داروهایی که باعث ایجاد اختلال در حافظه می شوند!!


تاریخ :یکشنبه,۲۹ اسفند ۱۳۹۵
تعداد بازدید :1365


استرس و اضطراب کلماتی هستند که در زندگی روزمره، برای توصیف حالات و احساسات بسیار استفاده می شوند به طور مثال، به هنگام سخنرانی در برابر جمع، به هنگام امتحان، به هنگام مشکلات مادی، تاُخیر سر یک قرار، …
اضطراب اگر کم باشد برای انسان ضرری ندارد بلکه نیاز هم هست. اما نکته مهم کنترل استرس است. برای توضیحات بیشتر با دکتر لایف همراه باشید...
متاسفانه امروزه از داروهای آرام بخش بدون نسخه پزشک به راحتی استفاده میشود که این داروها تاثیرات منفی بر حافظه دارد. در مصرف دارو های آرام بخش باید بسیار دقت شود . بعنوان مثال اگر با تاخیر به فرودگاه رسیده اید و از پرواز خود جا مانده اید و دچار اضطراب شده اید، نباید فورا از آرامبخش استفاده کنید ، زیرا که این اضطراب بصورت موقتی است و پس از اندکی از آن راحت میشود .


خطر مصرف بی‌رویه آرامبخش‌ها در جوامع روستایی:

متأسفانه امروزه در طاقچه‌های خانه‌های روستایی هم چندین داروی خواب‌آور و آرامبخش می‌بینیم که نشان می‌دهد مصرف بی رویه و خودسرانه این داروها در جوامع روستایی هم شایع شده است. افراد به جای مصرف آرامبخش‌ها و خوردن نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل قهوه و چای با گرفتن دوش آب گرم و خوردن ماست، بدن و ذهن خود را برای خوابی راحت آماده کنند.


در ارتباط با همین مطلب بخوانید :5 راه تقویت حافظه


 

آرامبخش‌ها موجب اختلال حافظه می‌شوند:

آرامبخش‌ها با تأثیری که بر فرایندهای ذهنی می‌گذارند، موجب دستکاری و اختلال در حافظه می‌شوند. از طرفی مصرف همزمان چندین داروی آرامبخش همراه الکل به دلیل تداخل دارویی علاوه بر تأثیر مخرب بر کلیه، در فرایندهای روانی نیز اختلال ایجاد می‌کند.بنابراین باید به جای واژه آرامبخش دنبال تعادل باشیم زیرا گاهی مصرف آرامبخش به صلاح فرد نیست.

کشیدن نقاشی اضطراب و افسردگیِ خفیف را از بین می‌برد:

در برخی اختلالات روانی هم، روان درمانی لازم است نه دارو، بنابراین گاهی کار درمانی به شکل یک نقاشی ساده می‌تواند اضطراب و افسردگی خفیف فرد را از بین ببرد. در گذشته به محض مشاهده علائم اختلال‌های روانی مانند پرخاشگری، بخشی از مغز را بر می‌داشتند. بعد از آن شوک الکتریکی متداول شد و بعد از آن تجویز داروها در بین روانپزشکان رایج شد که مصرف داروها عوارض جانبی زیادی در پی دارد.


منبع:پورتال پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد