آیا واقعا آب گرم و لیمو سم زدایی می کند یا شایعه ای بیش نیست؟!


تاریخ :جمعه,۱۴ مهر ۱۳۹۶
تعداد بازدید :1487


آیا شما جزء آن دسته افرادی هستید که صبح خود را با آب گرم و لیمو شروع می کنند؟ آیا تصور می کنید این نوشیدنی قابلیت از بین بردن سموم بدن شما را دارد؟

سال های سال است که بسیاری از مردم با خیال اینکه آب گرم و لیمو خاصیت سم زدایی دارد روز خود را با این نوشیدنی آغاز می کنند. باوری نشأت گرفته از صحبت های برخی پزشکان که از این نوشیدنی به عنوان محرکی که موجب فعالیت بیشتر کبد برای خارج کردن سموم از بدن می شود یاد می کردند. این در حالی است که قائل شدن ویژگی سم زدایی برای ترکیب آب گرم با لیمو کاملاً بی معنا است.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان استرالیایی، هیچ گونه شواهدی مبنی بر نقش این نوشیدنی ها در سم زدایی یافت نشده است. اگرچه آب گرم همراه با لیمو مزایای بسیاری از جمله: افزایش ویتامین C، کاهش کالری و جلوگیری از خشکی بدن را به دنبال دارد؛ اما نقشی در کاهش میزان سموم بدن انسان ایفا نمی کند.

به گفته محققان: به صورت طبیعی در بدن ما میزانی از سم وجود دارد که زندگی مدرن و افزایش آلاینده های محیطی و شیمیایی موجب بیشتر شدن سطح چنین ترکیباتی گشته است. با این وجود، ساختار بدن ما به شکلی است که به تنهایی می تواند این سموم را دفع کند. در واقع، کبد ما از این قدرت برخوردار است که با تولید آنزیم هایی مشخص بدن را از وجود سموم مختلف پاک کند.

بنابراین، محصولاتی تحت عنوان سم زدا که در بازار به وفور یافت می شوند یا نوشیدنی های مانند آب گرم و لیمو هیچ نقشی در سم زدایی ایفا نمی کنند؛ و تنها باعث بروز نوعی گمراهی در سیستم سم زدایی بدن می شوند و این فرآیند را به تعویق می اندازند.


منبع:سلامت نیوز

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد