کشفی جدید برای تصفیه آب آشامیدنی


تاریخ :جمعه,۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
تعداد بازدید :943


روش مشترک در بسیاری از شیوه‌های کنونی تصفیه آب و حذف آلاینده‌ها از آن بر استفاده از فیلترهای مکانیکی تکیه دارد که پس از مدتی بافت و یا غشای آنها مسدود می‌شود و لازم است هر چه زودتر تعویض شوند.

محققان دانشگاه پرینستون اینک موفق شده‌اند راهی برای حذف آلاینده‌ها از آب پیدا کنند که به جای تکیه بر این شیوه مکانیکی، مواد شیمیایی کار سالم‌سازی آب را انجام می‌دهند. این کار از طریق تزریق گاز CO2 برای تغییر شیمیایی آب و جدا کردن ذرات زائد بر اساس بار الکتریکی آنها صورت می‌گیرد.
این سیستم ساده و کم‌هزینه، متشکل از یک لوله رزین سیلیکونی است که به دو کانال تقسیم می‌شود. از آن‌جا که رزین سیلیکون در مقابل CO2 نفوذپذیر است، گاز فشرده می‌تواند یکی از دیواره‌های لوله وارد شده و به داخل آب وارد شود که چنین تعاملی باعث تغییر شیمیایی آب و اسیدی‌تر شدن آن، و ایجاد یون‌ها یا ذرات باردار می‌شود.
در این روند، یکی از این یون‌ها اتم هیدروژن با بار مثبت است که بسرعت در آب تحرک نشان می‌دهد و دیگری مولکول بی‌کربناتی با بار منفی است که حرکتی آهسته‌تر دارد. این جنبش مولکولی سبب ایجاد میدان الکتریکی کوچکی می‌شود و طی فرایند شیمیایی حاصل از آن، آب و ذرات زائد از دو انشعاب جداگانه خارج می‌شوند.


منبع:بهداشت نیوز

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


پاسخ
avator
محمود عزیزی
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۷:۰۹


  star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
  مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
  هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد