درمان کوتاهی قد کودکان تا این سن امکان پذیر است!


تاریخ :جمعه,۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
تعداد بازدید :1176


آگاه باشید که برای درمان کوتاهی قد کودکان فقط تا سن خاصی می توانید برایشان کاری انجام دهید.

خانواده هایی که نگران کوتاهی قد فرزندانشان هستند باید بدانند که فقط تا سن خاصی این درمان امکان پذیر است. در این مقاله به گزارش الودکتر خواهید خواند که در چه سنی باید به متخصص غدد برای افزایش قد کودکان مراجعه کنید.

کوتاهی قد کودکان تا چه سنی جبران پذیر است

دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی، فوق تخصص غدد و متابولیسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه رشد قدی انساناز دوران جنینی آغاز می‌شود، گفت: قد نوزادان در بدو تولد 50 سانتی‌متر است که پس از گذشت 2 سال حدود 30 الی 35 سانتی‌متر به قد آنها افزوده می‌شود و پس از‌ آن کمی سرعت رشد قد کاهش می‌یابد.سرعت رشد قد پس از 2 سالگی به آرامی انجام می‌شود، اصفحه رشد قدی دختران در 15 تا 17 سالگی و پسران 16 تا 18 سالگی بسته می‌شود در واقع پس از این سن آنها دیگر رشد قدتی نخواهند داشت.

 اگر والدینی نگران رشد قدی فرزندانشان شدند می‌توانند تا قبل از بسته شدن صفحه رشد به متخصصان غدد مراجعه کنند. متخصصان غدد با بررسی قد کودک بر اساس منحنی رشد، ژنتیک، بیماری‌های زمینه‌ای و ... در صورت نیاز درمان‌های لازم را تجویز می‌کنند.
در برخی موارد بررسی‌ها نشان می‌دهد که فرد طبق منحنی رشد کرده و نیازی به درمان ندارد اما در برخی موارد پزشک به بیماری‌های زمینه‌ای پی می‌برد که باید فرد تحت درمان و مراقبت باشد. برای مثال گاه عدم رشد مناسب قد می‌تواند نشانه بروز بیماری‌های غدد و تیروئید باشد.


 اصلاح رشد قد تا قبل از بسته شدن صفحه رشد امکانپذیر است و پس از آن هیچ درمانی پاسخگوی نیاز افراد نیست.

بنابراین والدین و افراد هر زمان نگران رشد قدی خود یا فرزندانشان شدند می‌توانند با مراجعه به متخصصان غدد مساله را بررسی و به نگرانی خود پایان دهند.


منبع:الو دکتر

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد