فواید جرم گوش و روش های جرم گیری گوش در سه سوت!


تاریخ :دوشنبه,۲۸ آبان ۱۳۹۷
تعداد بازدید :1653


فواید جرم گوش برای گوش انسان بسیار زیاد است اما برخی از افراد عادت به تمیز کردن گوش با گوش پاک کن ها دارند که این کار به هیچ عنوان صحیح نیست. تنها پاک کردن قسمت های بیرونی گوش که با چشم قابل مشاهده هستند کافی است. آن هم با یک تکه پنبه نسبتا مرطوب نه با گوش پاک کن! به شما در ادامه از فواید جرم گوش و مضرات پاک کردن قسمت های درونی گوش با گوش پاک کن و روش های جرم گیری گوش را خواهیم گفت:

فواید جرم گوش و روش های جرم گیری گوش

جرم های داخل گوش یکی از ساکنین همیشگی داخل گوش هستند که البته نقش مهمی نیز در سلامت گوش دارند. این جرم های واکس مانند، آب های وارد شده به گوش را دفع می کنند و مانع عفونت گوش می شوند. از پوسته پوسته شدن و خشک شدن مجاری داخلی گوش نیز ممانعت می کنند. این جرم ها خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی برای گوش دارند و در صورتی که داخل گوش باشند کانال داخلی گوش را همواره تمیز نگه می دارند. شما هنگام صحبت کردن و جویدن از این جرم ها کمک می گیرید. حال می گویم که چرا نباید از گوش پاک کن برای جرم گیری گوش استفاده کنید.

 

گوش پاک کن جرم های گوش را به سمت کانال های داخلی گوش می برد …

و ممکن است موجب خراش و آسیب دیدگی پرده گوش شود!

شنوایی شما تحت تاثیر این خراشیدگی قرار خواهد گرفت.

 

فواید جرم گوش و روش های جرم گیری گوش

در حقیقت جرم ها برای گوش مفید هستند!

فواید جرم گوش و روش های جرم گیری گوش

یکی از فواید جرم گوش برای گوش این است که جرم ها از کانال های گوش در برابر اجسام خارجی محافظت می کنند.

همچنین از ورود حشرات…

فواید جرم گوش و روش های جرم گیری گوش

جرم ها اجازه رشد قارچ ها را در گوش نمی دهند.

جرم های گوش کانال های گوش را مرطوب نگاه می دارند…

روش های جرم گیری گوش

جرم گوش در تمامی گوش ها وجود دارد اما کم و زیاد آن متفاوت است ولی فواید جرم گوش انکار ناپذیر است. افرادی که مدام شنا می کنند یا در فضاهای آلوده بیشتر تردد دارند ممکن است بیشتر از دیگران دچار جرم گوش شوند.. گاهی میزان جرم زیاد می شود و ممکن است نیاز به تخلیه و پاکسازی و استفاده از روش های جرم گیری گوش داشته باشد. در صورتی که گوش شما عاری از جرم گوش باشد و خارش زیاد نیز داشته باشید، ممکن است شما دچار عفونت گوش باشید که در آن حالت با مشکلاتی از جمله کاهش شنوایی، وزوز گوش، خارش و حتی احساس بوی نامطبوع از گوش مواجه می شوید. عواملی مانند گرد و خاک یا حتی اگزما می تواند سبب ازدیاد این نوع ترشحات گوش شوند.

 

استفاده از روغن های طبیعی

روش های جرم گیری گوش

برای شستن گوش با روغن زیتون یا روغن بادام می توانید از یک سرنگ کوچک استفاده کنید. وارد کردن روغن توسط سرنگ را به سرعت انجام ندهید می توانید از یک پنبه مرطوب برای هدایت جریان روغن استفاده کنید.

جرم را به علت فواید جرم گوش برای سلامتی گوش هایتان نیاید پاک کنید و فقط در صورتی که ترشحات گوش منجر به مسدود شدن آن شده باشد نیاز به درمان و استفاده از روش های جرم گیری گوش دارد. شما می توانید از مقداری روغن بادام یا روغن زیتون برای نرم کردن جرم داخلی گوش استفاده کنید. روغن خردل به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده ای که دارد نیز برای این امر بسیار مفید است. می توانید ۲ الی ۳ قطره از این روغن ها را برای ۳ تا ۵ مرتبه در روز داخل گوش بچکانید. طول مدت درمان با این روش های جرم گیری گوش چند هفته است که بعد از آن جرم داخلی نرم شده و خود به خود از گوش شما بیرون می افتد.

سعی کنید روغن را به درجه حرارت بدن برسانید سپس بخوابید و چند قطره روغن در گوش بچکانید سپس کمی آب بنوشید این کار کمک می کند تا قطره روغن داخل گوش حرکت کند. در حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه به همان سمت که هستید بخوابید و اجازه دهید روغن به داخل جرم نفوذ پیدا کند. روغن ها را می توانید با کمی گلیسیرین، روغن بچه مخلوط کنید و به کمک قطره چکان این کار را انجام دهید. قطره هایی جهت از بین بردن جرم گوش به صورت آماده وجود دارند که حاوی بی کربنات سیدم و پراکسید هیدروژن می باشند در صورتی که پوست حساسی داشته باشید ممکن است این قطره ها شما را اذیت کنند.

 

برای شستن گوش با روغن زیتون یا روغن بادام می توانید از یک سرنگ کوچک استفاده کنید. وارد کردن روغن توسط سرنگ را به سرعت انجام ندهید می توانید از یک پنبه مرطوب برای هدایت جریان روغن استفاده کنید. بهتر است چند قطره آب نمک در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از شستشو، داخل گوش بریزید. سر خود را بالا نگه داشته و گوش را به سمت بالا بکشید تا بتوانید داخل مجاری گوش بیرونی را ببینید. سر سرنگ را داخل گوش کرده و خیلی آرام سرنگ را تخلیه کنید. پس از اینکه روغن وارد گوش شما شد دست خود را روی گوش گذاشته و چند دقیقه صبر کنید. این کار می تواند جرم گوش شما را به بیرون هدایت کند. شاید لازم باشد چند مرتبه این روش را استفاده کنید. در غیر این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.


منبع:نت نوشت(زهره خانی)

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد