بهترین زمان مصرف برنج و نان برای عدم افزایش وزن و کنترل دیابت چه موقعی است؟ - تغذیه


تاریخ : چهارشنبه,۲ اسفند ۱۳۹۶ تعداد بازدید :695

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بهترین زمان مصرف برنج و نان چه زمانی است؟ هر چیزی به جا و زمان خودش. این بهترین روش برای هر کاری است. برای دوستی، تغذیه، رفع گرسنگی و تشنگی، مطالعه و ادامه تحصیل و هر کاری در زندگی بهتر است که در زمان و وقت مناسب انجام شود با بهترین کارآیی و تاثیر را داشته باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است زمان مصرف مواد غذایی از جمله نان باعث می شود تا علاوه بر بهره گیری هر چه بیشتر از خواص آن وزن مان را هم کنترل کنیم و نگران چاقی و دیابت نباشیم.امروز را در باره کشف جالب متخصصان در مرود بهترین زمان مصرف برنج و نان و سایر کربوهیدرات بخوانید.

 

تحقیقات در مورد بهترین زمان مصرف برنج و نان چه می گوید؟

تحقیق جدیدی که توسط Open Diabetes Research & Care انجام شده می گوید خوردن برنج و نان و سایر کربوهیدرات اگر در زمان و وقت مناسب انجام گیرد یک غذای پر انرژی و پرفایده ای است که نه تنها باعث چاقی، دیابت و ناراحتی های گوارشی نمی شود بلکه سطح خون را در حد متعادل نگاه داشته و مانع از افزایش وزن می شود. این تحقیقات توسط دانشگاه بوستون بر روی کودکان و نوجوانانی که به علت دیابت در بیمارستان بستری شده بودند نیز انجام شد و همان نتایج به دست آمد.

روش تغذیه این افراد به ۳ روش انجام گرفت:

 

۱- کربوهیدرات ۱۰ دقیقه بعد از غذایی که حاوی سبزیجات و پروتئین بود مصرف می شد.

۲- سبزی و پروتئین ۱۰ دقیقه بعد از خوردن کربوهیدرات به فرد داده می شد.

۳- سبزی، پروتئین و کربوهیدرات همزمان با هم صرف می شد.

گلوکز یا قند خون هر فرد به دقت قبل و بعد از غذا در فواصل ۳۰ و ۱۸۰ دقیقه ای بررسی شد.

نتیجه آزمایش ها چه بود؟

نتیجه آزمایش خون افراد نشان داد گروه اول که کربوهیدرات را ۱۰ دقیقه بعد از سایر غذاها خورده بودند حدود ۶۰ درصد قند خون کمتری داشتند. در گروه دوم قند خون بالا و در گروه سوم که همه مواد غذایی را همزمان میل کرده بودند قند خون حدود ۴۰ درصد کاهش نشان می داد.

به این ترتیب مشخص شد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که در معرض خطر چاقی هم هستند یا برعکس افراد چاقی که باید به منظور جلوگیری از دیابت وزن خود را کاهش دهند بهتر است همراه با غذا از کربوهیدرات استفاده نکنند یا ۱۰ دقیقه بعد از صرف غذایی اصلی آن را میل کنند.

انسولین چطور؟

بهترین زمان مصرف برنج و نان برای عدم افزایش وزن و کنترل دیابت چه موقعی است؟

محققان متوجه شدند در افرادی که کربوهیدرات ها را ۱۰ دقیقه بعد از غذا خورده بودند سطح انسولین خون پایین تر از بقیه بود. انسولین هورمونی است که برای متعادل کردن سطح قند خون در بدن ضروری است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بدنشان قادر به ترشح این هورمون نیست در نتیجه بعد از خوردن بعضی از غذاها سطح قند خونشان به شدت بالا می رود. در نتیجه ناچار به تزریق انسولین هستند تا بتوانند قند خون خود را کنترل کنند.

در صورتی که تحقیقات نشان داد مصرف به موقع کربوهیدرات باعث می شود تا افراد دیابتی نیاز کمتری به تزریق انسولین داشته باشند.

مزایای مصرف کربوهیدرات بعد از غذا

علاوه بر کاهش قند خون و نیاز کمتر به داروهایی مثل انسولین، محققان متوجه شدند خوردن کربوهیدرات ۱۰ دقیقه بعد از غذا مزایای دیگری برای بدن دارد که مهمترین آن رفع چاقی و کنترل وزن است.

به همین جهت هم اکنون به خیلی از افراد چاق و بیماران دیابتی توصیه می شود در صورتی که میان وعده ها یا ناهار و شام خود را با نان یا کربوهیدراتی مثل انواع برنج، پاستا یا ماکارونی، انواع جو یا حبوبات میل می کنند؛ این مواد را ۱۰ دقیقه بعد از صرف غذای اصلی که شامل سبزیجات و پروتئین است بخورند تا ضمن کنترل قند خون و نیاز کمتر به دارو؛ وزن خود را کنترل کنید.


منبع: نت نوشت(پوران ریاضی پور)

برچسب ها :


این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star TOP 10

  • مقالات
  • بیمارستان
  • دکتر
  • دارو
جدیدترین مدل مانتو ۲۰۱۵ این علائم هشدار می دهند که کبدتان پر از سم است! کبد چرب را با این گیاهان دارویی و بدون قرص درمان کنید وقتی متوجه علاقه شدید برادر شوهرم به خود شدم او را در نبود شوهرم به خانه آوردم و .. اگر می خواهید سرطان نگیرید این دوماده را همزمان مصرف کنید! با سوزاندن این گیاه در خانه افسردگی را بدون دارو درمان کنید با این تست ساده، در 60 ثانیه از سلامت قلبتان باخبر شوید هشدار؛ بدن قبل از سکته خبرتان می دهد! +علائم ۵ نشانه اینکه طرفتان شما را برای رابطه جنسی می‌خواهد نه عشق بیماری هایی که بعد از 50 سالگی به سراغتان می آیند پسر جوان را وقتی کسی نبود به خانه آوردم! / باید برخی مسائل را رعایت می کردم ولی.. چند تمرین برای درمان افتادگی سینه ۷ روز سیر و عسل بخورید تا معجزه سلامتی را در بدن تان تجربه کنید سرنوشت 11 خواهر و برادر محمدرضا پهلوی چه شد؟ دستور معجونی که رگ های قلبتان را می شوید! نشانه های مخفی افراد باهوش؛ احتمالا شما هم باهوش هستید ولی … ضد دردی که از مورفین هم قوی تر است! باقی مسکن ها را دور بریزید… این معجون طبیعی سلول های سرطانی را در ۴۲ روز می کشد! مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان معده فریز کردن لیمو :پس از خواندن این مقاله همه لیمو هایتان را فریز خواهید کرد


مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد