درد قفسه سینه، نشانه دو مشکل خطرناک و شایع!


تاریخ :جمعه,۲۵ خرداد ۱۳۹۷
تعداد بازدید :609


درد قفسه سینه ممکن است نشانه برخی مشکلات دیگر باشد. در این مطلب به دو مشکل شایع که با درد قفسه سینه خود را نشان می دهند اشاره می کنیم.

 

درد قفسه سینه چیست؟

به گزارش سایت الودکتر، با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها ( CDC )، درد قفسه سینه یکی از شایع ترین دلایل مراجعه اورژانس در افراد سنین ۱۵ و بالاتر است. درد قفسه سینه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این درد ممکن است مانند یک درد تیز و مبهم احساس شود. در حالی که درد قفسه سینه ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی مربوط به قلب باشد. هنگامی که شما درد قفسه سینه دارید اولین فکر ممکن است داشتن یک حمله قلبی باشد. در حالی که درد قفسه سینه ممکن است یک نشانه از یک مشکل قلبی باشدبسیاری از شرایط کمتر جدی دیگر، نیز می تواند سبب درد قفسه سینه شود. درد قفسه سینه نیز ممکن است با مشکلاتی در ریه ها، مری، عضلات، دنده ها و یا اعصاب ایجاد شود به عنوان مثال برخی از این شرایط جدی و تهدید کننده حیات هستند و برخی جدی نیستند.

 

درد قفسه سینه نشانه مشکل ریوی است؟

یکی دیگر از علل ایجاد درد قفسه سینه مشکلات ریوی است. از میان شایع‌ترین علل درد قفسه سینه می‌توان به این موار اشاره نمود:

پلورزی: در این بیماری، پوشش ریه‌ها و قفسه‌ی سینه ملتهب می‌شوند. همچنین، فردی که این درد را تجربه می‌کند هنگام تنفس، سرفه یا عطسه، احساس تیر کشیدن می‌کند. از شایع‌ترین علل درد قفسه سینه‌ی ناشی از پلورزی می‌توان به عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی، آمبولی ریوی و هواجنبی اشاره کرد. دیگر عوامل نادر عبارتند از آرتروز روماتوئید، سرطان و لوپوس.

سینه‌پهلو: سینه‌پهلو عبارت است از عفونت‌های ریوی که منجر ایجاد در قفسه سینه می‌شوند. سینه‌پهلو اغلب ناگهانی رخ می‌دهد و منجر به تب و لرز، سرفه همراه با خارج شدن چرک از دستگاه تنفسی می‌شود.

آمبولی ریه: وقتی لخته‌‌ای از طریق جریان خون در ریه‌ها مستقر می‌شود، آمبولی رخ می‌دهد. آمبولی می‌تواند باعث، دشواری در تنفس، پلورزی حاد و افزایش ضربان قلب شود. همچنین ممکن است با تب و لرز همراه باشد. آمبولی ریه به احتمال زیاد پس از گرفتگی رگ، پس از گذشت چند روز از بی‌تحرکی پس از جراحی و یا ناشی از سرطان رخ می‌دهد.

هواجنبی: هواجنیی اغلب ناشی از آسیب دیدن قفسه‌ی سینه است؛ در این بیماری، بخشی از ریه از کار می‌افتد و هوا را به درون حفه‌ی قفسه‌ی سینه می‌فرستد. در نتیجه‌ی این امر، درد قفسه سینه هنگام تنفس بدتر می‌شود و همچنین فشار خون پایین می‌آید.

فشار خون بالا در ریه‌ها: در اینجا فشار خون به صورت غیرعادی بالا است، و اغلب با دردی شبیه آنژین همراه است و باعث می‌شود قسمت سمت راست قلب به سختی کار کند.

آسم: باعث تنگی نفس، خس‌خس، سرفه و گاهی اوقات درد قفسه سینه و همچنین باعث التهاب منافذ هوایی می‌شود.

 

مشکلات گوارشی و درد قفسه سینه

وجود مشکل در دستگاه گوارش هم باعث ایجاد درد قفسه سینه می‌شود. این مشکلات عبارتند از:‌

رفلاکس معده: در این اختلال محتویات معده به داخل گلو برمی‌گردند و مزه‌ی ترشی را در دهان و حس سوزش را درقفسه سینه یا گلو ایجاد می‌کنند. عواملی که باعث بازگشت اسید به مری می‌شوند عبارتند از:‌ اضافه وزن، مصرف سیگار، حاملگی و خوردن غذاهای چرب و تند. قلب‌درد و سوزش قلب ناشی از بازگشت اسید به مری بیشتر به این خاطر شبیه هم هستند که قلب و نای نزدیک هم قرار داشته و شبکه‌ی عصبی مشترک دارند.

انقباض مری: انقباضات ناهماهنگ مری و انقباضات ناشی از فشار خون بالا نیز مشکلاتی هستند که می‌تواند در قفسه سینه درد ایجاد کنند.

حساسیت بیش از حد مری: وقتی که مری با ایجاد کوچک‌ترین تغییرات در فشار یا مواجهه با اسید، بسیار دردناک شود. علت این حساسیت مشخص نیست.

پرفوراسیون مری: درد ناگهانی و شدید در قفسه سینه پس از استفراغ یا کاری که مری را درگیر می‌کند، ممکن است نشانه‌ای از پرفوراسیون یا پارگی مری باشد.

زخم معده: یک حس ناخوشایند مبهم که در نتیجه‌ی زخم شدن پوشش معده یا قسمت فوقانی روده‌ی کوچک ایجاد می‌شود. بیشتر در افراد سیگاری، یا کسانی که زیاد الکل مصرف می‌کنند یا قرص آسپیرین می‌خورند شایع است. وقتی چیزی میل شود یا داروهای ضدترش کردن معده مصرف شود، این درد آرام می‌شود.

فتق حجاب حاجز: این اختلال شایع زمانی رخ می‌دهد که قسمت فوقانی معده، پس از غذا خوردن، به قسمت تحتانیقفسه سینه فشار وارد کند. این اختلال باعث ایجاد علائم بازگشت اسید به مری، نظیر سوزش قلب و درد قفسه سینهمی‌شود. این درد با دراز کشیدن به پشت بدتر می‌شود.

پانکراتیت: اگر در قسمت تحتانی قفسه سینه دردی احساس می‌کنید که هنگام دراز کشیدن بدتر و هنگام خم شدن به جلو بهتر می‌شود، به پانکراتیت مبتلا هستید.

مشکلات مربوط به کیسه صفرا: آیا بعد از خوردن یک وعده‌ی غذایی چرب در قسمت تحتانی سمت راست قفسه سینه یا قسمت فوقانی سمت راست شکم خود احساس درد یا پُر بودن می‌کنید؟ اگر پاسخ مثبت است درد قفسه سینه‌تان ممکن اسات ناشی از مشکلات مرتبط با کیسه صفرا‌یتان باشد.

 


منبع:الو دکتر

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد