این میوه قند دیابتی ها را بالا می برد


تاریخ :چهارشنبه,۸ اسفند ۱۳۹۷
تعداد بازدید :1908


دکتر 'محمد عسکرفراشاه' با برشمردن خواص این میوه بهشتی که از آن بعنوان یاقوت های قابل ستایش یاد می کند افزود: طرح های پژوهشی نشان داده که بالغ بر 760 نوع ژنوتیپ (ساختار ژنتیک) از این میوه شناخته شده است .

 

به گزارش بهداشت نیوز وی بهترین نوع انار را رسیده، بزرگ، دانه شیرین و شاداب آن دانست و گفت: طبیعت مطلق آن سرد و تر است و هر چه شیرین تر باشد به اعتدال نزدیک می شود.

وی با بیان اینکه انار جنبه غذایی پایینی دارد اما باعث تولید خون نیکو در بدن شده و خوش رنگی پوست را به دنبال دارد افزود: همچنین در مطالعات جدید، خواص حفاظت کننده کبد برای آن ذکر شده است.

این متخصص طب ایرانی، شحم انار (پرده های سفیدمیان دانه های انار) را درمان مناسبی برای کاهش چربی خون و بهبود کارکرد معده اعلام و تصریح کرد: تمام اجزای گیاه انار در قدیم مورد استفاده قرار می گرفته، پوست آن بعنوان ترکیبات رنگی در رنگرزی استفاده میشده و ریشه اش خاصیت ضدانگلی دارد.

دکتر عسکر فراشاه یادآور شد: پوست انار به علت ترکیبات تاننی درفرآورده های دهانی به صورت غرغره استفاده میشده است ضمن آنکه بعلت خواص سست کنندگی بافت معده در مصرف مداوم انار شیرین، بهتر است افراد با بیماری های گوارشی، انار را با پیه های آن به صورت آب لمبو میل نمایند.

وی همچنین گفت: خوردن دانه های انار با گلپر آن از زمانهای قدیم درمیان ایرانیان مرسوم بوده و برای کاهش عوارض گوارشی مفید و موثر است.

این متخصص طب ایرانی اضافه کرد: باید توجه داشت همراه دانه انار و مشتقات آن نظیر آب انار یا رب آن، نباید آب مصرف شود و همچنین در تهیه غذاها فقط زمانی به عنوان چاشنی از این ترکیبات استفاده شود که غذا از مرحله آبی وارد مرحله روغنی شده است.

استان یزد از قطب های اصلی انار کشور محسوب می شود و محصول آن از کیفیت بالایی برخوردار است، اواخر مهرماه و نیمه اول آبانماه، زمان فصل برداشت این محصول در استان یزد است.

انارهای نگه داری شده در انبارها و مکان های قابل نگه داری، این روزها در دسترس شهروندان است و گاهی بخشی از این محصول تا ماههای بعد هم قابل نگهداری و استفاده است.

انار با نام علمی (Punica granatum) از میوه‌های درختی است که دانه‌هایی قرمز، سفید و یا به رنگ‌ هایی بین این دو دارد، رنگ پوست آن نیز اغلب قرمز و گاه سیاه و یا تقریباً زرد است.

این درخت یکی از اولین گیاهان اهلی شده‌ و بومی مناطق شرق ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند می باشد، انار تقریبا در هر آب و هوایی و هرگونه خاکی می‌تواند رشد کند و میوه دهد، ولی آب زیاد در زمان رسیدن میوه باعث ترک خوردن آن میوه میشود. انار، گرمای زیاد با باد خشک و سرمای تا 10- درجه سانتی گراد را می‌تواند تحمل کند.

 


منبع:بهداشت نیوز

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد