سیب زمینی خام بخورید، به این دلایل!


تاریخ :یکشنبه,۶ اسفند ۱۳۹۶
تعداد بازدید :1421


اگر ترس مصرف سیب زمینی خام از یک باور قدیمی در شما باقی مانده است، نظر خود را به سرعت عوض کنید چرا که علم ثابت می کند خوردن سیب زمینی خام می تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد. سیب زمینی یکی از مواد غذایی پر مصرف در سراسر دنیا است که به اشکال مختلف مورد مصرف قرار می گیرد. این ماده غذایی راه های پخت فراوان و گوناگونی دارد و بسیاری از افراد گمان می کنند که سیب زمینی را نباید به صورت خام مصرف کرد اما هیچ دلیل علمی برای آن وجود ندارد در حالی کهسیب زمینی خام مزایای بسیاری برای بدن دارد که یکی از آن‌ها بهبود عملکرد دستگاه گوارش است. نت نوشت برای شما می گوید که به چه دلایلی می بایست سیب زمینی خام مصرف کنید تا باورهای کهنه و قدیمی‌تان را دور بریزید و سلامتی را به بدن خود هدیه بدهید.

خواص سیب زمینی خام

سیب زمینی به صورت آب پز، سرخ شده، بخار پز و یا کبابی مورد استفاده قرار می گیرد. منظور از سیب زمینی خام سیب زمینی است که به درستی و کامل پخته نشده باشد. همان طور که می دانید جوشاندن سبزیجات یکی از روش های معمول جهت نگهداری و یا به نحوی تمیز کردن آن ها است. سبزیجات از هر رده و گروهی که باشند به صورت خام در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد اما مصرف سیب زمینی به صورت خام امری رایج نیست. یکی از دلایلی که برای این امر وجود دارد، نوع غده ای بودن سیب زمینی است که به صورت خام شاید طعم خوشایندی نداشته باشد اما هیچ گونه ضرری نخواهد داشت. ترکیبات غذایی در سیب زمینی قبل و بعد از پخته شدن هیچ گونه تغییری نخواهد کرد، بنابراین سیب زمینی خام همان مقدار خواص دارد که سیب زمینی پخته شده.

سیب زمینی خام چه خواصی دارد ؟

سیب زمینی خام بخورید، به این دلایل!

سیب زمینی یک منبع بزرگ نشاسته است. ما در بدن خود میزان بالایی نشاسته خام را هضم می کنیم ولی از مصرف سیب زمینی خام واهمه داریم

از منابع غذایی که در سیب زمینی وجود دارد به این چند نکته اشاره می کنیم :
منبع غنی ویتامین C، پتاسیم، فیبر، کربوهیدرات و . . . سیب زمینی می تواند قدرت سیستم ایمنی بدن را به شدت افزایش دهد. فشار خون را پایین آورد، سرعت گوارش را افزایش داده و انرژی طبیعی در بدن را بیشتر کند.
همان طور که می دانید سیب زمینی یک منبع بزرگ نشاسته است. ما در بدن خود میزان بالایی نشاسته خام را هضم می کنیم ولی از مصرف سیب زمینی خام واهمه داریم. در حالی که سیب زمینی علاوه بر خواصی که در غده اصلی دارد، پوست بسیار پرخاصیتی نیز دارد.

از خوردن سیب زمینی خام نترسید

همان طور که گفته شد بدن انسان قادر به هضم نشاسته خام است به این معنا که بدن مواد مغذی را از غذا دریافت می کند و پس مانده را به طور کامل هضم نمی کند یا به اصطلاحی تمامی مواد غذایی به صورت کامل متابولیزه نخواهند شد. این امر ممکن است منجر به سوء هاضمه، گاز معده و یا مشکلات تخمیری در روده شود. این تنها مشکلی است که ممکن است از خوردن سیب زمینی خام شما را دچار کند. در حقیقت شما با پخت و پز این متابولیسم را خنثی می کنید و یا به طور کامل سختی آن را می گیرید ولی عناصر مغذی چه به صورت خام چه به صورت پخته توسط خود بدن از غذا دریافت می شود. البته ترکیبات آلکالوئیدهای فعال در برخی از سبزیجات خام وجود دارد که ممکن است برای کودکان مضر باشد و مصرف آن برای کودکان توصیه نمی شود ولی افراد بزرگسال در صورتی که مشکلاتی در هضم آن نداشته باشند می توانند سیب زمینی را به صورت خام نیز مصرف کنند.


منبع:نت نوشت(نویسنده : شکوفه آزادگان)

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد