سر ریز شدن 5 سد عراق به سمت ایران / فاجعه ای دیگر در راه است ؟+ عکس


تاریخ :پنجشنبه,۲۲ فروردین ۱۳۹۸
تعداد بازدید :1862


وزارت منابع آب عراق با بیان اینکه بزرگترین سدهای عراق در آستانه پرشدن کامل هستند، از ساکنان اطراف رودها خواست به هشدارهای این وزارتخانه توجه کنند.

سر ریز شدن 5 سد عراق به سمت ایران / فاجعه ای دیگر در راه است ؟+ عکس

به گزارش رکنا، عون ذیاب ، سخنگوی این وزارت خانه عراقی سه شنبه (۲۰ فروردین) در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که میزان آب ذخیره شده در مخازن سدهای بزرگ عراق به حداکثر ظرفیت خود رسیده است.

او گفت که میزان آب سد دوکان ، واقع در منطقه کردستان عراق هفت میلیارد متر مکعب است و این سد تقریبا پرشده است.

در همین راستا، حمه طاهر جلال ، رئیس سد دوکان به شبکه روودآو گفت که تنها یک متر باقی مانده است تا ظرفیت آبی این سد کامل شود. برای اولین بار است که این سد عراق از زمان ساخت آن در سال ۱۹۵۹ به طور کامل پر می شود.

سخنگوی وزارت آب عراق به وضعیت سایر سدهای این کشور نیز اشاره کرد و گفت که مخازن سدهای دربند خان و حمرین واقع در شمال بغداد نیز تقریبا پرشده است.

ذیاب در مورد سد موصل نیز گفت که آب سد موصل که بزرگترین سد عراق و گنجایش ظرفیت ۱۱ میلیارد متر مکعب را دارا است، به نُه میلیارد م.م رسیده است.

سخنگوی وزارت آب عراق با بیان اینکه اوضاع در سدهای عراق تحت کنترل است، به ساکنان و مجاوران رودخانه ها و آبراهه ها هشدار داد و از آن ها خواست که با دولت و مقامات محلی هماهنگ باشند.

عزام علوش ، کارشناس محیط زیست عراق نیز اوضاع سد موصل را خطرناک خوانده است. او به خبرگزاری فرانسه گفت که این سد ساخته شده از گچ، نیاز دارد که شکاف های ایجاد شده در آن به صورت منظم با بتون تزریق شود.

این کارشناس هشدار داد در صورتی که این کار انجام نشود، منجر به فاجعه در عراق خواهد شد. او گفت که اگر سد موصل فرو بریزد، سیلی به ارتفاع پنج متر مناطق پایین دست را ویران خواهد کرد.

در پی بارندگی های اخیر در عراق، ترکیه و ایران که سرشاخه های برخی از رودها در این دو کشور است، صدها خانواده عراقی در استان جنوبی میسان مجبور به مهاجرت شده و دو هزار نفر دیگر در معرض خطر سیلاب قرار دارند


منبع:رکنا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد