علل ورم پا که بسیار خطرناکند و باید به سرعت درمان شوند


تاریخ :دوشنبه,۱۷ مهر ۱۳۹۶
تعداد بازدید :1369


علل ورم پا را بشناسید و آن ها را جدی بگیرید.

وقتی پس از چند ساعت کار مداوم که پاها در حالت آویزان بوده، به خانه بر می گردید یا بعد از چند ساعت بی تحرکی در یک مسافرت طولانی یا ایستادن زیاد و مداوم پاها متورم می شود. وقتی به خانه می رسید با گذاشتن پاها در سطحی بالاتر از بدن تان مثل تکیه به دیوار یا گذاشتن روی چند متکا ورم برطرف می شود. در بعضی از زنان باردار هم تورم پا به وجود می آید که با توجه به مراجعه های دوره ای پزشک این موضوع را بررسی می کند. ولی به هر علتی متوجه شدید پاهای تان ورم دارد و به راحتی برطرف نمی شود، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. چرا که در بیشتر موارد یک علت پزشکی خطرناک عامل بروز ورم پاها است که فقط و فقط با کمک پزشک متخصص می تواند درمان شود.

امروز علل ورم پا را که نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد در نت نوشت می خوانید.

وجود لخته خون در رگ های عمقی پا

وقتی لخته خون در یکی از رگ های عمیق پا ایجاد می شود  ورم همراه با درد وجود دارد. ولی خطر بیشتر آن جاست که این لخته خون می تواند از طریق جریان خون حرکت کرده و به ریه ها، مغز و قلب برسد. آمبولی ایجاد شده باعث بروز سکته و نارسایی های شدید ریوی شده خطر باعث مرگ می شود.

تاندون های پاشنه آشیل

تاندون های آشیل در صورت فشاری که به آن ها وارد شده باشد دردناک  می شوند. این درد به ساق پا هم می رسد. ایجاد ورم در پاشنه و مچ پا بخصوص وقتی با فعالیت بدنی شدیدتر و بیشتر می شود نیاز به درمان دارد و باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

التهاب مفاصل

هر مفصلی در بدن می تواند به التهاب دچار شود. ولی اگر این ورم در مچ پا همراه با درد، کوفتگی عضلانی و تورم باشد و شخص را در راه رفتن دچار مشکل کند باز هم از مواردی است که سریع باید به متخصص مراجعه شود.

نارسایی قلب

یکی از علل ورم پا و تورم در مچ پا می تواند بر اثر نارسایی قلب باشد. باورش سخت است ولی حقیقت دارد. چون به دلیل نارسایی قلبی و عدم گردش خوب جریان خون مایعات در پا، مچ پا یا ران جمع شده و باعث ایجاد تورم می شود. بی حسی و درد در پاها بعد از چند روز ممکن است باعث بروز سکته و مرگ شود.

غده های لنفاوی

کشاله ران و زیر بازوها و بنا گوش از مناطق مهمی است که غده های لنفاوی در آن قرار دارند. اندام های تحتانی که با این غده ها ارتباط دارند مثل دست ها ( با غده های لنفاوی بازو و گلو) و پاها، مچ و ران ( با غده های لنفاوی کشاله ران) در صورت بروز تورم، درد، حتی احساس ناراحتی، عفونت های مکرر، عفونت های مقاوم به درمان هر چه سریع تر باید به پزشک نشان داده و آزمایش انجام گیرد. گاهی حتی یک زگیل کوچک روی دست می تواند مربوط به سرطان غده لنفاوی زیر بغل باشد. به همین دلیل این گونه علامت های کوچک را بی اهمیت از کنارشان رد نشوید.

ورم های زیرپوستی

این نوع ورم ها نشان می دهد که بافت های زیر پوست  هم دچار مشکل هستند. این نوع ورم  باعث قرمزی، تورم و حتی داغ شدن پوست می شود. این نوع ورم نه تنها در پاها بلکه در هر جای بدن می تواند به وجود آید و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

نقرس

از دیگر علل ورم پا نقرس است. یکی از دردناک ترین بیماری ها که باعث ایجاد ورم در مفاصل می شود. این بیماری به دلیل اوره زیاد خون به وجود می آید و می تواند مچ های دست و پا، پاشنه پا، انگشتان، ساعد و زانوها را درگیر کند. قرمزی و درد، سخت شدن مفاصل، داغی و تورم از علائم این بیماری است.

ورم کیسه های مفصلی

در کنار مفاصل کیسه هایی وجود دارد که مثل بالشتک بین استخوان، ماهیچه و تاندون ها عمل می کند تا حرکت مفصلی راحت تر صورت گیرد.  این کیسه ها در هر کجای بدن که مفصلی وجود دارد مثل لگن، شانه ها، آرنچ، پاشنه و انگشت بزرگ پا اگر دچار مشکل شود باعث ایجاد ورم و درد و حتی قرمزی می شود. معمولا با حرکت دادن عضو درد بیشتر می شود.

به هر دلیلی که این علائم را داشتید سریع به پزشک مراجعه کنید تا زودتر تحت درمان قرار گیرید.  چون این نوع ورم ها نشانه یک بیماری خطرناک است که باید به سرعت توسط پزشک معالج درمان شود.


منبع:نت نوشت(پوران ریاضی پور)

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد