به دنیا آوردن نوزاد باهوش


تاریخ :دوشنبه,۲۸ دی ۱۳۹۴
تعداد بازدید :2550


نوزادانی که با سطح بالای DHA به دنیا می‌آیند در آزمون پردازش شناختی نمره‌های بالاتری کسب می‌کنند.                                                                                                                    

همه مادران امیدوارند که کودکانی باهوش داشته باشند و شاید برای همین به محض به دنیا آمدنش شروع به خرید ویدئوهای بیبی انیشتن می‌کنند. اما خیلی از مادران نمیدانند که می‌توانند کودک را پیش از به دنیا آمدن باهوش کنند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد جنین  قادر به پردازش اطلاعات و یادگیری در دوران بارداری از جهان بیرون است. تحریک نورون‌ها در مغز با فعالیت‌های دوران بارداری افزایش پیدا می‌کند.

معلوم است که فعالیت مغز به راحتی می‌تواند افزایش پیدا کند. بهتر است موارد زیر را امتحان کنیدتا بتوانید جهش رشد شناختی کودک‌تان را ببینید.
 
در طول بارداری ورزش کنید
به نظر نمی‌رسد ورزش همراه با تعریق بتواند در بالا بردن هوش کودک کاری انجام دهد. اما این کار را می‌کند. مادرانی که تناسب اندام دارند جفت بزرگتری داشته و در نتیجه ظرفیت بیشتری برای انتقال اکسیژن و مواد مغذی به داخل و خارج کردن مواد زاید دارند. این کار تا حد زیاید باعث افزایش سلامت جنین و از جمله مغز او می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد مادرانی که آمادگی جسمانی قلبی عروقی دارند و در ورزش‌های هوازی در دوران بارداری شرکت می‌کنند معمولا نوزادانی با توسعه عصبی خوب دارند.
ویتامین‌های دوران بارداری را فراموش نکنید
این ویتامین که شامل اسید فولیک است نه تنها از نقص لوله عصبی در مغز و نخاع جلوگیری می‌کند بلکه به رشد نوزاد نیز کمک می‌کند. یک مطالعه نشان داد زنانی که ویتامین‌های دوران بارداری را مصرف نمی‌کنند حدود دو برابر بیشتر احتمال داشتن فرزندی با طیف اختلالات اوتیسم را دارند.
 
ماهی بخورید
منبع غنی و واقعی اسیدهای چرب امگا ۳ و DHA ماهی‌ها هستند که برای افزایش قدرت مغز بسیار لازم و ضروری هستند. یک مطالعه نشان داد نوزادانی که با سطح بالای DHA به دنیا می‌آیند در آزمون پردازش شناختی نمره‌های بالاتری کسب  می‌کنند.
 
برای کودک‌تان بخوانید و حرف بزنید
چه کتابی برایش بخوانید چه اتفاق‌های روزتان را تعریف کنید، جنین در شکم شما آنها را می‌شنود و حتی ممکن است بانکی از واژه‌های مختلف را در حافظه‌اش داشته باشد. بهترین کار این است که عادت حرف زدن با فرزندتان را حتی قبل از بارداری در خودتان ایجاد کنید و بعد باردار شوید. این عادت شما را مطمئن می‌کند که فرزندتان دایره لغات بسیار گسترده‌تری خواهند داشت و تبدیل به یک کتابخوان حرفه‌ای خواهد شد. پخش موسیقی، صحبت کردن، آواز خواندن یا خواندن شعر برای کودکی که هنوز در شکم شماست می‌تواند بخش شنوایی مغز را تحریک کند. 
 
استرس را از خودتان دور کنید
استرس و اضطراب مادر می‌تواند محیطی را که کودک در آن زنده است تحت تاثیر قرار داده و باعث تولد نوزاد نارس شود یا بر رشد و توسعه مغز اثر بگذارد به همین دلیل بهتر است تمرکزتان را بر عشق و قدردانی و آرامش بگذارید تا کودک سالمی به دنیا بیاورید. 

منبع:نی نی بان

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد