برادرم رفتار های زننده ای با من دارد/ اودرخواست های نامربوط ازمینا می کند و ..


تاریخ :جمعه,۹ تیر ۱۳۹۶
تعداد بازدید :4080


رکنا: رویا هستم دختری 12 ساله‌ام، یک برادر 20 ساله دارم که رفتارهای زننده ای دارد.

برادرم رفتار های زننده ای با من دارد / او درخواست های نامربوط از مینا می کند  و ...

تا کاری را بر خلاف میلش انجام می‌دهم و در برابر خواسته های نامربوط او جواب منفی می دهم عصبانی می‌شود و من را کتک می‌زند. معدلم از 19/80 به 16/94 رسیده است، چند بار هم تصمیم به خودکشی گرفتم که جرئتش را نداشتم.


در ارتباط با همین مطلب بخوانید :زن برادرم رفت و آمدهای مشکوک داشت او را به خارج از شهر بردم و ...+عکس


 

سلام. شرایط ناراحت کننده‌ای داری و طبیعی است که در این شرایط احساس عصبانیت کنی و به این فکر کنی که برادرت نیازها و خواسته‌هایت را نمی فهمد و به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهد و احساس کنی مستحق این بدرفتاری‌ها نیستی.

خیلی از دخترها و پسرهایی که در سن و سال تو هستند مثل تو از این مسئله شاکی هستند که خواهر یا برادر بزرگ ترشان دائم به آن‌ها دستور می‌دهد، دائم انتقاد و سرزنش می‌کند و حتی بدتر از این‌ها دائم کتکشان می‌زند. این بدرفتاری‌ها طبیعی نیست و به‌هیچ‌عنوان نباید وجود داشته‌باشد؛ اما تو می‌توانی به جای این که به خودت آسیب بزنی و اوضاع را بدتر کنی از راه‌های بهتری برای کم‌کردن این بدرفتاری‌ها استفاده کنی.

راه‌های مختلفی برای مقابله با پرخاشگری برادرت داری:

* یک راه برای کم‌کردن کتک‌کاری های برادرت این است که به بحث ادامه ندهی. هر وقت دیدی سرزنش، توهین یا تهدید شروع شد، صحبت‌کردن را قطع کن. این کار باعث می‌شود کمتر از نظر روحی و جسمی آسیب ببینی.

* وقتی علایم عصبانیت مثل داد زدن، حالت حمله به خودگرفتن و توهین را در برادرت دیدی بهتر است به جای درگیرشدن در بحث و جواب حرف‌هایش را دادن رفتار و حرکاتش را توصیف کنی تا از کتک‌کاری برادرت جلوگیری کنی مثل این که بگویی می‌دانم که حرف‌هایی برای گفتن داری اما حالتت بیشتر شبیه آدم‌هایی است که خیلی عصبانی‌اند و می‌خواهند حمله کنند، فکر نمی‌کنم این کار به‌نفع هیچ کداممان باشد پس بهتر است الان چیزی نگویم و بعد که حالمان بهتر بود درباره‌اش صحبت کنیم.

* ممکن است برادرت با توجه به این که فاصله سنی زیادی با تو دارد نیاز داشته باشد که جایگاهش مورد تایید قراربگیرد و دیده بشود یا این که احساس مسئولیت زیادی می‌کند و فکر می‌کند این‌طوری از شما محافظت می‌کند یا تحت تاثیر همین نوع رابطه با پدر و مادرت است و احساساتی مشابه شما را تجربه می‌کند؛ اما به جای صحبت درباره آن‌ها تو را به باد کتک می‌گیرد. دلیل برادرت هرچیزی باشد این حق را ندارد به شما آسیبی بزند؛ اما شما می‌توانی در کنار این که نمی‌گذاری با تو بدرفتاری کند، با احساسات منفی و نیازهایش همدلی کنی و با مشورت‌کردن، درددل‌کردن، محبت‌کردن، گفتن اهداف و برنامه‌هایت به او، از شدت احساسات منفی‌اش کم و رابطه بهتری را با او شروع کنی.

* به خودت یادآوری‌کن حرف‌ها و رفتارهای برادرت به معنای بد یا بی‌ارزش بودنت نیست. کتک‌زدن‌ها و پرخاشگری‌های برادرت به خودش هم آسیب می‌زند و دیر یا زود متوجه آن می‌شود؛ بنابراین این که شما خودت را نابود کنی با این نیت احتمالی که از او انتقام بگیری یا خوب‌بودن خودت را به او ثابت کنی بی‌فایده و ضررهایش بیشتر متوجه خودت است.

* اگر هیچ کدام از روش‌های گفته شده برای کم‌کردن رفتار نادرست برادرت کمک‌کننده نبود سعی کن از بزرگ ترهای اطرافت که فکر می‌کنی می‌توانند به تو کمک کنند، راهنمایی بخواهی یا اگر باز هم بی‌فایده بود و خودت را در معرض خطر و آسیب دیدی به مطب روان شناسی مراجعه کن و در نهایت می‌توانی به 123 که اورژانس اجتماعی کشور است زنگ بزنی و از حمایت‌هایشان استفاده کنی.


منبع:رکنا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد