با بچه ها بازی کنید تا باهوش شوند - سلامت کودکان


تاریخ : پنجشنبه,۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ تعداد بازدید :742

یک روانشناس کودک و نوجوان گفت: بازی باعث رشد همه جانبه کودک در ابعاد مختلف می‌شود.

عظیم عظیمی، از بازی به عنوان یک امر لازم برای رشد کودک یاد کرد و افزود: شاید در ذهن کودک بازی فقط تفریح و لذت و سرگرمی باشد، اما از نظر روانشناسی زمینه های رشد کودک در ابعاد مختلف شناختی، عاطفی و تربیتی را بوجود می آورد. همچنین بازی در تقویت هوش کودک اثرگذار است.

وی با بیان اینکه بازی در سنین مختلف تاثیر متفاوتی بر کودک بر جای می گذارد، گفت: بازی کردن کودک در سنین نوزادی اغلب با اندام هایش است و این نوع بازی کردن باعث تقویت اندام های حسی و حرکتی نوزاد می شود. با رشد کودک، بازی کردن در پرورش جنبه شناختی او بیشتر اثرگذار می شود و کم کم زمینه های رشد حواس، تخیلات، تفکر و تجسم را در کودک بوجود می آورد.

عظیمی، آموزش هنجارهای اجتماعی را یکی دیگر از کارکردهای بازی دانست و گفت: به عنوان مثال کودک با بازی دزد و پلیس به اهمیت شغل پلیس و بدی ها و نادرستی های شغل دزدی پی می برد و از این طریق با باید و نبایدهای جامعه آشنا می شود.

عظیمی اضافه کرد: از نظر روانشناسی و روانکاوی، بازی علاوه بر اینکه زمینه های رشد کودک را فراهم می آورد، باعث آرامش بخشیدن به کودک هم می شود.

این روانشناس کودک و نوجوان به بیان ویژگی های یک بازی خوب پرداخت و گفت: بازی خوب از نظر یک مربی تربیتی و از نظر روانشناسان و جامعه شناسان، بازی است که بتواند جنبه های رشد نیافته کودک را رشد دهد، در حالیکه شاید از نظر پدر و مادرها بازی تنها کودک را سرگرم می کند.

عظیمی تاکید کرد: باید انتخاب بازی برای کودکان آگاهانه باشد، چون به همان اندازه که یک بازی خوب می تواند به پرورش جنبه های شناختی کودک کمک کند، به همان اندازه هم خواهد توانست در صورت نامناسب بودن مانع رشد مناسب کودک شود. به عنوان مثال بازی های کامپیوتری و استفاده مداوم از آن ها می تواند خطرهایی را متوجه رشد کودکان کند، چرا که پرداختن بیش از حد به آن ها مانع پرداختن کودک به فرآیندهایی می شود که رشد طبیعی او را در پی دارند.


منبع: http://www.jamejamonline.ir/

برچسب ها :


این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. چند تمرین برای درمان افتادگی سینه ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… قرص كلرديازپوكسايد چیست؟ این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد