سلامتی | جدا کردن موهای بینی خطرناک است | مجله پادرا

جدا کردن موهای بینی خطرناک است


تاریخ :سه شنبه,۱۷ دی ۱۳۹۸
تعداد بازدید :522


با کندن موهای بینی خود موجب ورود میکروب های بیماری زا به درون معده و دستگاه گوارش خود خواهید شد.

در این گزارش جدیدترین دانستنی های روز پزشکی که هر روز با آن سر و کار دارید را دنبال می کنیم.

کندن موی بینی خطرناک است

با کندن مو های بینی آسیب های زیادی به خود وارد می کنید. انجام این کار موجب ورود میکروب های بیماری زا به درون معده و دستگاه گوارش تان می شود. ورود میکروب ها به بدن موجب عفونت پرخطر و کشنده خواهد شد؛ چرا که رگ های بینی در نهایت به رگ های مغز متصل می شوند و عفونت های ایجاد شده به صورت مننژیت و آبسه مغز ظاهر می شوند.

عوارض کندن مو بینی

یکی از اولین خطوط دفاعی بدن در مقابل پاتوژن های مضر مانند میکروب ها، قارچ ها و اسپور ها وجود مو در بینی است. مهم ترین عملکرد موهای بینی مرطوب نگه داشتن محیط بینی است که با عبور هوا، مخاط و مو های بینی گرما و رطوبت ایجاد می کنند. رطوبت نقش موثری در سلامت سایر سیستم های تنفسی فرد مانند حلق و ریه ایفا می کند. هنگامی که فرد هوای فیلتر نشده را از طریق بینی تنفس می کند ذرات جامدی که در هوا وجود دارند را نیز وارد بینی می کند.

راهکارهایی که برای کندن موی بینی نباید استفاده کرد

راه کار هایی مانند اپیلاسیون و وکس انداختن داخل بینی توصیه نمی شود زیرا وکس می تواند به پوست داخل بینی آسیب وارد کند. همچنین کشیدن تک تک مو های بینی می تواند موجب رشد مو های زیر پوستی و عفونت شود. افراد نباید از کرم های موبر استفاده کنند، زیرا گاز های سمی موجود در این مواد بسیار قوی بوده و استنشاق آن ها موجب سوختن غشای مخاط درون بینی می شوند.

کندن مو بینی

بسیاری از کرم های موبر تنها برای برخی از قسمت های مختلف بدن مناسب هستند و روی آن ها نوشته شده است که برای بینی استفاده نشود. بر اساس یافته های پزشکی احتمال ابتلا به آسم در افرادی مو های بینی کم پشت دارند، سه برابر بیشتر از کسانی است که مو های بینی پرپشتی دارند.

عوارض کندن مو های بینی

باید دقت کنید کشیدگی موی داخل بینی علاوه بر درد طاقت فرسا می تواند مشکلاتی جدی تری را برای افراد ایجاد کند و تاثیر بدی بر مغز داشته باشد. مثلا با کندن مو ها قسمتی از پوست بینی پاره و عفونی می شود، این عفونت ممکن است به جریان خون هم راه پیدا کند و سپس به مغز برسد. جریان خون از قسمت های مختلف بینی یا پشت مغز تخلیه می شود. البته چند رگ دیگر نیز در همین قسمت خون را تخلیه می کنند، که اگر بینی عفونی شود و این قسمت از مغز را مسدود کند می تواند مشکلات بزرگی برای فرد به وجود آورد.

بهترین روش خلاص شدن از مو های بلند بینی، استفاده از قیچی های کوچک یا دستگاه های اصلاح موی بینی است. زیرا از ریشه کندن مو های بینی موجب عفونت شده و ممکن است عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد.


منبع:مستقل آنلاین

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد