این تغییرات ناگهانی در بدن را جدی بگیرید


تاریخ :سه شنبه,۲۱ فروردین ۱۳۹۷
تعداد بازدید :826


برخی تغییرات ناگهانی در بدن از جمله تغییر در رنگ، شکل یا بافت برخی از نواحی مشخص، ممکن است زنگ خطری برای بیماری نهفته در بدن باشد. درباره این تغییرات ناگهانی بیشتر بدانیم.

برخی بیماری ها و کمبودها در بدن، با تاثیر روی یکی از اعضا و اندام های بیرونی خود را نمایان می کنند. معمولا مشاهده تغییرات ناگهانی در بدن، از جمله تغییر در رنگ، شکل، یا بافت بخش های مشخصی از بدن، نشانه یک مشکل جسمی نهفته در قسمتی از بدن است که اگر به موقع شناسایی و درمان شود، کمتر آسیب زننده است. موارد زیر از جمله تغییرات ناگهانی بدن هستند که بایست مورد توجه قرار بگیرند.

ناخن‌ها

ظاهر شدن نقطه‌ها یا خط‌های سفید رنگ روی ناخن‌ها می‌تواند با کمبود مواد معدنی ارتباط داشته باشد.

با این حال برخی از کارشناسان بر نادرست بودن این ادعا تاکید دارند از جمله دکتر آندرو ویل از دانشگاه آریزونای آمریکا که می‌گوید: گاهی اوقات بروز یک تغییر در ظاهر ناخن‌ها نشان دهنده یک بیماری نهفته است اما این تغییرات از بروز تنها یک لکه یا خط سفید روی ناخن جدی‌تر هستند.

اما تغییرات شدیدتر و پیش‌رونده در کل ناخن می‌تواند علائم هشدار دهنده یک اختلال جدی‌تر باشد.

موها

ریزش، نازک شدن و خشکی موها می‌توانند نشان دهنده اختلال تیروئید باشد. هر دو نوع کم‌کاری و پرکاری تیروئید می‌توانند بر چرخه رشد مو و فولیکول مو تاثیر بگذارند و موجب ریزش موها شوند.

پستان‌ها

تغییرات ناگهانی در پستان همچون رشد غده نباید نادیده گرفته شود. همچنین تغییر در سایز پستان‌ها و بزرگتر شدن یکی از آنها می‌تواند نشان‌دهنده مشکلاتی از قبیل عفونت‌ یا حتی سرطان باشد.

چشم‌ها

تاری دید می‌تواند نشانه رتینوپاتی دیابتی باشد. وجود گلوکز مازاد به رگ‌های خونی کوچک متصل به شبکیه چشم آسیب می‌زند.

زبان

زبان حاوی سرنخ‌های بسیاری است که در تشخیص مشکلات احتمالی جسمی کمک کننده هستند. در این عضو هر گونه تغییر رنگ، بروز غده یا کبودی، درد یا زخم باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

پاها

ورم کردن پاها و مچ پا از عوامل مختلفی همچون نوسانات هورمونی یا مصرف نمک زیاد ناشی می‌شود. در موارد جدی‌تر این علائم می‌توانند بر اثر نارسایی قلبی نیز ظاهر شوند. همچنین ورم کردن می‌تواند با وجود لخته خونی هم مرتبط باشد.


منبع:الو دکتر

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد