نشانه های وجود مشکل در کلیه ها که مردم آن ها را نمی دانند!


تاریخ :شنبه,۱۰ مهر ۱۳۹۵
تعداد بازدید :2788


کلیه ها یکی از مهم ترین اعضای بدن هستند که سلامتی این عضو از بدن بسیار حائز اهمیت است. کلیه‌ها یک جفت عضو لوبیایی شکل و قهوه‌ای رنگ می‌باشند که در طرفین ستون فقرات و در موازات اصلی مهره ۱ تا ۳ کمری قرار دارند. کلیه های انسان روزانه ۱۲۰ – ۱۵۰ لیتر خون را فیلتر می کنند و برای حفظ تعادل خون و کارکرد درست بدن ضروری هستند.

یکی از اصلی‌ترین وظایف کلیه بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم و یا خورده شده، می‌باشد.

کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن نیز از کارکردهای کلیه می‌باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تقریباً تمام الکترولیت‌های بدن بر عهده کلیه‌ها می‌باشد.

کلیه‌ها مهم‌ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما و برداشت مواد از فیلترا بسته به نیازهای بدن انجام می‌دهند. کلیه‌های با دفع مواد ناخواسته به توسط ادرار بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون بازمی‌گردانند.

همچنین به تولید هورمون هایی که برای کنترل سطح فشار خون بدن ضروری هستند و سلول های قرمز خون می پردازد و کمک می کند تا استخوان های فرد محکم باقی بمانند.

با تمام این توضیحات در مورد نقش مهم کلیه ها در بدن واضح است که کوچک ترین مشکلی در کلیه ها تهدید جدی برای سلامتی بدن محسوب می شود و در نظر گرفتن سلامتی کلیه ها یک امر ضروری برای حفظ سلامتی می باشد.

عمده ترین علائم وجود مشکل در کلیه ها عبارت است از:

۱- تغییر در ادرار

زمانی که عملکرد کلیه ها به مشکلی مواجه شود تغییرات ادراری می تواند هشدار دهنده باشد:

  • ادرار کردن در نیمه های شب و در دفعات زیاد
  • ادرار کف آلود
  • ادرار رنگ پریده و در دفعات و حجم زیاد
  • ادرار تیره رنگ و در حجم و دفعات کم
  • وجود خون در ادرار
  • ادرار کردن به سختی و یا همراه فشار

۲ – تورم

اگر کلیه ها به درستی کار نکنند و نتواند مایعات اضافی بدن را خارج کنند منجر به ورم در ناحیه دست ها و یا پاها و مچ پا و یا صورت می شود. تورم ناگهانی در بدن می تواند یکی از علائم شکست عملکرد در کلیه ها باشد و باید جدی گرفته شود.

۳ – خستگی

کلیه‌ها اریتروپوییتین ترشح می‌کنند که تولید گویچه های سرخ از سلول های بنیادی خون‌ساز در مغز استخوان را تحریک می‌کنند که وظیفه حمل اکسیژن به نقاط مختلف بدن را دارد. تقریباً تمام اریتروپوییتین که در افراد سالم به خون ترشح می‌شوند، از کلیه‌ها است.

اگر کلیه ها به درستی کار نکنند اریتروپویتین کمتری تولید می کنند و اکسیژن کمتری به نقاط مختلف بدن می رسد و مغز و سایر عضلات بدن به علت کمبود اکسیژن به راحتی و به سرعت احساس خستگی می کنند و در نهایت فرد مبتلا به کم خونی می شود.

۴ – جوش های روی پوست

اگر کلیه ها به درستی نتوانند مواد زائد بدن را دفع کنند تجمع این مواد در بدن موجب ایجاد خارش ها و بثورات جلدی می شود. ممکن است با مالیدن کرم های مختلف مشکل را ظاهرا حل نمایید اما اگر این خارش ها مربوط به عدم کارکرد درست کلیه ها باشد استفاده از پمادهای جلدی راه حل اساسی نیست.

کلیه ها

۵ – احساس طعم فلز در دهان

هنگامی که مواد زائد نتوانند از بدن دفع شوند موجب ایجاد بوی بد در دهان و تغییر طعم مواد غذایی برای فرد می شود. اگر احساس می کنید که اشتها و الویت های غذایی تان تغییر کرده و طعم های غذاها در دهان تان به گونه ای متفاوت است این تغییرات را جدی بگیرید چرا که می تواند نشانه ای از عدم سلامت کلیه ها باشد.

تجمع مواد زائد حتی باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ نیز می شود.

۶ – تنگی نفس

مشکل در کلیه ها به دو روش می تواند سبب بروز تنگی نفس شود. یا این تنگی نفس به علت تجمع مواد زائد در شش هاست و یا به علت کمبود اکسیژن در بدن به علت کم خونی ناشی از کمبود گویچه ها خونی است.

۷ – سرگیجه و عدم تمرکز

اگر کم خونی فرد مرتبط با وجود مشکل در کلیه های او باشد از ان جایی که اکسیژن کافی به مغز او نمی رسد این فرد دچار سرگیجه و عدم تمرکز کافی می شود.

۸ – درد

درد های پشت بدن و در ناحیه کلیه معمولا نشان دهنده بروز اشکال در کلیه مانند عفونت و یا سنگ کلیه هستند


منبع:نت نوشت

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد