری.زبانی و اجتماعی به آنها کمک کنید. یافتن زمانی برای گذراندن با فرزند تان و داشتن توجه متقابل بسیار حائز اهمیت است.تک تک این لحظات در طولانی مدت برای فرزندتان سودمند واقع میشوند.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

2- از تلوزیون اجتناب کنید.

اگر شما زمانی را برای فرزند‌ تان کنار گذاشته اید اما دران زمان آنها را در مقابل تلوزیون قرار میدهید به انها اسیب میرسانید. برخی از برنامه های تلوزیونی {فقط چند عدد!!!} مختص کودکان به هیچ عنوان جنبه آموزشی ندارند. فرزند شما از تک تک لحظات بازی با والدین و یا مراقبینش چیزهای بیشتری میآموزد.تلوزیون و بازیهای ویدیویی سرگرمی های غیر فعالی هستند و مخاطب خود را به انجام هیج واکنشی تشویق نمیکنند.مطالعات حاضر نشان میدهند که کودکانی که در سالهای ابتدایی بیش از اندازه تلوزیون تماشا میکنند زمانی که به سن مدرسه میرسند با مشکلات بیشتری در زمینه تمرکز حواسی و شنیداری مواجه میشوند.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

3- از پستانک استفاده نکنید.

شواهدی وجود دارد که نشان میدهد ممکن است صحبت کردن کودکانی که از پستانک و یا اجسام مصنوعی این چنینی استفاده میکنند به تعویق افتد.علت ان است که دراین حالت کودکان کمتر صحبت میکنند وممکن است عدم بلوغ الگوی مکیدن برروند رشد عضلات دهان و دندان کودک اثر گذارد.استفاده از این ابزارها مختص سن نوزادی است و برای کودکی که در حال امادگی برای خوردن و صحبت کردن است مناسب نیست.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

4- محیطی را ایجاد کنید که به شکوفایی زبان کمک کند.

ساختن محیطی غنی از زبان بدین معناست که از هر فرصتی برای بیان زبان،ایجاد تعامل،توجه متقابل،برقراری کلام و به تناوب وجریان افتادن ارتباط استفاده کنیم. و همچنین بدین معناست که محیطی پرورش دهید که به فرزند‌تان عشق و عاطفه و اعتماد به نفس هدیه دهد که در نهایت محیطی خلق شود که در ان عشق .زبان و آموزش همگی در کنار هم باشند. پس شما برای ایجاد این محیط چه میکنید؟ خب ابتدا به خودتان و نحوه ارنباط برقرار کردنتان بنگرید:
متوجه سطح زبانی خود باشید. یکی از بزرگترین مسایلی که باید هنگام استفاده از زبان در حضور کودک خود به ان توجه کنید سطح و میزان پیچیدگی زبان مورد استفاده شماست. در مورد سن انها و اینکه تا چه میزان توانایی استفاده از زبان را دارند فکر کنید.عموما یک کودک از یک گفتگو واژه های بیشتری را خواهد فهمید. شما می توانید ازرسم معیارهای نموداری برای داشتن چشم اندازی وسیع از سطح زبان کودک خود استفاده کنید.با فرض اینکه کودک شما درین نمودار بر روی خطوط طبیعی پیش میرود درین باره فکر کنید که در چه زمانی میتوانید یک ساختار زبانی ایجاد کنید به عنوان مثال اگر فرزند شما دوسال و شش ماه داشته باشد قادر خواهد بود یک ساختار کوتاه متشکل از دو کلمه کلیدی بیان کند.توجه کنید که اگرزمانی که با او صحبت میکنید از جملات بلند استفاده میکنید و او کلام شما را متوجه نمیشود ویا اینکه دچار مشکلی در درک کردن است فقط از کلمات کلیدی استفاده کنید.بیشتر روی تلفظ و اشارات و حرکات بدنی ویا بیان کلمات تکیه کنید.هنگامی که با کودک خود سخن میگویید سعی کنید در مورد چیزهایی صحبت کنید که برای کودکتان قابل رویت هستند. این سبب میشود که انها بتوانند از ان منظر به عنوان مرجع استفاده کنند. اگر انها در حال فراگرفتن یک جمله هستند به ارامی صحبت کنید و بر کلمات کلیدی تاکید کنید. و از تلفظ کردن به منظور درک بهتر مفهوم لفظ ها بیشتراستفاده کنید.زمان بیشتری برای پاسخگویی به کودکانتان اختصاص دهید چه اینکه بچه های بزرگتر باشند و یا بالغ .بچه های کوچکتر ممکن است اندکی زمان بیشتری برای پردازش سخنان شما نیازداشته باشند ومدل پاسخدهی خاص خود را دارند.اگر کودک شما دچار مشکل گرفتگی زبان میشود این موضوع خیلی اهمیت دارد.اگر کودک شما مشکلات کلامی دارد و یا در دریافت فراگیری زبان دچار تاخیر است دایره لغات خود را محدود کنید.زمان بیشتری را برای فراگیری زبان به انها بدهید و استفاده از اشارات زیاد بدنی را ضروری بدانید.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

5- یک گام به عقب برگردید و زبان را پرورش دهید.

شما میتوانید دایره زبانی کودک خود را گسترش دهید بدین وسیله که گاهی اوقات در طول بازی به عقب برگردید و به انها اجازه رهبری دهید.این مطلب به کودکان اجاره میدهد که محیط خود را کنترل کنند و سبب ایجاد اعتماد به نفس در انها میشود.اگر چه شما درین بازی دخیل هستید اما مدیریت اتفاقات با شما نیست.بنابراین شما میتوانید زبان را به موازات اتفاقات درون بازی پرورش دهید .درین جا لازم نیست احساس کنید که باید سکوت کنید .فقط نگاه کنید و بشنوید و به دایره زبان اضافه کنید.برای مثال اگر دخترتان با عروسکهایش بازی میکند.فقط تماشا کنید.به دایره لغاتش بیافزایید وبرخی از فعالیتهای اورا مدیریت کنید:
کلوی: چای دالی.
مادر:دالی چای مینوشد وان یکی دیگری ساندویچ میخورد.
کلوی: ساندویچ.
مادر: اوووووم.ساندویچ.چه چیزی داخل ان هست؟ مربا. ساندویچ مربا .اووووووم.
کلوی:اووووووم.ساندویچ.
مادر: اوووووم ساندویچ مربای خوشمزه!
کلوی: چای بیشتر.
مادر: چای بیشتر برای دالی و تدی هم در حال خوردن چای هست.
کلوی: کیک.
مادر: اوووه.اونها هم کیک میخورند؟ خوشمزه ست.
کلوی: کیک خوشمزه.
مادر: به.به.به.چقدر کیک میخورن! {تامی را پاک میکند}

این یک مثال ساده است و اگر چه مادربا اضافه کردن تنها چند کلمه جدید واژگان دخترش را تصدیق میکند و جملات او را توسعه میدهد.کلوی میتواند کلمات مادرش را بشنود و انها را در جملاتی با قواعد دستوری بیشتری قرار دهد.لغات رو بهم وصل کند و به انها اضافه کند {خوردن و اشامیدن}.کلوی در تمام طول بازی فعال است.بازی را رهبری و اتفاقات را مدیریت میکند.این وضعیت به او اجازه میدهد که شرایط را کنترل کند در عین حال که فشاری برای بر قراری ارتباط بر روی او نیست ارتباطات در محیطی آرام و قابل رشد برقرار میگردد.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

6-  از زبان مورد استفاده در طول بازی آگاهی داشته باشید.

کودکان بوسیله بزرگسالانی که به طور مداوم از آنها میخواهند تا نام های مختلف را یاد بگیرند زبان اموزی نمیکنند.کودکان با شنیدن کلمات و ارتباط انها با یکدیگر اموزش میبینند. بنابراین این موضوع که زبان را در بازی پرورش دهیم نسبت به اینکه از انها بخواهیم نام تمام اسباب بازیهایی که با انها بازی میکند را بگوید/ ایده بهتری است.
افزودن دایره زبان کار ساده ای ست و میتواند در همه موقعیتهای مختلف ونه فقط درون بازیها/ انجام شود.
شما میتوانید در مورد هر انچه فرزند شما میبینید ویا انجام میدهد با او صحبت کرده ونظر دهید.و یا انچه که انها میگویند را گسترش دهید.
کودک: ماشین.
بزرگسال: درست است این یک ماشین است.یک ماشین سریع .یا
بزرگسال:درست است.این یک ماشین است.یک ماشین قرمز.و یک ماشین ابی هم داریم.
کودک: گربه.
بزرگسال:بله.گربه میپرد.{اشازات بدنی داشته باشید و به کلمات کلیدی تاکید کنید.گربه و پریدن}

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

7- در نظر بگیرید که راه دیگر برای افزودن دایره زبان توصیف کارهایی است که کودکتان در طول بازی انجام میدهد.

برای مثال اگر دخترتان درخانه با عروسکهایش بازی میکند درین رابطه یک اظهار نظر کوچک به او بکنید:
جین:دالی.
پدر:دالی به خانه میرود.
جین:بنشین.
پدر:دالی ایستاده است.
جین:بنوش.
پدر:دالی یک فنجان برداشت.او چای مینوشد.نوشید چای.
جین:چای.
پدر:بله دالی چای مینوشد…و حالا کیک میخورد.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

8- از سوال پرسیدن دوری کنید.

جالب اینجاست که یک سوال را مطرح میکنید.مثلا : دالی چه میکند؟ و یا اینکه : دالی چه مینوشد؟ این سوال بلافاصله کودک را مورد تاکید وخطاب قرار میدهد و انها مجبور میشوند که بازیشان را متوقف کنند تا پاسخ دهند.تنها با این چنین اظهار نظراتی شما هیچ فشاری برای برقراری ارتباط بر روی فرزندتان قرار نمیدهید.بنابراین بازی بسیار ارامش بخش است.در مقابل کودک نیز میتواند با شرایط خود بازی کند و بازی را کنترل کند.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

9- توجه متقابل داشته باشید.

مثالهای بالا نشان میدهند که داشتن توجه متقابل تا چه اندازه اهمیت دارد.چرا که نه تنها در هنگام صحبت کردن با کودکان انها را به نشانه هایی ارجاع میدهید بلکه انها مهارتهای گوش دادن و توجه کردن را میاموزند. این مهارتها زمانی که کودک به سن مدرسه میرسد برای ائ بسیار حیاتی است. و سالهای ابتدایی زندگی سالهای کلیدی برای گسترش این مهارتها هستند.بهترین روش برای گسترش این مهارتها صرف وقت با کودکانتان است.صحبت کردن و بازی کردن با انها و داشتن توجه متقابل.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

10- سعی کنید در هرزمانی که با فرزندتان ارتباط برقرار میکنید یک تمرکز مشترک با وی داشته باشید.

لحظات را به اشتراک بگذارید و باهمدیگر به تماشای چیزها بنشینید.مطمین شویدکه خود را هم سطح کودکتان کرده اید و ارتباط چشمی خوبی دارید.مهم این است که متوجه شوید چه چیزی فرزند شما را جذب میکند.و انها بر روی چه چیزی تمرکز میکنند. سپس در مورد ان چیز اظهار نظر کنید.این مطلب کمک میکند که یک تمرکز مشترک خلق کنید. به کدوک نشان دهید که شما نیز جذب شده اید. وزمانی که اظهار نظر میکنید به انها اجازه دهید که زبان را با چیزهایی که میبینند مرتبط کنند.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

11- اطمینان حاصل کنید که به تلفظ صوتی کودکتان و سخنانش توجه دارید و تلاش میکنید تا انها را ترجمه کنید.

اگر شما قادر به تشخیص و درک تلاش های فرزند‌‌تان در سخنرانی هستید، آنها را تشویق می کنید تا بیشتر تلاش کنند. در عین حال، یک الگوی خوب از سخنرانی ارائه میدهید. اگر فرزندتان را درک نمیکنید، کلام او را تکرار کنید، اما در عین حال به چیزهایی توجه کنید که فکر می کنید او سعی می کند بگوید. اکثر فعالیت های روزانه می توانند عامل ایجاد تمرکز مشترک باشند:
خرید: به فرزند خود بگویید به دنبال چه هستید. بدین ترتیب میتوانید توجه خود را به اقلام داخل قفسه ها و نام برخی از انها جلب کنید. اگر فرزندتان انها را نمیشناسد میتوانید انها را برایشان نام ببرید.
کتاب خواندن:این یک روش عالی برای تمرکز مشترک است. به کتاب نگاه کنید .در مورد عکسهایش صحبت کنید و داستانها را بخوانید.
پخت و پز: با یکدیگر یک کیک بپزید. در مورد عناصر و اجزای ان و اینکه چه میکنید باهم صحبت کنید.{هم زدن/مخلوط کردن/ریختن و غیره} قدم به قدم دستورالعمل را دنبال کنید{مهارتهای ترتیبی}
اسباب بازی ها: با دخترتان و عروسکهایش یک میهمانی چای داشته باشید. کارههای همه اعضا را توصیف کنید.{اما سوالی مطرح نکنید و اجازه دهید دخترتان رهبری را بعهده بگیرد.} صدای برخی از عروسکهارا دربیاورید و با این روش دایره زبانی را گسترش دهید.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

12-  به بازی کردن وانمود کنید.

وانمود کردن به بازی یکی از راه های بسیارخوب برای وسعت بخشیدن به تخیل فرزند شما و همزمان افزودن به دایره زبانی اوست.سبب میشود فرزندتان بازی را رهبری کند.به انها حس کنترل و همچنین اعماد به نفس میدهد.در اینجا مثالی میزنیم که چگونه یک پدر و پسرش وانمود میکنند آتش نشان هستند .در مثال زیر همه راه های مختلفی که نشان میدهد چگونه میتواند جنبه اموزشی برای فرزندتان داشته باشد را ببینید:

مثال یک: آتش نشانان_ شما یک پدر هستید و باید 15 دقیقه وقت صرف پسر 4 ساله خود بکنید.شما تصمیم میگیرید آتش نشان باشید و تصور کنید که تماسی دریافت کرده اید مبنی بر اینکه آتش را در یک ساختمان در حال سوختن مهار کنید.در ابتدا اجازه دهید درمورد زبان مورد استفاده فکر کنیم.
اسمها: اتش.اتش نشان.کلاه.چکمه.شلنگ .اب.موتور اتش.دود.نردبان.
فعل ها: رانندگی کردن.بالا رفتن.دویدن.پریدن.بو کردن.
صفتها:گرم.مرطوب
مکانها:در مقابل.داخل.روی
مهارتهای اجتماعی:تمرکز مشترک .ابتکار عمل
اعتماد به نفس:اجازه دهید پسرتان رییس اتشنشانی باشد.اجازه دهید به شما دستور دهد.
عاطفه و محبت:وقتی که اتش را مهار کردید و تمام مردم را نجات دادید به نشانه جشن او را در اغوش بگیرید.
چقدر اسان بود!!
این فقط یک مثال کوتاه از یک نمایش کوچک بود .
زمانی که یک پسر این نمایش را بازی میکند یاد میگیرد گوش میدهد و در دایره زبانی خود استفاده میکند. مهارتهای اجتماعی و اعتماد به نفس او ساخته میشود و با پدرش متحد میگردد. پدر برای این کار تنها 15 دقیقه از وقتش نیاز داشت. واین مسیله سختی نیست.شما میتوانید زمانیکه وقت کمی دارید این کار را انجام دهید.
مثال2 _لباس ارایی برای مجلس رقص
یک لباس ارایی بهمراه دختر خود داشته باشید و تصور کنید به مجلس رقص میروید.
واژگان مورد استفاده:
اسمها:لباس.کفش.مجلس رقص.ارایش.مو و غیره.
فعلها: لباس پوشیدن.رقصیدن.چسباندن. وغیره
صفتها:زیبا.شیک و غیره.
قید ها: روی.داخل.زیر.
مهارتهای اجتماعی:تمرکز مشترک.صحبت کردن در مورد مجلس رقص.
این ها نمونه های ساده و بهمراه کمی تخیل هستند که میتوانند در هر نوع متفاوت دیگری گسترش یابند.اما نشان میدهند که برای خلق شرایط بازی تا چه اندازه اسان هستند. همچنین سرگرم کننده هستند و میتوانند مهارتهای گفتاری و زبانی را گسترش دهند سبب تقویت مهارتهای اجتماعی شوند و اعتماد به نفس را افزایش دهند.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

13- رعایت زبان بدن و استفاده از حرکات و اشارات فیزیکی.

هنگامی که صحبت میکنید سعی کنید از زبان بدن و حرکات و اشارات فیزیکی استفاده کنید.این مطلب به فرزند شما  کمک میکند که متوجه گفتار شما بشود.همچنین ممکن است سبب شود تا انها یاد بگیرند مشابه این رفتارها را انجام دهند.بنابراین به طرز خیلی موثری میزان درک خودشان نیز افزایش میابد.زبان بدن نقش مهی را در کمک به دستیابی دیگران به معانی انچه میگوییم ایفا میکند.این مهارت خوبی در عرصه یادگیری کودکان است بخصوص اگر سخنان انها در سالهای ابتدایی زندگیشان واضح نباشد.

چگونه میتوان مهارت‌های گفتاری و زبانی فرزندتان را از طریق بازی بهبود دهید؟

14- به سوالات پاسخ دهید.

بچه ها کنجکاو هستند و این خیلی مهمه که همیشه زمانی رو برای پاسخگویی به سوالاتشان در نظر بگیریم.پاسخگویی به سوالات یک فرایند ارتباطی دو طرفه ایجاد میکند.چرا که هردو در بحث مشارکت میکنید و هردو باید صبوری کنید و از مهارتهای خوب شنیدن بهره ببرید. گاهی اوقات فرزند شما در پاسخ به هرانچه که شما میگویید به فازی از پرسش {چرا} میروند. اگر چنین حالتی{ به جای یک سوال واقعی }بروز کرد ابتدا به شیوه خود پاسخ دهید و سپس یک سوال بپرسید. این مطلب سبب ایجاد یک فرصت چرخشی و نوبتی میشود و عین حال کودک را مجبور به پاسخ دادن به سوال میکند. اگر شما میخواهید فرزندتان زبان را فرا بگیرد و مهارتهای سخنوری و اجتماعیش گسترش یابد تلوزیون را خاموش کنید و با انها به صحبت کردن بپردازید و بازی کنید!


منبع:http://hamyarezendegi.ir/

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد