چند کار ساده برای کنترل استرس


تاریخ :دوشنبه,۱۴ فروردین ۱۳۹۶
تعداد بازدید :1330


1. آدامس بجو

با توجه به مطالعات ، آدامس باعث کاهش اضطراب و برطرف کننده استرس می باشد.برخی از پژوهشگران معتقدند که این عمل ریتمیک باعث بهبود جریان خود به مغز می شود و برخی دیگر بو و طعم آدامس را موجب آرامش خود می دانند.

2. زیاد بیرون برو

وقت زیادی خارج از خانه باش حتی اگه نزدیک خونت باشی.اگر در یک طبیعت باشی یا یک کار خاصی را انجام بدی مثل چند دقیقه پیاده روی اونوقت تفاوت در خودت احساس می کنی.

3. از عطر اسطوخودوس استفاده کن

عطر اسطورخودوس  در درمان استرس ها، افسردگی، اضطراب، تنش های عصبی، سردرد و ترس و ... بسیار مفید است.

4. موسیقی گوش کن

طبق تحقیقات انجام شده  از سه چهارم افراد برای کاهش تنش و استرس و فشار روانی به موسیقی گوش می‌دهند و بیش از 80 درصد آنها این کار را موثر می‌دانند. صدا، صوت و موسیقی می‌تواند تاثیر زیادی برضربان قلب داشته باشد، زیرا قلب برای هماهنگی با آهنگ صدا، کندتر یا تندتر کار می‌کند. بهترین نوع موسیقی انتخابی برای به دست آوردن آرامش باید نوعی از موسیقی با 70 تا 80 ضرب دردقیقه باشد که در اصطلاح موسیقیایی به آن آندانته، آراجیو (Anadante-Adagio) گویند. این سرعت با سرعت ضربان قلب انسان برابر است. استرس باعث حالات متفاوتی درسیستم بدن انسان می‌شود و بدن واکنش‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهد. زمانی که استرس وارد می‌شود آدرنالین به داخل خون ریخته می‌شود و درنتیجه آن ضربان قلب و فشارخون بالا می‌رود، که درصورت طولانی مدت بودن آن بی‌خوابی و تحریک‌پذیری ایجاد می‌کند. با استفاده از صوت‌ها و موسیقی‌های سالم درزمان استرس می‌توان ترشح این هورمون را کاهش داد؛ درحالت دیگر درزمان استرس کبد به آزادسازی انرژی ذخیره شده به شکل گلیکوژن می‌پردازد و قندخون و کلسترول را بالا می‌برد و درنتیجه فعالیت سیستم ایمنی کاهش می‌یابد که با استفاده از موسیقی می‌توان به حفظ این انرژی ذخیره شده کمک کرد.(الو دکتر)

5. با خودت مهربان باش

مثبت فکر کردن باعث آرامش فکر می شود، که اين امر می تواند با تغييرات فيزيولوژيک که هنگام بوجود آمدن استرس اتفاق می افتد، مقابله کند، بسياری از استرس هايی که تجربه می کنيم از احساسات منفی اطرافمان ناشی می شوند.انديشيدن به اشخاص يا چيزهايی که به آنها عشق می ورزيم آثار خوبی را برجای می گذارد.

6. بطور صحيح تنفس کنيم

تنفس صحيح بايد به اين صورت باشد: دم(دادن هوا به ريه ها ) يک شماره، نگهداشتن نفس چهار شماره ، بازدم ( بيرون فرستادن هوا از ريه ها ) دو شماره .

7. نوشتن استرس

زمانی که در معرض استرس هستید درباره نگرانی های خود بنویسید اینکار موجب می شود تا استرس و اضطراب شما کاهش یابد.

8. به دوستت بگو

زمانی که شما احساس ضعف می کنید با یک دوست که مشکلات مشابه شما دارد در دل کنید اینکار موجب می شود احساس تنهایی نکنید.


منبع:پورتال پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد