شیزوفرنی چیست و با بدن ما چه می کند


تاریخ :یکشنبه,۱۸ فروردین ۱۳۹۸
تعداد بازدید :830


شیزوفرنی یک اختلال شدید روانی است که بر چگونگی یک فکر، احساس و رفتار تاثیر می گذارد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است به نظر برسند که ارتباط با واقعیت را از دست داده اند. اگرچه اسکیزوفرنیا به عنوان اختلالات روانی دیگر رایج نیست، اما علائم آن بسیار ناتوان کننده است.

علائم و نشانه ها

علائم شیزوفرنی معمولا بین سنین 16 تا 30 سالگی شروع می شوند. در موارد نادر، کودکان نیز مبتلا به اسکیزوفرنی هستند.

علائم اسکیزوفرنی به سه دسته تقسیم می شوند: مثبت، منفی و شناختی.

علائم مثبت: علائم "مثبت" رفتارهای روانپریشی است که به طور کلی در افراد سالم مشاهده نمی شود. افرادی که دارای علائم مثبت هستند ممکن است برخی از جنبه های واقعیت را از دست بدهند. علائم عبارتند از:

هذیانها
اتهامات
اختلالات فکر (راه های غیر عادی و ناکارآمد)
اختلالات حرکتی (حرکات بدن تحریک شده)

علائم منفی: علائم "منفی" با اختلالات عاطفی و رفتاری عادی همراه است. علائم عبارتند از:

"تختخواب" (بیان احساسات از طریق بیان صورت یا صدای کاهش یافته)
کاهش احساسات لذت در زندگی روزمره
شروع و ادامه فعالیت های سخت
کاهش صحبت کردن

علائم شناختی: در برخی از بیماران علائم شناختی اسکیزوفرنی ظریف هستند، اما برای دیگران، آنها شدیدتر هستند و بیماران ممکن است تغییرات در حافظه و یا سایر جنبه های تفکر را متوجه شوند. علائم عبارتند از:

ضعیف "عملکرد اجرایی" (توانایی درک اطلاعات و استفاده از آن برای تصمیم گیری)
مشکل تمرکز یا توجه
مشکلات با "حافظه کاری" (توانایی استفاده از اطلاعات بلافاصله پس از یادگیری آن)

عوامل خطر

عوامل متعددی وجود دارد که به خطر ابتلا به اسکیزوفرنی کمک می کنند.

ژن ها و محیط زیست: دانشمندان مدت ها شناخته اند که اسکیزوفرنیا بعضی اوقات در خانواده ها اجرا می شود. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا وجود دارند که عضو خانواده ای با اختلال ندارند و برعکس، بسیاری از افراد با یک یا چند عضو خانوادگی مبتلا به اختلال که خودشان آن را توسعه نمی دهند. این عوامل خطر می تواند در بدن انسان موارد و مشکلات به همراه دردهایی چون درد دنده ایجاد کرد که علت درد دنده را شایاد نتوان براحتی تشخیص داد.

دانشمندان معتقدند که بسیاری از ژن های مختلف ممکن است خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهند، اما هیچ ژن خاصی باعث اختلال در آن نمی شود. هنوز استفاده از اطلاعات ژنتیکی برای پیش بینی شیوع اسکیزوفرنیا امکان پذیر نیست.

دانشمندان همچنین فکر می کنند که تعاملات بین ژن ها و جنبه های محیط فرد برای توسعه اسکیزوفرنی ضروری است. عوامل محیطی ممکن است عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض ویروس ها
سوء تغذیه قبل از تولد
مشکلات هنگام تولد
عوامل روانی اجتماعی

شیمی مغز و ساختار مغناطیسی مختلف: دانشمندان بر این باورند که عدم تعادل در پیچیدگی و واکنش شیمیایی مرتبط با مغز شامل انتقال دهنده های عصبی (مواد که سلول های مغز برای برقراری ارتباط با یکدیگر) دوپامین و گلوتامات و احتمالا دیگران نقش اساسی را در اسکیزوفرنی ایفا می کنند.درد پای راست از مشکلات همین مسئله است.
برخی از کارشناسان همچنین فکر می کنند مشکلات در هنگام رشد مغز قبل از تولد ممکن است به ارتباطات معیوب منجر شود. مغز همچنین در طول بلوغ تغییرات بزرگی می کند و این تغییرات می تواند نشانه های روان پریشی در افرادی که به علت ژنتیک یا تفاوت مغز آسیب پذیر هستند، ایجاد کند.

درمان شیزوفرنی
از آنجا که علل اسکیزوفرنیا هنوز ناشناخته است، درمان ها بر حذف نشانه های بیماری تمرکز می کنند. درمان شامل موارد زیر است:
ضد روانپزشکی
داروهای ضدپسیکوتیک معمولا به صورت قرص یا مایع به صورت روزانه مصرف می شوند. بعضی از آنتی سایکوتیک ها تزریق هستند که یک یا دو بار در ماه داده می شوند. بعضی از افراد عوارض جانبی دارند هنگام شروع مصرف دارو، اما بیشتر عوارض جانبی پس از چند روز از بین می روند. پزشکان و بیماران می توانند با هم کار کنند تا بهترین دارو یا ترکیب دارو و دوز مناسب را پیدا کنند. برای دریافت آخرین اطلاعات در مورد هشدارها، راهنماهای داروهای بیمار یا داروهایی که اخیرا تایید شده است، از وبسایت اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) دیدن کنید (http://www.fda.gov/).

درمان های روان شناختی
این درمان ها پس از بیماری مفید است و پزشک آنها دارویی را انتخاب می کند که کار می کند. یادگیری و استفاده از مهارت های مقابله ای برای مقابله با چالش های روزمره شیزوفرنی به مردم کمک می کند تا اهداف زندگی خود مانند تحصیل و کار را دنبال کنند و خود را از دردهایی مانند بی حس شدن سمت چپ بدن نجات دهند. افرادی که در درمان منظم روان شناختی مشارکت دارند، احتمال ابتلا به عود و یا بستری شدن دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان های روان شناختی، به صفحه وب Psychotherapies در وب سایت NIM مراجعه کنید.

مراقبت های تخصصی هماهنگ (CSC)
این مدل درمان ادغام دارو، درمان های روانی-اجتماعی، مدیریت پرونده، دخالت خانواده و حمایت از آموزش و پرورش و خدمات استخدامی است که هدف آن کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی است. بازیابی NIMH پس از یک پروژه تحقیقاتی ابتدایی اسکیزوفرنیا (RAISE)، هدف اصلی تغییر مسیر و پیش آگهی اسکیزوفرنی را از طریق مراقبتهای ویژه مراقبت ویژه در مراحل اولیه اختلال ایجاد می کند. RAISE برای کاهش احتمال ناتوانی در درازمدت است که مردم را به خطر می اندازد.

منبع: سیمای سلامت


منبع:

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


پاسخ
avator
فرش مسجد
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۹:۱۰
بسیار عالی


  star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
  مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
  هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد