وزن گیری نوزاد، چکار کنیم؟


تاریخ :پنجشنبه,۲ مهر ۱۳۹۴
تعداد بازدید :1582


کودکان در میان وعده نباید هله و هوله مانند چیپس و پفک و... مصرف کنند یا نوشابه های شیرین و خوراکی های فاقد مواد مغذی و پر کالری بخورند. زیرا این غذاها باعث کاهش اشتهای کودک خواهد شد که در اثر دریافت کم مواد غذایی ، دچار کاهش رشد خواهد شد.

پرسش: پسر من ۱۲ ماه است بسیار کم اشتها است و فعالیت بدنی زیادی دارد و کم خواب است (شب ها ۹ ساعت می خوابد و روز ها ۲ الی ۳ ساعت) وزنش ۳۰۰/۱۱ می باشد چکار باید بکنم تا وزن بگیرد؟
 
پاسخ: وزن فرزندتان در محدوده طبیعی قرار دارد و جای نگرانی نیست. خواب او نیز کافی است. بهتر است در این زمینه حساسیت بیش از حد نداشته باشید. به هر حال برای بررسی روند رشد وی می توانید تحت نظر یک کارشناس تغذیه باشید. کودک تمایل دارد همیشه فقط یک نوع غذا بخورد که شاید به دلیل راحتی انتخاب و اشنایی با آن باشد.
 
مهم ترین کار این است که به کودک یاد دهید که انواع مواد غذایی را مصرف کند. علایق غذایی هر کودک مربوط به خود اوست. اوقات صرف غذا بایستی اوقات خوش و راحتی باشد و نباید کودک را مجبور به غذا خوردن کنید و با او دعوا کنید، چون در این صورت نمی تواند عادات صحیح غذا خوردن را یاد بگیرد.
 
باید مقدار مصرف لبنیات پر چرب و مغزها را در برنامه غذایی فرزندتان افزایش دهید. میان وعده ها بخش مهمی از انرژی و مواد مغذی مورد نیاز کودکان را تشکیل می دهند. بچه ها به دلیل داشتن معده کوچک، نمی توانند در یک وعده مقدار زیادی غذا بخورند. به همین دلیل مصرف میان وعده برای آن ها ضروری است که بایستی دارای مواد مغذی باشند.
 
کودکان در میان وعده نباید هله و هوله مانند چیپس و پفک و... مصرف کنند یا نوشابه های شیرین و خوراکی های فاقد مواد مغذی و پر کالری بخورند. زیرا این غذاها باعث کاهش اشتهای کودک خواهد شد که در اثر دریافت کم مواد غذایی ، دچار کاهش رشد خواهد شد. 
 
برای افزایش اشتها باید از منابع غذایی روی استفاده کرد، مانند ابگوشت. مصرف مکمل سولفات روی با تجویز پزشک هم موثر خواهد بود.
 
غذاهایی برای میان وعده ها:
- موز بصورت شیرموز، دسر یا خود میوه 
- نان و پنیر
- انواع سبزیجات پخته مثل 
هویج ، کدو سبز 
- میوه های تازه
- بیسکوئیت
- شیر بصورت ساده، شیرموز، شیر 
کاکائو ، شیر و عسل یا شیر و خرما.

منبع:نی نی بان

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد