پشت پرده علت درگیری فیزیکی معلم مدرسه با دانش آموز تهرانی / چه کسی باعث حادثه خونین شد


تاریخ :سه شنبه,۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
تعداد بازدید :614


حوادث رکنا: درگیری های لفظی یا فیزیکی به طور معمول بین دو یا چند نفر رخ می دهد که رفتار یا گفتار متناقضی نسبت به یکدیگر داشته باشند. رفتاری که هریک دیگری را متهم به اشتباه و اعمال خودش را درست تلقی می کند. اگر غیر از این حالات باشد به طور حتم یکی از طرفین درگیری مبتلا به اختلالات روانی است.

درگیری در مدارس هم یکی از مصادیق تنش ها و تنبیهاتی است که یا از سوی دانش آموز یا از طرف معلم اعمال می شود. اما به راستی در دوئل ها و درگیری میان دانش آموزان و معلمان کدام یک مقصرند؟!

درگیری در دوران مدرسه اغلب در سنینی رخ می دهد که دانش آموزان بخصوص پسرها از سن 14 سالگی عبور کرده و به این باور رسیده اند که شخصیت مستقل و مردانه ای دارند. غرور سراپای آنها را فرا گرفته و به اصطلاح دوست ندارند کسی آنها را مورد تمسخر قرار دهد و تمایلی نیز به شنیدن حرف زور ندارند. با اولین برخورد سینه ستبر می کنند، صدایشان را در گلو می اندازند و اعتراض شان را علنی تر از قبل ابراز می کنند و از اینکه اطرافیان، آنها را فردی قدرتمند ببینند سرمست می شوند.از آن سو معلم ها هم تمایلی ندارند که اجازه خودنمایی و عرض اندام به این گونه دانش آموزان بدهند و احساس می کنند که اگر با اولین گستاخی برخورد نشود، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود. اما به صراحت می توان گفت این رابطه و بروز چنین رفتارهایی نتیجه برخوردهای غیراصولی برخی از معلمان است که در ادوار گذشته و سینه به سینه آموخته اند که دانش آموز مغرور و پرخاشگر باید در نطفه خفه شود. حال آنکه اگر شیوه های تربیتی آموزش و پرورش در میان معلم ها تغییر کند و آنها با اصول مختلف روانشناسی بیش از پیش آشنا شوند کمتر شاهد برخوردهای فیزیکی میان دانش آموزان و معلم ها خواهیم بود و بدتر اینکه برخی از همین معلم ها به جای برخورد با تخلف دانش آموز با خود شخص برخورد می کنند حال آنکه اگر معلم راهکاری مناسب در نظر داشته باشد، هم مانع تکرار تخلف می شود و هم غرور شخصی دانش آموزان خدشه دار نمی شود و هم کلاس درس تبدیل به میدان جنگ نخواهد شد.

البته در این میان نمی توان منکر نقش تأثیرگذار خانواده ها شد. بی تردید شخصیت و تربیت کودکان در سنین زیر 7 سالگی یعنی زمانی که هنوز به مدرسه نرفته شکل می گیرد و سهم خانواده ها بیشتر از سایر عوامل است. پس از آن هم جامعه در کنار مدرسه دانش آموز را هدایت می کند و شخصیت فرد تکامل می یابد.بنابراین اگر دانش آموزان در مواجهه با سه ضلع مثلث شخص، خانواده و جامعه بدرستی هدایت شود وضعیت نگران کننده پرخاشگری و غرور کاذب در میان آنها تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

ماجرای تنبیهی که خبرساز شد

دو هفته قبل خبر تنبیه یک دانش آموز پسر از سوی معلم مدرسه ای در غرب تهران بازتاب گسترده ای داشت. در این حادثه خانواده دانش آموز مدعی بودند که تنبیه شدید معلم باعث آسیب جدی به چشم فرزندشان شده است. چند روز پس از انتشار این خبر معلم مدرسه تماس گرفت و جزئیات این ماجرا را به گونه دیگری تعریف کرد.

او در رابطه با این حادثه می گوید: آن روز پس از پایان کلاس در حال صحبت کردن با دانش آموزان بودم که متوجه شدم دو دانش آموز در حال صحبت کردن هستند. چند مرتبه به آنها تذکر دادم اما توجهی نکردند، پس از آن یکی از آنها را به بیرون کلاس هدایت کردم اما او به من حمله کرد که با وساطت ناظم مدرسه برخوردی صورت نگرفت پس از آن او مدام با صدای بلند به من توهین می کرد و ناسزا می گفت تا اینکه ناچار شدم دو سیلی به او بزنم که همین دو ضربه باعث شد عینک از روی چشمانش به زمین بیفتد. وی با عصبانیت با مشت به آیینه داخل راهرو مدرسه کوبید و وقتی برگشت دیدیم که چشم اش خونریزی می کند البته بابت مشتی که به آیینه زده بود بخشی از دستش هم آسیب دید. حالا من نمی دانم که خونریزی چشم اش ناشی از سیلی من بوده یا براده های آیینه ای که خودش به آن ضربه زده بود. در هر صورت من مشتی به صورت دانش آموز نزدم.

این در حالی است که خانواده پسر دانش آموز مدعی هستند که ضربه مشت معلم بر صورت فرزندشان باعث شکستگی قاب عینک و پارگی

بخش هایی از عنبیه چشم شده است.حال باید منتظر ماند و نظر کارشناسان سازمان پزشکی قانونی را شنید تا مشخص شود کدام روایت به واقعیت نزدیکتر است...

روش های تجربی گذشته منجر به برخوردهای فیزیکی می شود

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این باره می گوید: وقتی از مدرسه صحبت می کنیم یعنی محیطی که علاوه بر اهمیت، شاخصه های دیگری همچون سلامت را نیز دارد که کودکان و نوجوانان ما در آن رشد می کنند و انتظار می رود در چنین محیطی نظم و جدیت همراه تعلیم و تربیت به بهترین حالت برقرار باشد. اما آنچه که برقراری نظم را تثبیت می کند روابط و تعامل میان اولیای مدرسه، دانش آموزان و خانواده ها است که تقویت روابط انسانی بر مبنای احترام متقابل و حقوق شهروندی می تواند به کاهش تنش های احتمالی کمک کند.

وی در ادامه تصریح می کند: نکته حائزاهمیت مدیریت صحیح این محیط است که از چند زاویه قابل بررسی است. نخست بحث شناخت و آشنایی با اصول روانشناسی از سوی معلمان، ناظم ها و مدیران مدارس است. در عصر حاضر اگر این شناخت به حد کافی وجود نداشته باشد الگوهای تجربی قبلی مبنا قرار می گیرد. دومین مسأله توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان است که باید اولیای مدرسه آن را مدنظر قرار دهند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان می کند: شرایط خانواده دانش آموزان باید از سوی مسئولان مدرسه مورد واکاوی قرار گیرد، چراکه اگر دانش آموزی شرایط خانوادگی مناسبی نداشته باشد در ادامه می تواند به مسیرهایی چون ناسازگاری، تنبلی، خشونت طلبی و بی نظمی ختم شود از این رو بهتر است واحدهای مددکاری در مدارس وجود داشته باشند تا جلوی بسیاری از رفتارهایی که به خشونت و برخوردهای فیزیکی ختم می شود گرفته شود. نکته چهارم هم آگاهی از مهارت های ارتباطی است که این امر هم می تواند به کاهش خشونت در مدارس کمک شایانی کند.

موسوی چلک در پاسخ به این سؤال که آیا در مدارس، بحران هایی چون برخوردهای فیزیکی بخوبی مدیریت می شود یا خیر، می گوید: اتفاقاً افرادی که با دانش آموزان در ارتباط هستند باید بخوبی با مدیریت بحران آشنا باشند تا در صورت لزوم بتوانند بهترین رفتار را داشته باشند. حتی به طورکلی باید بدانند که از ابتدای یک مشاجره یا برخورد چه کارهایی را انجام دهند که کار به تنش یا درگیری فیزیکی نینجامد. به هرحال دانش آموزان پسر در دوران بلوغ علاقه زیادی به ابراز وجود دارند و ممکن است به هر کنشی واکنش نشان دهند و در برخی مواقع این واکنش ها به درگیری فیزیکی، ضرب و جرح و حتی قتل ختم شود چه بسا بارها شاهد بوده ایم که دانش آموزی به سبب آنکه فکر کرده معلم اش غرورش را خرد کرده او را به قتل رسانده است.این روانشناس در جواب به این سؤال که چرا اخلاق در مدارس تنزل پیدا کرده و دانش آموزان تا این حد اجازه پیدا کرده اند که به معلمان شان توهین کنند، تأکید می کند: این موضوع محدود به مدارس نیست مربوط به جامعه است که اخلاق در آن تا حد زیادی دچار اضمحلال شده است. وقتی در همه جا شاهد افول اخلاق هستیم این مسأله به مدارس و دانش آموزان هم سرایت می کند. بنابراین اگر می خواهیم جایگاه درستی در محیطی مثل مدارس داشته باشیم ابتدا باید اخلاق را در جامعه مان تقویت کنیم.

جدیت و سختگیری تنبیه بدنی نیست

فریبا همتی، معلم و روانشناس درباره وضعیت روابط معلم ها و دانش آموزان می گوید: در حال حاضر با توجه به اینکه دانش آموزان اطلاعات متعددی را از طریق خانواده، ماهواره، اینترنت و حتی فیلم ها و کارتون های جدید به دست می آورند، احساس می کنند که می توانند همانند دانش آموزانی که مثلاً در فیلم ها دیده اند رفتار کنند و هرگاه خواستند از کلاس خارج شوند و هرزمانی که دوست داشتند از رفتار معلم شان انتقاد کنند.

نکته بعدی فشارهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی است که امروزه خانواده ها با آن درگیر هستند و همین مسأله باعث شده تا اضطراب ها و واکنش های شان را به محیط خانه بروز دهند و بچه ها هم به مرور تحت تأثیر این فضا قرار گرفته و آن را به محیط مدرسه وارد می کنند.

وی در ادامه می افزاید: حتی وقتی می بینند که خانواده هایشان از مسائلی انتقاد و گله می کنند، به این باور می رسند که آنها هم هر وقت تمایل داشتند دست به نقد بزنند و گله کنند بی آنکه بدانند هر نقد یا کلام جا و زمانی دارد و همین موارد باعث می شود که وضعیت کلاس های درسی بخصوص در سنین بالاتر به فضای تنش آلود بدل شود.

همتی در پاسخ به این سؤال که چرا حجب و حیا در میان دانش آموزان این دوره نسبت به نسل های گذشته تا حد زیاد کاهش یافته می گوید: دلایل متعددی برای این مسأله وجود دارد؛ اول اینکه در ادوار گذشته تعداد افراد تحصیلکرده در خانواده ها زیاد نبود و معلم به عنوان یک فرد تحصیلکرده و باسواد نزد دانش آموزان از جایگاه والایی برخوردار بود اما امروزه وقتی دانش آموز با تعداد افراد تحصیلکرده در خانواده اش مواجه می شود و در بسیاری از مواقع احساس می کند که به عنوان مثال اطلاعات پدر یا مادرش از معلم اش بالاتر است دیگر معلم آن جایگاه سابق را ندارد. مسأله دیگر مباحث آموزشی است که می توانست از سنین دبستان به دانش آموزان آموخته شود که احترام به بزرگتر و معلم را در اولویت قرار دهند اما در حال حاضر شاهدیم که بسیاری از دروسی که جنبه آموزنده برای دانش آموزان داشته از کتاب های درسی حذف شده است.این روانشناس تصریح می کند: یکی دیگر از مشکلات کنونی دانش آموزان که منجر به خشونت می شود، شب بیداری آنها بواسطه استفاده از اینترنت، ماهواره و استفاده از گوشی تلفن همراهشان است که معمولاً بسیاری از آنها را با مشکلات عدیده ای چون بی حوصلگی و خشونت مواجه کرده است.این معلم در جواب این پرسش که آیا سختگیری در گذشته بهتر بود یا آسانگیری فعلی، خاطرنشان می کند: به اعتقاد من سختگیری بدون تنبیه بدنی کارسازتر بود. در حال حاضر آسانگیری برای دانش آموزان آنها را بدعادت کرده؛ از نمره دادن که تبدیل به ارزیابی خوب و بد شده گرفته تا رفتارهایی که معلم ها باید مدنظر داشته باشند که دانش آموزی نرنجد، همه به نوعی باعث شده تا هیچ دانش آموزی طعم سختگیری و جدیت را نچشد و مستقل بار نیاید البته بازهم تأکید می کنم، جدیت و سختگیری لزوماً تنبیه بدنی نیست.


منبع:رکنا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد