علائم سکته قلبی - قبل از اینکه دیر شود این ۱۱ نشانه را بشناسید


تاریخ :شنبه,۲۵ اسفند ۱۳۹۷
تعداد بازدید :508


اگر برای قلب شما یا عزیزان تان مشکلی پیش بیاید آیا متوجه آن خواهید شد؟ همه ی مشکلات قلبی علائم واضحی از خود نشان نمی دهند. همیشه مثل فیلم ها خبری از نشانه ی هشداردهنده نیست؛ اینکه فرد از درد قلبش را بگیرد و بعد به زمین بیفتد. برخی علائم سکته قلبی اصلا در قفسه ی سینه واقع نمی شوند، و همیشه فهمیدن اتفاقی که در حال رخ دادن است آسان نیست. در این نوشته قصد داریم به علائم سکته قلبی که می تواند هشداردهنده باشد. اشاره کنیم.

چالرز چمبر، پزشک و مدیر مؤسسه ی درمانی قلب، می گوید: «اگر از ماهیت علائمی که تجربه می کنید اطمینان ندارید آن را با پزشک در میان بگذارید.

این کار به خصوص اگر بیش از ۶۰ سال سن دارید، دچار اضافه وزن، دیابت، کلسترول و فشار خون بالا هستید ضرورت بیشتری دارد. این موارد عوامل خطر سکته های قلبی هستند و هرچه تعداد بیشتری از آنها را در خودتان سراغ داشته باشید باید بیشتر در مورد علائم محتمل سکته های قلبی دقت به خرج بدهید. در ادامه علائمی را با هم مرور می کنیم که نیازمند توجه ویژه هستند و می توانند نشانه های سکته های قلبی باشند.

علائم سکته قلبی

۱. احساس ناراحتی در قفسه ی سینه

این علامت شایع ترین علامتِ خطر قلبی است. اگر با بسته شدن رگ یا سکته قلبی مواجه شده باشید، ممکن است در قفسه ی سینه احساس درد، تنگی یا فشار کنید.

دکتر چمبر می گوید: «هرکسی عبارت متفاوتی را برای احساسی که در قفسه ی سینه تجربه می کند به کار می برد. برخی می گویند انگار فیلی روی سینه شان نشسته است، برخی دیگر هم می گویند که در قفسه ی سینه شان احساس فشار یا سوزش می کنند.

این احساس معمولا بیشتر از یکی دو دقیقه دوام دارد. ممکن است حین فعالیت فیزیکی یا در زمان استراحت احساس شود.

دکتر چمبر می گوید: «اگر این درد خیلی گذرا بود یا اگر درد نقطه ای است و با فشار دادن یا لمس کردن بدتر می شود، احتمالا مربوط به قلب نیست، اما هنوز لازم است که پزشک شما را معاینه کند. اگر علائم شدید تر است یا بیش از یکی دو دقیقه طول کشیده است باید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

همچنین، فراموش نکنید که ممکن است مشکل قلبی داشته باشید یا حتی دچار سکته قلبی بشوید بدون اینکه درد قفسه ی سینه را تجربه کنید. این وضعیت خصوصا در میان زنان معمول است.

۲. تهوع، سوءِهاضمه، سوزش سر دل یا معده درد

علائم سکته قلبی - مشکلات گوارشی

علائم سکته قلبی می تواند همراه با علائم گوارشی تجربه شود. برخی افراد علائم گوارشی را حین سکته تجربه می کنند و حتی ممکن است استفراغ کنند.

زنان بیشتر از مردان این دسته علامت ها را گزارش می کنند.

البته مشکلات گوارشی می توانند به دلایل فراوانی که هیچ ارتباطی با قلب ندارند به سراغ افراد بیایند. علائم گوارشی می توانند ناشی از غذایی باشند که خورده اید، اما لازم است از این نکته که حین سکته های قلبی هم ممکن است علائم گوارشی را تجربه کنید باخبر باشید.

بنابراین اگر این علائم را دارید و در معرض عوامل خطر سکته قلبی (که قبلا به آن اشاره کردیم) هستید اجازه بدهید که پزشکان علت آن را بررسی کنند، به خصوص اگر هریک از دیگر علائم سکته قلبیِ این فهرست را در خود مشاهده می کنید.

۳. دردی که تا بازوها انتشار پیدا می کند

علائم سکته قلبی - درد دست چپ

درد پیشرونده به سمت بازوها جزءِ علائم کلاسیک سکته های قلبی است که در سمت چپ بدن منتشر می شود. دکتر چمبر می گوید: «این درد تقریبا همیشه از قفسه ی سینه آغاز می شود و به خارج از آن حرکت می کند. با این وجود من بیمارانی داشته ام که درد بازو شکایت اصلی آنها بوده است و بعدا معلوم شده که سکته قلبی کرده اند.

۴. احساس سرگیجه یا سبکیِ سر

موارد فراوانی می توانند باعث شوند تعادل خود را از دست بدهید یا به طور لحظه ای احساس غش وضعف کنید. ممکن است آب یا غذای کافی به بدن تان نرسانده باشید یا شاید خیلی سریع از جایتان بلند شده اید.

اما اگر به صورت ناگهانی تعادل خود را از دست دادید و همزمان در قفسه ی سینه احساس ناراحتی کردید یا دچار تنگی نفس شدید، بدون معطلی با اورژانس تماس بگیرید.

سرگیجه و سبکی سر می تواند ناشی از افت فشار خون باشد، زیرا قلب نمی تواند آن طور که باید، خون را پمپاژ کند.

۵. گلو درد یا فَک درد

علائم سکته قلبی - درد در گلو

درد گلو یا فک به تنهایی جزءِ علائم سکته قلبی نیست. این دو با احتمال بالاتری به دلیل مشکلات عضلانی، سرماخوردگی یا مشکلات سینوس ها رخ می دهند.

اما اگر درد یا فشاری در مرکز قفسه ی سینه تان احساس می کنید که به سمت گلو یا فک تان کشیده می شود، ممکن است علامت سکته قلبی باشد. با اورژانس تماس بگیرید و کمک پزشکی بخواهید تا مطمئن شوید که خطری شما را تهدید نمی کند.

۶. زود خسته و بی رمق می شوید

اگر ناگهان دچار خستگی مفرط می شوید یا پس از فعالیتی که سابقا بدون مشکل انجام می دادید، مثلا بالا رفتن از پله ها یا بردن خریدها از ماشین تا خانه، از نفس می افتید بدون اتلاف وقت با پزشک تان قرار ملاقاتی تنظیم کنید.

تغییرات قابل ملاحظه ای ازاین دست، مهم تر از هر ناراحتی یا درد کوچک دیگری هستند که ممکن است تجربه کنید.

خستگی بسیار زیاد یا ضعف بدنیِ بی دلیل، که گاهی به صورت چند روزه و تکراری رخ می دهد، می تواند نشانه ی حمله ی قلبی، به خصوص در زنان باشد.

 

۷. خر وپف

علائم سکته قلبی - خروپف با صدای بلند

خر وپف کردن هنگام خواب اگر به میزان اندک باشد اشکالی ندارد. اما خرو پف با صدای بلندتر از معمول که شبیه به نفس نفس زدن یا خفه شدن به نظر برسد می تواند نشانه ای از وقفه ی تنفسی (آپنه) در خواب باشد. وقفه ی تنفسی یعنی فرد در حین خواب شبانه چندین بار به مدت کوتاهی نفس نمی کشد. این وقفه فشار اضافه ای بر قلب وارد می کند.

پزشک به شما خواهد گفت که برای پی بردن به اینکه دچار وقفه ی تنفسی هستید آیا لازم است به کلینیک های خواب مراجعه کنید یا نه. اگر معلوم شود که دچار وقفه ی تنفسی حین خواب هستید، ممکن است برای باز ماندن راه تنفس تان نیاز به استفاده از یک دستگاه CPAP داشته باشید که جریانِ هوا را به طور پیوسته وارد نای شما می کند.

۸. تعریق

نشستن عرق سرد بر بدن بدون دلیل واضح می تواند از علائم سکته قلبی باشد. اگر عرق سرد کرده اید و هریک از نشانه های دیگر این فهرست را دارید حتما بدون فوت وقت به اورژانس ۱۱۵ زنگ بزنید تا شما را به بیمارستان برسانند. در این حالت هرگز خودتان رانندگی نکنید.

۹. سرفه ای که متوقف نمی شود

در اغلب موارد، سرفه های ادامه دار از علائم سکته قلبی به شمار نمی روند. اما اگر بیماری قلبی دارید یا می دانید که در خطر سکته قلبی هستید، این احتمال را جدی بگیرید.

اگر سرفه های ادامه دارتان همراه با خلط سفید یا صورتی رنگ است ممکن است نشانه ی عارضه ی قلبی باشد. وقتی قلب نمی تواند پاسخ گوی نیازهای بدن باشد، خون به درون ریه ها نشت می کند.

برای معلوم کردن علت سرفه هایتان با پزشک مشورت کنید.

۱۰. تورم در ساق پا، کف پا و مچ پا

این مورد می تواند نشان دهنده ی اختلال قلب در پمپاژ کردن خون باشد. زمانی که قلب قادر نیست خون را به سرعت لازم پمپاژ کند، خون در رگ های پا جمع می شود و تورم ایجاد می کند.

عارضه ی قلبی همچنین کار بیرون راندن آب و سدیم اضافه را برای کلیه ها دشوار کند که این نیز منجربه پف کردن بدن می شود.

۱۱. ضربان قلب نامنظم

علائم سکته قلبی - ضربان نامنظم قلب خود را چک کنید

 

اگر زمانی که هیجان زده یا نگران اید قلب تان تندتر بزند، یا هر از گاهی ضربانی جا بیفتد یا ضربانی اضافه شود جای نگرانی نیست.

اما اگر بیش از چند ثانیه ی کوتاه احساس می کنید قلب تان خارج از ریتم می زند، یا اگر این اتفاق برای شما به صورت معمول رخ می دهد، موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اغلب اوقات علت نامنظم شدن ضربان قلب چیزی است که به سادگی قابل کنترل است، مانند مصرف مقدار زیاد کافئین یا کمبود خواب. اما بعضی اوقات این نشانه می تواند خبر از یک مشکل قلبی با نام فیبریلاسیون دهلیزی بدهد که نیاز به درمان دارد. بنابراین از پزشک بخواهید که این مورد را بررسی کند.


منبع:چطور

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد