تفکرات اشتباه درباره متابولیسم


تاریخ :شنبه,۵ فروردین ۱۳۹۶
تعداد بازدید :1058


متابولیسم واژه ای است که همه کسانی که در تقلای کاهش وزن هستند، با آن سر و کار دارند. به عبارت ساده تر متابولیسم فرآیندی است که در آن بدن، غذایی را که مصرف می شود به انرژی تبدیل می کند یا در واقع همان سوخت و ساز بدن. بسیاری از افراد وقتی نمی توانند به وزن دلخواه خود برسند، از متابولیسم خود شکایت می کنند. محققان در این باره می گویند:

افراد چهار فرضیه اشتباه درباره متابولیسم دارند:

اشتباه شماره 1: وقتی 30 ساله می شوید:

وقتی وارد دهه سوم از زندگی خود می شوید، باید بپذیرید که سوخت و ساز بدن کم می شود. خبر خوب این است که هنوز وقت دارید! متخصصین می گویند این باور بیشتر در مورد از 40 سالگی به بعد صدق می کند. وقتی 40 ساله می شوید بدنتان عضله از دست می دهد، عضله کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزاند. و خبر بهتر اینکه با ورزش کردن می توانید این تغییر را کنترل کرده و عضلات را بر گردانید به خصوص با ورزش های مقاومتی.

اشتباه شماره 2: متابولیسم شما خوب است یا نه:

همه فکر می کنند متابولیسم کندی دارند، در حالیکه این موردی نیست که به راحتی قابل تشخیص باشد. جای آنکه دائم متابولیسم خود را با دیگران مقایسه کنید، نگاهی به مقدار کالری مصرفی خود و میزان فعالیت بدنیتان بیاندازید. آنگاه توانایی بیشتری برای بهبود بخشیدن به عادتهایتان دارید.

اشتباه شماره 3: نمی توانید متابولیسم خود را تغییر دهید:

یکی از باورهای غلط این است که فکر کنید با متابولیسم پایین به دنیا آمده اید و کاری برای آن نمی توانید انجام دهید. اگر ورزش نکنید و عضله نداشته باشید، بله. اما اگر سبک زندگیتان سالم باشد می توانید متابولیسم بدن خود را بالا ببرید. مصرف بعضی از خوراکی ها و انجام تمرینات ورزشی می تواند تغییر اساسی در متابولیسم شما ایجاد می کند.

اشتباه شماره 4: آدم های خیلی لاغر متابولیسم بسیار بالایی دارند:

همه ما افرادی را می شناسیم که به طور طبیعی لاغر هستند و هرچه که دوست دارند می خورند. وقتی هم از آنها راز لاغری شان را می پرسیم با خونسردی می گویند متابولیسم بدنم این گونه است. افراد خیلی لاغر وقتی در یک وعده خیلی زیاد می خورند در وعده بعدی کمتر می خورند. آنها خود را متناسب با آنچه بدنشان فرمان میدهند، می سازند حتی ممکن است از این الگوی تغذیه خود نیز اطلاعی نداشته باشند. شما هم از نشانه های گرسنگی خود یادداشتی تهیه کنید، وقتی نیاز به غذا خوردن دارید، بخورید و فعالیت بدنی انجام دهید.


منبع:پورتال پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد