خطر ابتلا به آلزایمر با این نوع سیخ کباب

از این مدل سیخ های کبابی استفاده نکنید؛ خطر ابتلا به آلزایمر


تاریخ :یکشنبه,۲۰ مرداد ۱۳۹۸
تعداد بازدید :1163


رئیس بهداشت محیط ابهر به تاثیر سیخ های کباب آلومینیومی و گالوانیزه بر احتمال بروز آلزایمر اشاره کرد و گفت: استفاده از این نوع سیخ ها در مراکز تهیه غذا ممنوع است.

به گزارش بهداشت نیوز مهدی مخبریان افزود: همه سیخ کباب های غیر استیل از مراکز تهیه غذای شهرستان ابهر جمع آوری شده و سیخ کباب استیل جایگزین آن شده است.

 

وی تصریح کرد: یکی از اهداف مهم در زمینه امنیت غذایی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر مزمن است که منشا بیشتر این بیماری ها استفاده از مواد افزودنی غیرمجاز، ظروف یکبارمصرف پلاستیکی، رنگ های غیرمجاز، اسانس صنعتی و جوش شیرین است.

 

مخبریان تاکید کرد: علاوه بر اینکه بهداشت فردی کارکنان صنف های تهیه و توزیع غذا به طور مستمر پایش می شود، ظروف و تجهیزات تهیه غذا، بهداشت محیطی محل کار و مواد اولیه نیز به صورت مداوم نمونه برداری و نظارت می شود.

 

مخبریان یادآور شد: کارشناسان بهداشت محیط شهرستان علاوه بر پایش مراکز تهیه غذا در سطح شهر، روستا ها و بین راهی، بر آشپزخانه شرکت ها و واحد های صنعتی که برای کارکنان خود غذا طبخ می کنند نیز نظارت مستمر دارند.

 

مسئول بهداشت محیط ابهر با اشاره به اقدامات انجام شده در صنف تهیه و توزیع غذا، عنوان کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر با همکاری صاحبان این صنف و تلاش کارشناسان بهداشت، سیخ استیل جایگزین سیخ کباب غیر استیل، ظروف فویلی جایگزین ظروف یکبار مصرف پلاستیکی شده و استفاده از رنگ غذا نیز ممنوع شده است.

 

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه قنادی ها و کارگاه های شیرینی و کیک پزی، بیان کرد: در این حوزه علاوه بر نظارت و پایش بهداشت فردی، همه جعبه های بسته بندی شیرینی دارای پروانه بهداشتی است و از مواد بازیافتی تهیه نمی شود و استفاده از اسانس های صنعتی ممنوع و اسانس های طبیعی میوه جایگزین شده است.

 

مخبریان در پاسخ به این سوال که آیا علت خشک شدن سریع نان استفاده از جوش شیرین است؟ گفت: به هیچ وجه جوش شیرین در نانوایی های ابهر استفاده نمی شود و با استفاده از دستگاه های پرتابل در محل نانوایی نمونه برداری و جواب آنی در محل دریافت می شود و در پخت نان نوع، ترکیبات آرد، نحوه فرآوری و پخت مهم است، علاوه بر این قطر کم نان باعث خشک شدن سریع نان می شود.

 

وی در زمینه نظارت بر مراکز توزیع شیر و لبنیات محلی، خاطرنشان کرد: امروزه همه این مراکز در سطح شهرستان ملزم به استفاده از ظروف گیاهی بجای ظروف یکبارمصرف پلاستیکی هستند که خوشبختانه می توان گفت: در هیچ یک از این مراکز دیگر ظروف یکبارمصرف پلاستیکی استفاده نمی شود و این امر در مراکز تهیه حلیم نیز رعایت شده است.

 

مسئول بهداشت محیط ابهر در پاسخ به این سوال که مهمترین چالش بهداشت محیط شهرستان ابهر چیست؟ گفت: اجرا نشدن کامل شبکه فاضلاب شهر ابهر و جاری شدن فاضلاب در ابهر رود، از مهمترین مشکلات بهداشت محیط ابهر است که مسئولان به صورت ویژه پیگیر این موضوع در سطح استان و کشور جهت دریافت اعتبار هستند.

 

وی ادامه داد: در برخی از محله های ابهر که شبکه فاضلاب شهری در آنجا اجرا شده از شهروندان ساکن در این محله ها خواستاریم فاضلاب خود را به شبکه فاضلاب شهری متصل کنند.

 

مخبریان در پایان از مردم در خواست کرد در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی با شماره سه رقمی ۱۹۰ سامانه رسیدگی به شکایات مردمی وزارت بهداشت تماس بگیرند تا در سریع ترین زمان رسیدگی شود.


منبع:بهداشت نیوز

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد