ورزش و نقش آن در پیشگیری از افسردگی


تاریخ :شنبه,۹ خرداد ۱۳۹۴
تعداد بازدید :1471


جلوگیری از بروز افسردگی با بهره گیری از روش های طبیعی  : دوندگان علاقمندی که بیشتر وقت خود را به این ورزش اختصاص داده اند، به خوبی با حس خوشحالی که بواسطه ترشح اندرفین در طول و یا پس از تمرینات بوجود می آید، آشنایی دارند. یکی از مزایای ذهنی و روحی - روانی حاصل از انجام تمرینات ورزشی فراتر از یک هیجان موقتی می باشد: بر اساس نتایج حاصل از بررسی مطالعه ای که به تازگی منتشر شده است، انجام فعالیت های فیزیکی نه تنها به مبارزه با افسردگی کمک می کند، بلکه می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به افسردگی در سالهای آتی نیز شود.

محققان دانشگاه تورنتو به مرور 30 مورد از تحقیقاتی پرداختند که رابطه میان فعالیت و افسردگی را مورد بررسی قرار داده بودند. آنان به این نکته پی بردند که حتی انجام 20 - 30دقیقه ای تمرینات هوازی سبک نظیر: پیاده روی یا باغبانی نیز می تواند مانع از ابتلا به افسردگی شود.

بر طبق اظهارات جورج مامن، مولف تحقیق و استاد دانشگاه تورنتو، نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که انجام تمرینات ورزشی متوسط تا شدید، حتی به میزان کمتر از مدت زمان توصیه شده که 150 دقیقه در هفته می باشد، می تواند به پیشگیری از بروز افسردگی کمک کند. تحقیق مذکور، تنها به بررسی تمرینات هوازی پرداخته بود، اما به اعتقاد مامن، فعالیت هایی نظیر پیاده روی و باغبانی نیز می توانند دربردارنده اثرات مطلوبی باشند. همچنین فعالیت های شدید تر نظیر تمرینات قدرتی یا دو نیز می توانند منجر به کاهش میزان ابتلا به افسردگی شوند. به اعتقاد محققان، برای یافتن علت وجود چنین رابطه ای، انجام بررسی های بیشتری مورد نیاز است، چرا که به احتمال زیاد هیچ مکانیزمی به تنهایی قادر به توصیف چنین تاثیر پیشگیرانه ای نمی باشد. در مقابل، و به احتمال زیاد، طیفی از مکانیزم های فیزیولوژی، زیست- شیمیایی و روانی- اجتماعی به شکلی هماهنگ و با ترکیبی دقیق و منحصر به فرد در این روند دخالت دارند.


منبع:http://irhealth.ir

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد