دخترخوشنویسی که 3 سرزمین ایران را به‌باد داد! - تاریخ و تمدن


تاریخ : جمعه,۱۸ اسفند ۱۳۹۶ تعداد بازدید :329

رکنا: یک پژوهشگر تاریخ قاجار به تشریح ابعاد فرهنگی «ام سلمه، خوشنویسی از دوره قاجار» پرداخت.

دخترخوشنویسی که 3 سرزمین ایران را به‌باد داد!

به گزارش رکنا، فاطمه قاضیها در نکوداشت زنان واقف در تاریخ ایران در موزه ملی ملک درباره «ام سلمه، خوشنویسی از دوره قاجار» که عمر بسیاری نیز داشت، اظهار کرد: بیشتر زنان ایران در حوزه هنر Art به شاعری گرایش داشتند کما اینکه در این حوزه نیز با محدودیت‌هایی مواجه می‌شدند و به همین دلیل تعداد شعرای زن ایرانی در قیاس با مردان کم است. البته اگر می‌توانستند با دربار ارتباط برقرار کنند مسلماً قدعلم می‌کردند، به طوریکه بیشتر دختران قاجار شاعر بودند.

وی ادامه داد: ام‌سلمه در قرن 13 و 14 به عنوان شاعر و خوشنویس شناخته می‌شود، او از یک مادر گرجستانی و پدر او فتحعلی شاه قاجار بوده است، که از این مادر گرجستانی یک پسر به دنیا می‌آید و ام‌سلمه بعد از آن به دنیا آمده است و برادر ام‌سلمه بعد از عباس‌ میرزا شجاع‌ترین فرزند فتحعلی‌شاه شناخته می‌شود.

قاضیها با اشاره به اینکه ام‌سلمه هنر خطاطی را از آقا زین‌العابدین اصفهانی فرا گرفت، گفت: استاد زین‌العابدین اصفهانی نیز عمر طولانی داشت و در دوران پادشاهی ناصرالدین شاه نیز زنده بود و چون در این دوران صنعت چاپ وارد ایران شد به نوعی می‌توان زین‌العابدین اصفهانی را آخرین استاد خط نسخ در دو سه دهه اخیر عنوان کرد. او بیش از 100 سال عمر کرد.

وی در توضیحات بیشتر از هنرهای تذهیب و خوشنویسی ام‌سلمه که مهارت بالایی داشت به روایتی از اعتمادالسلطنه گریزی زد و گفت: اعتمادالسلطنه در کتابی که درباره بیش از 900 زن نیکوکار از صدر اسلام نگاشته؛ آورده‌ است، ام‌سلمه خط نسخ را به خوشی می‌نگاشت و قرآن خطی او مرغوب بود.

قاضیها با بیان اینکه به دلیل سکنی ام‌سلمه در کرمانشاه که نزدیک عتبات عالیات در عراق بود، بیشتر نسخ خطی او به آستان ائمه در این کشور اهدا و وقف شده است، گفت: ولی از آثاری که از او در ایران به یادگار مانده است مربوط به نسخ خطی دعای صباح امیرالمومنین (ع) است که در سال 1255ق. کتابت شده است و همچنین تحریر یک قرآن در سال 1302 ق. است و در مجموع 5 اثر از ام‌سلمه در کاخ گلستان و 2 اثر دیگر او نیز در موزه ملک و آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

گفتنی است در دوره پادشاهی فتحعلی شاه قاجار، از دست رفتن بخش‌های از آذربایجان، گرجستان و ارمنستان، در عهدنامه‌های ترکمانچای و گلستان به واسطه شکست در نبرد با روسیه به ایران تحمیل شد


منبع: رکنا

برچسب ها :


این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. چند تمرین برای درمان افتادگی سینه ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده فریز کردن لیمو :پس از خواندن این مقاله همه لیمو هایتان را فریز خواهید کرد


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد