عادتی که حتی در جوانی شما را پیرتر از سن تان نشان می دهد !


تاریخ :جمعه,۵ آبان ۱۳۹۶
تعداد بازدید :865


ماندن در یک وضعیت بدنی به مدت طولانی برای مطالعه، کار با کامپیوتر یا سایر کارهایی که با دست انجام می دهید مثل کارهای فنی و هنری باعث می شود تا سر به طور ناخودآگاه به طرف جلو خم شود. عادتی که کم کم باعث قوز کردن می شود و عواقب بدی برای اعضای مختلف بدن دارد بنابرین برای اصلاح قوز باید چاره ای اندیشید.

ماندن در یک وضعیت بدنی به مدت طولانی برای مطالعه، کار با کامپیوتر یا سایر کارهایی که با دست انجام می دهید مثل کارهای فنی و هنری باعث می شود تا سر به طور ناخودآگاه به طرف جلو خم شود. عادتی که کم کم باعث قوز کردن می شود و عواقب بدی برای اعضای مختلف بدن دارد بنابرین برای اصلاح قوز باید چاره ای اندیشید. ستون فقرات برای کاهش فشار مجبور می شود قسمت پشت ستون مهره ها درست زیر گردن را قوی کند. برای قوی کردن این قسمت بدن ناچار می شود بافت های ارتباطی استخوان های این ناحیه را شل کرده و فشار بیشتری به  مهره های گردن  وارد کند. ماندن در این وضعیت برای چند ساعت در روز به مرور باعث از بین رفتن بافت های استخوانی و تجمع چربی و برآمدگی این ناحیه می شود.

از آن جا که بیشتر افراد همیشه چه نشسته چه ایستاده حالتی خمیده یا قوز مانند به ستون فقرات می دهند، به مرور زمان این قسمت سفت می شود. در نتیجه در میانسالی شانه ها افتاده  و بافت چربی سفتی در این ناحیه تشکیل و در نهایت قوز ایجاد می شود. علاوه بر شکل نامناسبی که اندام می گیرد درد ناشی از آن بسیار آزاردهنده است و خیلی وقت ها مانع از انجام فعالیت های عادی روزانه مان می شود.

ولی می توان با حرکت های اصلاحی به خصوص از جوانی مانع از بروز این مشکل شویم. تا علاوه بر حفظ سلامت ستون فقرات و جلوگیری از درد؛ روند پیر شدن بدن را هم به تعویق بیندازیم.

فرقی نمی کند جوان باشید یا میانسال. نت نوشت به شما توصیه می کنید این چند حرکت برای اصلاح قوز را یاد بگیرید و انجام دهید. از امروز برای خودتان یک هدف یک ماهه تعیین کنید تا درست یک ماه دیگر هم درست بایستید هم درست بنشینید. به قول مادربرزگ هایمان که گاهی تشری می زنند: قوز نکن.

عادت کنید همیشه درست بایستید

اصلاح قوز

از آن جا که ستون مهره ها هسته مرکزی بدن است، عدم توجه به طرز درست ایستادن و نشستن باعث بیماری های ستون مهره، گردن، سر و حتی فشار بر کبد و دستگاه گوارش می شود. درست به همین دلیل است که پزشک به افرادی که ناراحتی معده دارند توصیه می کنند درست بنشینند و قوز نکنند.

برای اصلاح قوز سعی کنید همیشه موقع ایستادن و نشستن؛ ستون مهره ها، در یک خط راست و سر در راستای آن قرار گیرد. حتی موقع خواب سعی کنید بالشی انتخاب کنید که سر شما زیاد بالا نرود. مگر این که رفلاکس معده داشته باشید که در این صورت مجبورید حداقل ۲۰ سانتیمتر سر خود را بالاتر قرار دهید.

احتمالا اوایل دوباره به عادت قبلی بر می گردید ولی هر بار یادتان می افتد دوباره به حالت درست مثل شکل برگردید. پس از مدتی به درست ایستادن و نشستن عادت می کنید.

هر ساعت یک بار حرکات کششی انجام دهید

انجام حرکات کششی باعث می شود تا فشار وارده به گردن و ماهیچه های شانه و کتف کم شود. عضلات و بافت های این قسمت ها تقویت شوند و جریان خون و اکسیژن بهتر و بیشتر در بدن گردش داشته باشد.

 چانه را به گردن نزدیک کنید

خم کردن سر و نزدیک کردن چانه به گردن باعث کشش ماهیچه های انتهای جمجمه و زیر گردن و بافت های اطراف آن ها می شود. این حرکت را به صورت زیر انجام دهید:

 • به پایین نگاه کنید و چانه را به گردن نزدیک کنید.
 • چانه تان باید به گودی گردن برسد. ۱۵ ثانیه در این حالت بمانید.
 • بعد سر را به آرامی به عقب برگردانید. ۱۵ ثانیه در این حالت بمانید.
 • این حرکات را سه بار تکرار کنید.

کشش ماهیچه های شانه و استخوان کتف

اصلاح قوز

با انجام مراحل زیر برای یک کشش درست باعث می شوید تا ماهیچه های گردن و جناغ سینه تقویت شوند.

 • سرتان را به طرف راست برگردانید به طوری که کشش را در سمت چپ گردن احساس کنید. می توانید با دست راست سر را بگیرید تا این کشش قوی تر شود. ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.
 • به آرامی به حالت اول برگردید.
 • این کار را با گردش سر به طرف چپ تکرار کنید. برای این طرف هم تا ۳۰ بشمارید.
 • برای هر طرف ۳ بار این حرکت را تکرار کنید.

این حرکت را موقع خواب انجام دهید

 • در حالی که یک بالش متوسط زیر سرتان گذاشته اید به پشت روی یک سطح سفت دراز بکشید.
 • چانه را به گردن نزدیک کنید تا چانه به گودی گردن برسد. ۲۰ ثانیه در این حالت بمانید.
 • این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

این آسانای مهم یوگا را حتما انجام دهید

اصلاح قوز

این حرکت یوگا تاثیر خوبی برای کل بدن دارد. روی زانوها و دستان خود درست مثل شکل قراربگیرید. این حرکت باعث قوی شدن دست ها، گردن، و تصحیح ناهمخوانی های ستون مهره ها می شود.

سپس سعی کنید پشت خود را خمیده به بالا بکشید. درست مثل گربه. در این حالت عضلات شکم را کاملا تو بدهید. ۵ ثانیه کافی است.

حالا همان طور که عضلات شکم را سفت نگه داشته اید از ناحیه قوس کمر بدن را تو ببرید و سر و کفل را به بیرون ببرید. این حرکت یکی از آساناهای اصلی یوگا است که بعد از مدتی تاثیر روحی جسمی آن را روی خود مشاهده می کنید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید.

در صورت لزوم از تصحیح کننده های درست ایستادن طبی استفاده کنید

اصلاح قوز

چه جوان چه میانسال اگر در بیشتر مواقع احساس می کنید در حالت درست قرار نمی گیرید به منظور جلوگیری ازقوز کردن و فشار به ستون مهره ها و اعضا داخلی بدن و اصلاح حرکات نشستن و ایستادن و  اصلاح قوز می توانید از کمربندهای طبی خاصی که به این منظور تهیه شده استفاده کنید. به این ترتیب کتف و شانه، ستون مهره و کمر در حالت درستی قرار می گیرد. بعد از مدتی استفاده از این نوع کمربندها، نحوه نشستن و ایستادن شما تصحیح می شود و بدون آن هم همیشه اندام تان در موقعیت درست و صحیح قرار دارد. برای انتخاب این کمربندها حتما از یک ارتوپد کمک بگیرید.

روند گوژ پشتی یا همان قوز کردن در نتیجه سال ها بی توجهی به نحوه ایستادن و نشستن در جوانی اتفاق می افتد که در میانسالی شدت می گیرد. اگر به اندام خود اهمیت می دهید حرکات اصلاحی این مقاله برای  اصلاح قوز را انجام دهید تا همیشه جوان تر و سالم تر از سن شناسنامه ای تان باشید.

 


منبع:نت نوشت(پوران ریاضی پور)

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

 • مقالات
 • دکتر
 • بیمارستان
 • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد