اشتباه بزرگ در شستشوی مرغ


تاریخ :دوشنبه,۲۰ اسفند ۱۳۹۷
تعداد بازدید :967


اکثر مردم مرغ را قبل از پختن می شویند. در زمان شستن مرغ بسیار مراقب باشید تا این اشتباه بزرگ را مرتکب نشوید.

به گزارش بهداشت نیوز  شاید شما هم خودتان را یک فرد کاملا تمیز و پاکیزه بدانید، و واقعا هم قواعد بهداشتی مختلف را در طول روز رعایت کنید. با این حال، اشتباهات رایجی در زمینه بهداشت غذایی وجود دارند که سلامت غذاها را به خطر می اندازند و می توانند مشکلات مختلفی را برای بسیاری از افراد به وجود بیاورند. در ادامه با ۵مورد از این اشتباهات رایج آشنا می شویم:

اگر طعم و بوی غذا جذاب به نظر برسد، شروع به خوردن می کنید

این طرز فکر، یکی از خطرناک ترین رفتارها و بدترین اشتباهات در زمینه بهداشت غذایی است. بسیاری از افراد فکر می کنند که اگر بوی خوبی از غذا بلند شود و غذا طعم خوبی به خودش بگیرد، دیگر هیچ پاتوژن خطرناکی در ماده غذایی وجود ندارد و می توانند شروع به خوردن غذا کنند. با این حال، متخصصان ایمنی مواد غذایی می گویند که چنین تصوراتی نمی توانند از شاخص های بهداشت غذایی باشند. باکتری های مضر می توانند هنوز روی غذا وجود داشته باشند، حتی اگر هیچ مشکل خاصی در ظاهر غذا به چشم نخورد یا بوی بدی از غذا بلند نشود.

فقط از یک انبر برای کباب پزی یا کار با باربیکیو استفاده می کنید

افرادی که تا حدود زیادی به اصول بهداشتی موقع کباب کردن مواد غذایی دقت می کنند، معمولا یک دغدغه واضح دارند: گوشت ها حالت سوخته پیدا نکنند و برگرها نیز کاملا مغزپخت شوند. با این حال، مشکل مهم دیگری هم وجود دارد که غالبا نادیده گرفته می شود. اگر فقط از یک انبر برای جابه جایی انواع مواد غذایی خام و بعضا زغال استفاده کنید، شانس انتقال آلودگی را بین مواد غذایی افزایش می دهید و خطر ابتلا به مسمومیت غذایی را بیشتر می کنید.

مواد غذایی خام را از غذاهای آماده جدا نمی کنید

وقتی که گوشت خام با غذاهای آماده مصرف تماس پیدا می کند، خطر ابتلا به مسمومیت غذایی شدیدا بالا می رود. مراکز فروش غذا با این قاعده آشنایی دارند، اما مردم عادی که خودشان اقدام به تهیه انواع کباب ها می کنند، این قاعده مهم را نمی دانند یا آن را بی اهمیت تلقی می کنند. بنابراین، همواره مواد غذایی خام را از غذاهای آماده مصرف جدا کنید و این قاعده را در مصرف گوشت های کبابی جدی بگیرید.

مرغ های خام را می شویید

حدود ۶۰درصد از مرغ هایی که به فروش می روند، حاوی کامپیلوباکتر هستند. با این حال، باکتری کامپیلوباکتر به واسطه تماس با حرارت زیاد در فرآیند پخت وپز از بین می رود. متاسفانه، یکی از اشتباهات رایجی که می تواند مشکل ساز شود، همین شستن مرغ های خام قبل از پخت وپز است. دلیلش هم این است که همراه با شستن مرغ خام، کامپیلوباکتر می تواند به قسمت های مختلف آشپزخانه منتقل شود. برای پیشگیری از انتشار آلودگی پس از شستن مرغ، حتما از تخته، چاقو و دستکش جداگانه برای این کار کمک بگیرید و وسایل مخصوص پاک کردن و شستن مرغ را پس از اتمام کار، به خوبی بشویید.

راه دادن حیوانات خانگی به آشپزخانه

این اتفاق در زندگی افرادی که صاحب حیوان خانگی هستند، غیرعادی نیست، اما متخصصان همواره تاکید می کنند که حضور حیوان خانگی در آشپزخانه واقعا خطرناک است و می تواند خطر انتقال پاتوژن ها به مواد غذایی را افزایش بدهد.


منبع:بهداشت نیوز

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد