دلایل ابتلا و همچنین تفاوت بین دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 !


تاریخ :دوشنبه,۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
تعداد بازدید :924


در دیابت نوع ۱، سیستم ایمنی بدن شما سلول های موجود در پانکراس که انسولین را می سازند، از بین می برند. در دیابت نوع ۲، با اینکه پانکراس انسولین کافی را تولید می کند. اما بدن شما نمی تواند بخوبی از آن استفاده کند. علائم و نشانه های این دو مشابه هم می باشند اما معمولاً افراد با سرعت بیشتری به دیابت نوع ۱ مبتلا می شوند. برای توضیحات بیشتر همراه ما باشید...
 

علت بیماری دیابت نوع 1  :

 
پزشکان مطمئن نیستند چه چیزی باعث حمله سیستم ایمنی بدن به پانکراس (لوزالمعده) می شود. دانشمندان ۵۰ ژن یا مناطق ژنی که فرد را بیشتر به دیابت نوع ۱ مبتلا می کند، پیدا کرده اند. اما این به معنی آن نیست که این باعث بهبود افراد می شود. برخی از محققان معتقدند که عوامل زیست محیطی نیز در این قضیه نقش دارند مثلاً می تواند شامل یک ویروس یا چیز هایی که در دوران بارداری برای بدن شما اتفاق می افتد باشد.
 

افراد در معرض ابتلا به دیابت:

 
دیابت نوع ۱ می تواند در هر نقطه ای از زندگی رخ دهد. اما بیشتر در سن قبل از ۱۹ سالگی اتفاق می افتد. در پسر ها و دختر ها به یک اندازه اتفاق می افتد. اما در سفید پوستان نسبت به گرو های دیگر رایج تر است. دیابت نوع ۱ در آفریقایی ها، آمریکایی های بومی و مردم آسیا نادر است.
 

 تشخیص دیابت:

 
پزشک شما ممکن است قند خون ناشتای شما را بررسی کند و یا یک آزمایش قند خون تصادفی از شما بگیرد. او همچنین می تواند سطح ALC شما را، که متوسط قند خون در ۲ یا ۳ ماه است را اندازه بگیرد. این آزمایش باید در دو روز جداگانه تکرار شود.
 

مشکلات طولانی مدت:

 
داشتن قند خون بالا برای مدت زمان طولانی می تواند برای سیستم ایمنی بدن خطرناک باشد. دیابت نوع1 و 2   به احتمال زیاد باعث می شود فرد به بیماری قلبی و سکته، نارسایی کلیه، کوری یا مشکلات دیگر بدن، بیماری های لثه و یا از دست دادن دندان و آسیب عصبی در دست ها، پاها و اندام ها مبتلا شود.
 

بررسی قند خون خود:

 
بررسی قند خون اولین گام برای پیشگیری از عوارض آن است. برای پیگیری قند خون انگشت خود با سوزن مخصوص خراش دهید و  یک قطره خون را بر روی یک نوار تست قرار دهید. نتایجی که به دست می آید شما را از برنامه درمانی بیشتر آگاه می کند. هنگامی که سطح قند خون شما نزدیک به سطح طبیعی باشد، دارای انرژی بیشتر و مشکلات پوستی کمتر خواهید داشت و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و آسیب های کلیوی در شما کاهش پیدا می کند.

منبع:پورتال پادرا

برچسب ها :این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید


دیدگاه خودتان را ارسال کنید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.


star مقالات جدید

  • مقالات
  • دکتر
  • بیمارستان
  • دارو
مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.
هشدار! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و پورتال پادرا هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد