گران ترین ملک جهان در جنوب شهر تهران که هوش از سرتان می برد + عکس ها


تاریخ :شنبه,۳۱ فروردین ۱۳۹۸
تعداد بازدید :851


یکی از گران ترین خانه های جهان در ایران و شهر تهران قرار دارد. خانه ای که نه خیلی بزرگ است و نه امکانات خاصی دارد.

خانه گرانقیمت

بلکه به خاطر اشیای باستانی که در معماری خانه به کار رفته، پروفسوری به نام پوپ در دهه ۴۰ در مقاله ای که به بررسی هنرهای ایران پرداخته بود این خانه را ارزشمندترین خانه جهان نامیده است. این خانه در اختیار یک استاد با ذوق دانشگاه تهران به نام استاد محسن مقدم پسر احتساب الملک، شهردار دوره ناصرالدین شاه بوده است و چون به حوزه باستان شناسی و آثار تاریخی علاقه زیادی داشته، آثار باستانی که به غارت می رفته و یا فروخته می شده و در آستانه تخریب بوده، را جمع آوری می کرده و در خانه اش از آنها نگهداری می کرده است و قصد داشته با حفظ آنها بخشی از میراث فرهنگی در حال تخریب را برای همیشه حفظ کند.

استاد مقدم جز اولین باستان شناسان ایرانی بود که به همراه اساتید باستان شناسی در محوطه های تاریخی فعالیت می کرد. او و همسرش سال ها خانه ای را ساختند که از همه نظر منحصر به فرد بود. چون در جای جای خانه یک اثر باستانی و یک هنر می بینید. از هنر باغ های ایرانی و ژاپنی گرفته تا معماری فرنگی و قاجاری. از کنار هم گذاشتن کاشی ها تا جمع کردن آثار باستانی.

class="abor"

تا وقتی صاحبخانه در قید حیات بود، اگر کسی حلقه بر در می زد، غلام حسن، سرایدار پیر و وفادار خانه، در را به رویش باز می کرد او در این خانه باغبانی و آشپزی می کرد بعد از فوت اهالی خانه او این خانه را به رسم امانت نگه داشت و سپس به دانشگاه تهران سپرد تا از آن به بعد آنها از خانه و وسایلش نگهداری کنند. حالا درهای این خانه به روی همه مردم باز است خانه ای که باید برای رسیدن به آن از صحن سرایدار گذشت. آب زلال جاری شده در حوض و جوی ها بازدیدکنندگان را به سمت حیاط می کشاند حیاطی که در روزهای بهار گل های زیادی دارد و همه را متعجب می کند که چنین خانه ای در خیابان شلوغ امام خمینی قرار دارد. چون وقتی وارد خانه می شوی دیگر سر و صدای خیابان را نمی شنوی بلکه حیاطی را می بینی که ساکت است و می شود یک جای دنج در گوشه ای به تماشا نشست. بخشی از این خانه را استاد مقدم با صدف های دریایی تزئین کرده. بخشی دیگر را از کاشی هایی که از گوشه و کنار پیدا کرده چنان نقش داده که در نگاه اول فکر می کنید اینجا باید یک عمارت باشد. اما خانه استاد مقدم از نظر زیبایی کم از یک عمارت ندارد.

عتیقه

این را وقتی به در و دیوار خانه و ویترین اشیا نگاه کنید هم متوجه می شوید. اگر به حوضخانه رفتید کاشی زرین فام را هم که استاد مقدم روی دیوار نصب کرده ببینید. اصلاً به خاطر همین کاشی است که به اینجا گران ترین خانه می گویند. چون اشیای باستانی این خانه مثل همین کاشی آنقدر با ارزش است که قیمت ندارد. مثل هدایایی که استاد از افراد مختلف گرفته است و یا مجموعه پارچه ها و قلمدان ها. خانه موزه مقدم به تنهایی یک موزه باستان شناسی مهم است موزه ای که هنوز هم خیلی از دانشجویان را برای تحقیق به سمت خود می کشاند.


منبع:فرانگر

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد