کنترل ویار بارداری، تهوع شدید دارید؟


تاریخ :دوشنبه,۲۸ تیر ۱۳۹۵
تعداد بازدید :996


ویار میل هوسانه‌ای است نسبت به بعضی از غذاها پیدا می‌شود که عمدتاً در سه ماهه اول حاملگی بوجود می‌آید و نهایتاً تا ماه پنجم حاملگی ادامه می‌یابد.

ویار در بارداری  سارا اسمعیل زاده ساعیه، کارشناسی ارشد مامائی: ویار میل هوسانه‌ای است نسبت به بعضی از غذاها پیدا می‌شود که عمدتاً در سه ماهه اول حاملگی بوجود می‌آید و نهایتاً تا ماه پنجم حاملگی ادامه می‌یابد اگر چه این میل را بعضی از زنان غیر باردار نیز دارند ولی به طور کلی ویار مخصوص دوران بارداری است.
حالت ویار نه تنها نسبت به مواد غذایی عادی پیدا می‌شود، بلکه گاهی موادی دیگر که جزو غذاها نیستند و برای بدن ضرر دارند مانند گچ دیوار، خاک، زغال و...  مورد میل و هوس زن حامله قرار می‌گیرند. انواع ترشی و غذاهای ترش از جمله موادی هستند که زنان باردار میل و رغبت زیادی به خوردن آنها نشان می‌دهند.

ویار حاملگی حتماً باید کنترل شود زیرا در غیر این صورت مادر به علت مصرف مواد غیر ضروری برای بدن و عدم رسیدن مواد غذایی ضروری و کافی به بدن  با کمبود انرژی و نهایتاً لاغری مواجهه می‌شود که به زیان جنین است.   علت ویار به درستی معلوم نیست اما ممکن است علت آن فقر مواد غذایی و یا کمبود مواد لازم در بدن بویژه آهن باشد شاید هم بدن به آن گروه از غذاهایی که زن میل و هوس می‌کند احتیاج بیشتری داشته باشد. در هر حال اگر غذای روزانه شما کامل و دارای ویتامین و مواد لازم باشد و از طرف دیگر مرتب و منظم میل شود کمتر به عارضه ویار دچار می‌شوید.

ویار شدید دارید؟  در مواردی که ویار شدید دارید و به خصوص موقعی که وزن بدن شما خیلی کاهش یافته است، ممکن است ویار با استفراغ نیز همراه باشد بیشتر اوقات استفراغ‌های اولیه حاوی ماده‌ای نمی‌باشد  اما در پی استفراغ های بیش از امکان مشاهده خون نیز در محتویات استفراغ  دیده شود.
مصرف مایعات و تغذیه مناسب با کالری کافی عامل مهمی برای کنترل ویار حاملگی می‌باشد، ویار حاملگی حتماً باید کنترل گردد تا بر روی رشد جنین تأثیر منفی نگذارد، همچنین تحقیقات نشان داده است در زنانی که دچار ویار حاملگی می‌شوند میزان زایمان قبل از موعد نیز افزایش می‌یابد در نتیجه برای جلوگیری از این عوارض بهتر است جهت گرفتن دستور و رژیم غذایی به پزشک مراجعه گردد.


منبع:زندگی آنلاین

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد