کدامیک از غذاها را هرگز نباید فریز کرد؟


تاریخ :سه شنبه,۶ فروردین ۱۳۹۸
تعداد بازدید :614


برخی از مواد تشکیل دهنده آنها به طور کامل از بین می رود و گاهاً با یک بار انجماد کیفیت آن غذا دیگر مانند سابق نخواهد بود. اینگونه غذاها هرگز نباید فریزری شوند.

به گزارش مشرق، غذاهای فریزری برای مامان ها مانند نور امیدی در تاریکی عمل می کند آن هم در روزهایی که حوصله غذا درست کردن ندارند. از طرف دیگر فریز کردن غذاها یک راه جایگزین برای مواقعی است که نمی خواهید غذایی را دور بریزید. اما بعضی غذاها در پروسه انجماد به خوبی غذاهای دیگر عمل نمی کنند. برخی از مواد تشکیل دهنده آنها به طور کامل از بین می رود و گاهاً با یک بار انجماد کیفیت آن غذا دیگر مانند سابق نخواهد بود. اینگونه غذاها هرگز نباید فریزری شوند.


اعضای ممنوعه در لیست غذاهای فریزری
همانطور که پیش تر گفتیم تعدادی از غذاها به دلیل از دست دادن خاصیت خود در زمان انجماد، هرگز نباید فریزری شوند. اما این غذاها کدامند؟

کاهو

سبزیجات برگی حاوی مقدار زیادی آب هستند. زمانیکه شما این سبزی ها را فریز می کنید این آب گسترش پیدا کرده و دیواره سلولی را ساختار برگ را حفظ کرده، خراب می کند و این باعث م شود کاهو شل و وا رفته به نظر آید. اگر فقط یک بار این غذا را در فریزر گذاشته باشید، متوجه این موضوع خواهید شد. باقیمانده سبزیجات را در سالاد ریخته یا آنها در سوپ یا خورشت مصرف کنید، فقط آنها را فریزری نکنید.

تخم مرغ

تخم مرغ آب پز یکی از محبوب ترین و راحت ترین صبحانه ها است که مشکلی برای فریز کردن آن نخواهید داشت. اما هرگز سعی نکنید که تخم مرغ خام را با پوست خود در فریزر بگذارید. تخم مرغ در زمان یخ زدن منبسط می شود و این ممکن است باعث ایجاد ترک بر روی پوسته و در نهایت شکستن آن در فریزر شود که در نتیجه آن یک شاهد یک بهم ریختگی در فریزر خواهید بود.

پنیر

مانند دیگر غذاها، زمانیکه شما پنیر را فریزری می کنید ریسک از دست دادن کیفیت این غذا را می پذیرید. پنیر هم ارزشمندتر از آن است که به همین سادگی به آن اجازه خراب شدن بدهید. فریز کردن هم ظاهر و هم مزه پنیر را تغییر می دهد، به خصوص اگر نرم باشد. پنیرهای پارمسان و چدار را می توانید در بسته های بدون هوا فریزری کنید، اما این راه حل برای پنیرهای صبحانه و پنیرهای خامه ای توصیه نمی شود، فقط سعی کنید که آنها را مصرف کنید.

آووکادو

بافت کرمی، کره ای آووکادو احتمالاً یکی از چیزهایی است که در مورد آن دوست دارید، پس آن را با فریزری کردن خراب نکنید، چرا که تبدیل خواهد شد به یک ماده لزجِ خمیری ناخوشایند. پس آووکادو را در لیست غذاهای فریزری قرار ندهید. می توانید باقیمانده آن را در نوشیدنی استفاده کنید و یا پلاستیک پیچ کردن، آن را در یخچال قرار دهید.

حُمص

بله شما می توانید حمص را تا چند ماه در فریزر نگه دارید، اما راهش این است: چند ساعتی صبر کنید تا این غذا به طور کامل خنک شود، اما به خاطر داشته باشید که کل آن را در یک ظرف نریزید. حمص را قبل فریزری کردن به وعده های کوچک تر تقسیم کنید و حتماً قبل از مصرف دوباره آن را به خوبی هم بزنید.

خامه ترش

اگر قصد دارید که در آینده از خامه ترش خود برای پخت وپز استفاده کنید، مشکلی نیست آن را فریزری کنید. اما این را به شما توصیه نمی کنیم. چرا که مانند دیگر فراورده های لبنی، خامه ترش نیز در زمان انجماد ساختار اولیه خود را از دست می دهید و مزه آن در زمان مصرف دوباره آن چیزی که انتظار دارید، نخواهد بود.

ماست

اگر ماست را فریزی کنید مانند دیگر لبنیات ساختار آن از هم پاشیده می شود و پس از بیرون آوردن از فریزر آبکی و غیرهمگن می شود. حتی از این هم بدتر، ممکن است مزه ماست اسیدی شود و باکتری های مفید برای بدن در اثر پروسه فریزری کردن از بین برود. خوردن این ماست موردی ندارد، اما اگر مزه آن برای شما آزاردهنده نیست.

ژله

زمانیکه ژله را در فریزر قرار می دهید، مایع ژلاتینی ژله مانع از این می شود که سفت شود. فریزری کردن آن به پلیمرها و کلوئیدهایی که ژلاتین را به هم متصل می کند، آسیب می زند و این یعنی ساختار ژله را به هم می ریزد. زمانیکه ژله را از فریزر بیرون بیاورید معمولاً دیگر شانسی برای دیدن ساختار لرزان آن نخواهید داشت.


منبع:مشرق نیوز

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد