میوه گل نسترن 20 برابر لیمو ویتامین سی دارد | مجله پادرا

میوه ای که 20 برابر لیمو ویتامین سی دارد!


تاریخ :دوشنبه,۲۲ مهر ۱۳۹۸
تعداد بازدید :593


میوه گل نسترن یا همان میوه گل سرخ همچنین حاوی ویتامین های A۱، B۱، B۲، B۳ و K است؛ از دیگر ترکیبات این میوه، پکتین؛ تانن؛ اسیدسیتریک و اسیدمالیک، فلاونوئیدها، رنگدانه های زرد و قرمز، اسانس و قند ها را می توان نام برد.

گل نسترن یک گل بسیار معطر و پرخاصیت است که در برخی از مناطق به عنوان گل تزئینی هم کاشته می شود، ولی بیشتر جنبه غذایی و دارویی دارد.

گل نسترن که با نام علمی rosa canina در کتاب های قدیمی به نام نسرین، نسترن و نستر نیز نامیده شده و یکی از گونه های وحشی رز است، طبیعت گرم و خشک دارد، گل نسترن درختچه برگ ریز کوچکی است که ارتفاع آن بین یک متر تا ۵ متر متغیر است و برگ هایی شامل ۵ تا ۷ برگچه دندانه دار به شکل بیضی کشیده دارد و گل های نسترن کوچک دارای پنج گلبرگ به رنگ های صورتی تا سفید (معمولاً صورتی کم رنگ) هستند، این گیاه بر روی ساقه هایش تیغ هایی کوچک و تیزی دارد که در بالا روندگی کمکش می کنند.

بوته نسترن، گونه ای مهاجم است و ممکن است جایگزین گیاهان بومی شده و تعادل زیستی منطقه را به هم بزند، بنابراین، هنگام کاشت تزیینی این بوته در یک محیط جدید، باید احتمال مزاحمت محیط زیستی در نظر گرفته شود؛ این گل زیبا و خوش عطر سرشار از خواص دارویی است و همچنین رب مخصوص خوراکی نیز از آن تهیه می شود که می تواند به عنوان جایگزین رب انار در غذا ها استفاده شود.

استفاده از میوه گل نسترن در قرون وسطی رواج داشت، میوه این گل که به آن میوه گل سرخ یا رز نیز گفته می شود، منبع طبیعی ویتامین C است که موجب کاربرد گسترده آن در مکمل های ویتامین طبیعی، چای و محصولات متنوع دیگر از جمله سوپ شده است که علاوه بر اینکه مکمل غذایی به شمار می آیند، به عنوان داروی ملین و ادرارآور نیز مصرف می شوند.

کاهش ویتامین C در این میوه بستگی به مقدار خرد کردن و ذرات این میوه دارد، به عنوان مثال در صورتی که میوه فقط نصف شود، میزان ویتامین C موجود در آن پس از یکسال و نیم نصف می شود، در حالیکه اگر خرد شود، پس از ۶ ماه صددرصد ویتامین C آن از بین می رود.

در بعضی منابع از میوه گل سرخ به عنوان غنی ترین منبع ویتامین C نام برده شده است؛ به طوری که در ۱۰۰ گرم آن، ۶۰۰ میلی گرم ویتامین C وجود دارد، در حالی که در ۱۰۰ گرم پرتقال فقط ۵۰ میلی گرم ویتامین C موجود است؛ بنابراین مقدار ویتامین C میوه نسترن، ۱۲ برابر پرتقال و ۳ برابر لیموترش است و حتی در برخی از منابع، مقدار ویتامین C موجود در ۱۰۰ گرم میوه نسترن را ۱۲۵۰ میلی گرم هم تخمین زده اند.

میوه گل نسترن یا همان میوه گل سرخ همچنین حاوی ویتامین های A۱، B۱، B۲، B۳ و K است؛ از دیگر ترکیبات این میوه، پکتین؛ تانن؛ اسیدسیتریک و اسیدمالیک، فلاونوئیدها، رنگدانه های زرد و قرمز، اسانس و قند ها را می توان نام برد.

در استان اردبیل و منطقه ارسباران، آش نسترن غذایی محبوب است، اهالی این مناطق برای پخت این آش، نسترن وحشی را خیس کرده و پس از سه روز از آب کش رد می کنند، آب آب کش شده را جوشانده و کف آن را می گیرند، سپس برنج را اضافه می کنند و بعد از این که برنج پخته شد، حبوبات پخته شده و میوه خشک را اضافه کرده و پس از ۱۵ دقیقه، رشته و روغن را اضافه می کنند، زمانی که رشته پخت، آش آماده مصرف است.

خواص میوه گل نسترن

ویتامین C یک مکمل غذایی است و برای جبران کمبود این ویتامین می توان از میوه این گل استفاده کرد؛ البته ممکن است مقدار زیادی از ویتامین C هنگام خشک کردن یا تهیه محصول از میوه گل نسترن از بین برود، بنابراین در صورتی که میوه این گیاه به صورت تازه مصرف شود، دارای مقدار زیادی ویتامین است که مستقیماً جذب بدن می شود؛ از طرفی میوه این گل، ادرارآور و مسهل است و از آن برای کاهش تشنگی، کاهش التهاب معده و نیز به عنوان طعم دهنده استفاده می شود.

نسترن مقوی دستگاه گوارش و تصفیه کننده خون

دمنوش میوه نسترن، مقوی معده است و اسهال، انقباض ماهیچه های معده و انگل روده را از بین می برد، دم کرده میوه گل نسترن تصفیه کننده خون است و برای درمان سنگ کیسه صفرا از آن استفاده می شود؛ همچنین جوشانده میوه نسترن دفع کننده کرم معده و درمان کننده حبس البول و سنگ کلیه است و برای درمان تورم کلیه و مجاری ادراری و درمان ورم مثانه از آن استفاده می شود، علاوه بر این ضدانگل و مخصوصاً ضدکرم اسکاریس است.

درمانی برای نقرس

نسترن تأثیر بسزایی در درمان نقرس دارد و برای بهبود شکستگی استخوان، ضمادی از برگ نسترن تهیه و آن را روی محل شکستگی قرار می دهند، علاوه بر این برای درمان نرمی استخوان و کمبود ویتامین C از میوه نسترن استفاده می شود و برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا از دم کرده میوه نسترن استفاده شود.

رفع بوی بد بدن با مصرف نسترن

همچنین نسترن سرعت جریان خون را در پوست افزایش می دهد و پوست را لطیف و خون ریزی سینه را درمان می کند و دم کرده برگ و گل آن برای شستشوی زخم و سوختگی ها استفاده می شود، همچنین نسترن بوی بد بدن را رفع می کند و افرادی که زیاد عرق می کنند باید بدن خود را پس از استحمام با دم کرده گل و برگ نسترن بشویند.

نسترن تسکین دهنده قلب و آرام بخش

دمنوش نسترن در درمان بیماری های قلبی مفید است، همچنین میوه نسترن سبب کاهش فشار خون می شود و دمنوش نسترن تپش قلب را رفع می کند، علاوه بر این میوه نسترن خاصیت آرام بخشی دارد و بی خوابی را برطرف می کند و برای رفع غم و اندوه نیز مفید است و مصونیت بدن را در مقابل بیماری ها افزایش می دهد.

گل نسترن کاهش دهنده قند خون است و در دوران نقاهت می توان از دم کرده میوه این گیاه استفاده کرد؛ همچنین برای ناراحتی های لثه و درد دندان از جوشانده این گیاه استفاده می شود؛ میوه این گیاه سرشار از کلسیم است.

به دگار محصول ساخته شده از نیش حشره و گل نسترن.

چون گل نسترن شیرین است حشرات را به خود جذب می کند، مخصوصاً حشره مخصوصی به نام سای نیپس Cynips که در نیش زدن، برجستگی های کوچکی پوشیده از تار و به رنگ سبز مایل به قرمز در گل به وجود می آورد که به نام به دگار Bedegar معروف است و خواص طبی مهمی دارد، مخصوصاً برای بیماران مسلول تقویت کننده بوده و مانع عرق کردن می شود وهمچنین مقدار آلبومین در ادرار را کم می کند، به دگار اثر آرام کننده اعصاب نیز دارد.

روش تهیه دمنوش میوه گل نسترن

سه قاشق غذاخوری میوه خردشده نسترن را همراه با آب جوش در قوری بریزید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فرصت دهید تا دم بکشد، سپس آن را صاف و میل کنید؛ این دمنوش را می توان روزانه سه بار مصرف کرد.

در چه موارد مصرف میوه گل نسترن ممنوعیت دارد؟

میوه گل نسترن قند خون را کاهش می دهد، بنابراین مبتلایان به دیابت باید در مصرف این دمنوش احتیاط کنند؛ همچنین استفاده از دمنوش میوه گل نسترن برای زنان باردار ممنوع است.

مصرف خوراکی میوه این گل، در صورتی که به مقدار کم مصرف شود، هیچ گونه مسمومیتی ایجاد نمی کند، ولی کارگرانی که به طور مداوم با میوه های گل نسترن در ارتباط هستند، ممکن است دچار حساسیت و مشکلات تنفسی شوند؛ بعضی از این عوارض در واقع، حساسیت نیستند بلکه پرز های ریز میوه گل هستند که مانند پشم شیشه، روی پوست تحریکات مکانیکی پوستی ایجاد می کنند.


منبع:مستقل آنلاین

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد